Bilindiği üzere genelde yakın şehirler arasında hem tatlı bir komşuluk ilişkisi hem de tatlı bir rekabet söz konusu. Elazığ ve Malatya ilişkisini de bu minvalde değerlendirmek mümkün. Yakın şehirlerle bağlarda haliyle çok daha kuvvetli oluyor. Üstelik asrın felâketinin ardından Elazığ’a çevre illerden ciddi bir nüfus akışı da oldu. Yani Elazığlılar artık Elazığ gündemini değil, komşu şehirlerdeki gelişmelerle de yakından ilgilenir oldu.  Bu minvalde elazigfirat.com olarak çevre illerdeki önemli gelişmelere de dikkat çekmeye devam ediyoruz.

Fırat Üniversitesi’nin başarısına, Malatya gıpta ile baktı

Elazığ bilindiği üzere bölge şehirlerin en köklü üniversitelerinden birine yani Fırat Üniversitesi’ne sahip. Özellikle Fırat Üniversitesi akademik başarıları ile dünya ve Türkiye sıralamasında birçok büyükşehirdeki üniversitenin bile önüne geçme başarısı gösteriyor. Öyle ki bu başarıları ile Malatya basının bile diline pelesenk olabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Fırat Üniversitesi’nin elde ettiği başarı komşu şehir Malatya’da da yerel basında gündem oldu. Fırat Üniversitesi’nin hem İnönü Üniversitesi hem de Turgut Özal Üniversitesi’ni geride bırakması Malatya’da yerel basın tarafından da gündeme alındı.

Elazığ eğitimde uçuşa geçti!

Malatya’da yayın yapan Malatya Net Haber gazetesi; Fırat Üniversitesi’nin başarısına yer verdiği haberini; “Elazığ uçtu Malatya çakıldı” başlığıyla okuyucularına duyurmuştu. Neyse ki geçtiğimiz haftalarda Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi; dünya tıp literatürüne giren bir başarıya imza atarak; Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın bile takdirini toplamayı başardı. 

Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi dünyada bir ilke imza atarak 5’li çapraz karaciğer naklini gerçekleştirdi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesi’nin başarısı, Malatyalıları bir nebze memnun etmiş olmalı

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü, dünyada bir ilke imza atarak 5’li çapraz karaciğer naklini gerçekleştirdi. Bu başarılı operasyonun ardından da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; “Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü, dünyada bir ilke imza atarak 5’li çapraz karaciğer naklini gerçekleştirdi. Enstitü, bu başarısı ve uyguladığı yöntem sayesinde tıp literatürüne girdi. Hocalarımızı ve tüm ekibi tebrik ediyoruz. Bilindiği gibi, Türkiye karaciğer naklinde Avrupa'da birinci, dünyada ise ikinci sırada yer alıyor” ifadelerine yer verdi. Bu önemli gelişmeler son zamanlarda morale bir hayli ihtiyacı olan Malatyalı depremzedelere umarız umut aşılamaya yetmiştir.

Başkan Tüver'den 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı Başkan Tüver'den 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı