FIRAT ÜNİVERSİTESİ GELİŞİRSE ŞEHİR GELİŞİR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

FIRAT ÜNİVERSİTESİ GELİŞİRSE ŞEHİR GELİŞİR!

Bu haber 16 Aralık 2020 - 16:22 'de eklendi.

Satır Arası

Eğitim olmazsa olmazımız. Eğitim yuvalarımızda haliyle en sağlıklı yapılarda, geleceğimizin şekillenmesine katkı sunmalı! Bu konuda hemen hemen herkes hemfikirdir. Lakin son yıllarda Fırat Üniversitemizin birçok arazisinin neden şehre hibe edilmiyor tartışmalarının ardı arkası kesilmiyor. Oysa üniversitemiz bu şehrin eğitim lokomotifi ve dışarıdan gelen öğrenciler de bu şehrin hem ekonomik hem de sosyal hayatına katkı sunuyor. Böylesi kısır döngülerle yetişmiş bilim insanlarını meşgul etmek de üniversitenin imajını sarsarak, öğrencilerin üniversitemizi tercih etmesinin önüne geçmek hiç yakışık kalmıyor. Öğrenci şehri olarak adlandırılan kentler üstelik ülkemize ciddi bir katma değer sağlarken biz neden günü birlik hesaplara hep üniversitemizi dahil ediyoruz pes ki pes!

 

 

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Konu nedir ne değildir öğrenmeden kıyamet koparmakta üstümüze yok! İlimizin köklü okullarının  yerleri değişecek. Ama depremde koca koca mahallelerinin yerinde yeller eserken, eğitim yuvalarımız daha güvenilir alanlara taşınsa ne olacak. Sonuçta Eski Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yeri Milli  Eğitime devredildi ve buraya eğitim kampüsü oluşturacak. Şimdi üniversitemizin hasar alan okul binalarının yerinde diş hastanesini geliştirecek olmasının ne gibi sakıncası olabilir. Üstelik zamanında bu okullara verilen arazilerde üniversiteye aitken. Neden kızılca kıyamet koparılır?

ÜNİVERSİTEYE BİR HUZUR MU VERSEK ARTIK!

Böylesi olaylar yaşanınca haliyle soruyoruz. Bu memlekette; bir tek üniversiteye ait mi araziler var. Neden her defasında gözler üniversitenin arazilerine çevrilir? Üniversitemizdeki bilim insanları bırakalım ilim ve irfan ile uğraşsın durup dururken onları böylesi tatsız gündemlerle meşgul etmek de neyin nesi? Üniversiteye bir huzur mu versek artık ne dersiniz?

ON BİNLERCE ÖĞRENCİ AĞIRLASAK FENA MI?

Bazen söylemlerin dozu da bir hayli değişiyor. Yetişmiş bilim insanlarını bu denli yıpratmanın da üniversitemizin imajını bu denli sarsmaya da kimsenin hakkı yok. Ama bu bazılarının galiba hobisi gelişi güzel birilerini karalamak,  bulundukları kurumların imajlarını sarsmak. Yazık gerçekten yazık! Şehrimiz öğrenci şehri olarak anılsa on binlerce öğrenci ilimize gelerek ilimizin ekonomisine, sosyal ve kültürel hayatına katkı sunsa fena mı?  Deprem ve pandemiden bu denli etkilenmişken on binlerce üniversitelinin şehrimize gelişi ciddi bir hareketlilik oluşturmaz mı?

BİRİNCİSİNE SAHİP ÇIKMAZKEN İKİNCİSİNİ İSTEMEK!

Sonra da hangi ilde bilmem kaçıncı üniversite kuruldu. Biz de neden ikincileri açılmaz diye serzenişte bulunulup duruluyor. Kimse kusura bakmasın ama bir üniversitenin bile ihya olmasına katkı sağlamazken, ikincisini istemeye yüzümüz olmalı mı ki?

HEMŞEHRİCİLİĞİ DEĞİL, LİYAKATI ESAS ALMALIYIZ!

Bir de şu hemşehricilik söylemleri yüzünden kişilerin yıpratılıyor olması da tam bir akıl tutulması! Neden kurumların başında Elazığlı isimler yokmuş? Şart mı ya hani işi ehline teslim etmekti önemli olandı. Ne oldu liyakat çığırtkanlıklarınıza demeden edemeyeceğim!

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.