FIRAT GAZETESİ OTUŞ BEŞ YAŞINDA « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

FIRAT GAZETESİ OTUŞ BEŞ YAŞINDA

Bu haber 05 Ağustos 2020 - 8:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Anadolu coğrafyasında bazı iller yetiştirdikleri ürünler ile özdeşleşmiş, bazı iller coğrafi özellikleri ile öne çıkmış bazı iller başka başka özellikleri ile öne çıkmıştır. Şehrimiz Elazığ ise;  tarihi Harput’tan sonra var olan değerlerine değer katarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllarda ülkenin en önemli şehirleri konumundadır.  Özellikle; kültür, sanat, edebiyat ve devlet bürokrasisine önemli insanlar yetiştirerek nitelikli insanın harman olduğu bir coğrafya niteliğine bürünmüştür.

Nitelikli insanların harman olduğu Elazığ ilinin bu özelliğini sağlayan faktörlerden biride elbette ki geçmişten günümüze yazılı medya olmuştur. İmparatorluk döneminde 7 Ekim 1883 tarihinde basım hayatına merhaba diyen Mamuretü’l-Aziz gazetesinden sonra farklı isimler bu şehrin var olan değerlerine hizmet etmiştir.

4 Ağustos 1986 yılında Kemal Ergun Aslan Beyin kurduğu FIRAT GAZETESİ dün itibarı ile 35’inci yaşına girmiş bulunmakla; şu anda yayın yapan ilimiz gazeteleri içinde en eski gazete unvanını da gururla taşımakta. Yıllarca; okur olarak ilgi alaka ile takip ettiğim Fırat gazetesi ailesi ile 2015 yılında yollarımız kesişti.  Şu ana kadar hep bu ailenin bir parçası olduğum bana yaşatıldı ve hissettirildi. Yazım hayatıma ayrı bir renk ve zenginlik katan, olayları irdeleme ve gözlemleme de davranış ve bakış açılarıma zenginlik katan ve daha da önemlisi ilimiz kültür, sanat ve nitelikli insan zenginliğini yakından tanımama katkıları olan bu ailenin bir parçası olmanın her platformda onurunu yaşadım.

Geçmişi başarılarla dolu olan Fırat gazetesinde yaptığımız birkaç çalışmadan bahsetmeden geçemem. Kültür sanat sayfasında; ülkemizde ki edebiyat dergileri imtiyaz sahipleri yâda genel yayın yönetmenleri ile röportajlar yapmaya karar vermiştim.  Bu isimlerle diyaloglara başlamıştım. Rize de yayım hayatına devam eden MAVİ YEŞİL dergisi imtiyaz sahibi Hasan Öztürk Beye ulaştığımda referans olan hocamın selamını iletmiştim. Kendimi tanıtmış ve röportaj yapma isteğimi ilettiğimde şu cevabı duymuştum. Dedi ki Muhammet Bey 17 yıldır Rize de dergi çıkarıyoruz burada yayım yapan yerel gazeteler daha kapımızı çalmamış, bir iki satır bizden bahsetmemiştir. Şimdi siz Elâzığ’dan arayıp röportaj yapmak için randevu talep ediyorsunuz? Şaşkınlığımı anlayış ile karşılayın, dediğinde bu defa da ben şaşkınlık yaşamıştım. Mersin de hem yerel gazete hem de Dört Mevsim Edebiyat Dergisi İmtiyaz Sahibi Rüştü Aydın Beye röportajın çıktığı gazeteyi gönderdiğimde, ‘’Gazetenizi detaylı inceledim ulusal nitelikte bir gazete hazırlıyorsunuz ‘’ övgüsünü duymuştum.

Bir başka çalışmamız ise ilimiz liselerinde ki edebiyata gönüllü 300 öğrencinin eserlerini gazetede yayımlamıştık. Bir okul müdürümüzden şu sözleri duymak beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. ‘’Eserleri gazetede yayımlanan onlarca öğrenci o gün ki heyecan ile yazmaya devam etmektedir. Sizler sadece eserleri yayımlamadınız o gün genç yüreklerin dünyasına edebiyat sanat tohumları ektiniz yakın gelecekte bu tohumlardan çınarlar oluşacaktır’’ Bu övgüler gibi binlerce övgülere mazhar olmak özgür basının nitelikli emekçileri ve üst düzeyde yöneticileri ile kazanılmıştır.

Fırat gazetesini anlatmak ve bir köşe yazısı hacmine bunu sığdırmak imkânsızdır. İlimiz basın dünyasına Fırat gazetesini kurarak zenginleştiren sanat ruhlu Kemal Ergun Aslan üstadı rahmet ve şükranla yâd ediyorum. Onun bıraktığı yerden bayrağı devralan, her fırsatta bizlere bilgi birikimlerini aktaran, basın dünyasında adeta bir bilgi deryası olan Semih Erdem üstadıma şükranlarımı sunuyorum. Fırat gazetesine emek veren her kaleme; bu ailenin bir parçası olduğu duygusunu yansıtan, her platformda bizlerin dimdik arkasında duran, Hikmet Gökçe Güray ve Deniz Aslan Beye saygılarımı sunuyorum…

İlimiz basınının güzide ismi Fırat gazetesi ailesine mensup olmama vesile olan,  yılların bilgi birikimini bizlere aktaran, ilimiz basın tarihine ilk kadın genel yayın yönetmeni olarak ismini yazdıran, bizlere yöneticilik değil öğretmenlik yapan, benim ve bu ailenin diğer emekçilerinin ablası olan Songül Dursun müdürüme…
Beş yıl boyunca anılar biriktirip, bilgi birikimlerimizi paylaştığım çok değerli arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyor, Fırat gazetesinin otuz beşinci yaş gününü gururla kutluyorum.

 

 

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.