FHGC Başkanı Erdem’den 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü açıklaması

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC)  Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamasında Başkan Erdem, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü uzun süredir bayram coşkusu ile karşılanmadığını ifade etti.

Medya sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların ve basın çalışanlarının 2024 yılına birçok sorunla girdiğini belirten FHGC Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem; mesleki sorunlar çözülmeden 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün bayram tadında karşılanamayacağına dikkat çekti. İşte Başkan Erdem’in açıklamasından satır başları…

“Gazetecilik meslek yasası olmadığı için isteyen herkes gazeteciyim diyebilmekte”

“Gazetecilik Meslek Yasası’na acil ihtiyaç var” diyen Başkan Erdem; “Hemen hemen her iş kolunda düzenleyici yasalar varken basın sektöründe böyle bir yasa olmayınca dileyen herkes, eğitimine ve bilgi birikimine bakılmaksızın “gazeteciyim” diyerek mesleğe başlayabilmektedir. Oysa gazetecilik/habercilik, özel eğitim gerektiren bir meslektir. Buna karşın mesleğe girişte gazetecilik alanında eğitim görmüş olma şartı bulunmamaktadır. Gazetecilik yapmak isteyen bir kimse, eğitim seviyesi ne olursa olsun işe girebilmekte, meslekte rahatlıkla yükselebilmektedir. Tüm bu sorunlar da haliyle, basın mesleğini her türlü istismara açık hale getirmektedir” dedi.

“Gazeteciliği kimlerin yapabileceği yasalar ile düzenlenmeli”

Mesleğin itibarını düşüren kişilerin sektörden uzaklaştırılamadığına da dikkat çeken Başkan Erdem; “Daha da üzücüsü habercilik, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu tür insanları basın mesleğinden uzaklaştıracak herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen Gazetecilik Meslek Yasası teknolojik gelişmeler de göz önüne alınıp günümüz koşullarına uygun olarak yeniden çıkarılmalıdır. Böyle bir düzenleme fikir özgürlüğünü kısıtlayıcı değil, tam tersine haber alma özgürlüğünü gerçek anlamda hayata geçirmeyi sağlayıcı bir niteliğe de bürünmelidir” diyerek ne gibi

Demokrasinin vazgeçilmez unsuru basının da ekonomik bir dar boğazda olduğuna dikkat çeken

“Ekonomik sıkıntılar, basın sektörünü derinden sarstı”

Başkan Erdem; “Yerel gazetelerin okurları ile buluşturulması giderek güçleşmektedir. Kâğıttan mürekkebe, elektronik cihazlardan yazılımlara kadar medya sektöründe kullanılan malzemelerin çoğu ithaldir. Son 2 yılda döviz kurlarında yaşanan yükseliş, medya kurumlarının maliyetlerini katlamış defalarca vurguladığımız gibi birçoğunu kapanmanın eşiğine getirmiştir” dedi.

“Yerel gazeteler resmi ilanlarla yayım hayatını sürdürme gayretinde”

Açıklamasına devam eden Başkan Erdem; “Bu olumsuz sürecin durdurulması için medya kurumları malzeme kullanımında dışa bağımlılıktan kurtarılmalı, eskisi gibi yerli kâğıt fabrikaları kurulmalı ve işletilmeli, gerekli teknolojik destek verilerek darboğazdan çıkmalarına olanak sağlanmalıdır. Ayrıca demokratik ülkelerde medya kurumları çeşitli yöntemlerle devletler tarafından desteklenmektedir. Türkiye’de de devlet desteği, resmî ilanlar yoluyla gerçekleşmektedir. Özellikle yerel gazetelerin yayım hayatını devam ettirebilmesi Basın İlan Kurumu sistemi ile verilen resmi ilanlarla doğrudan bağlantılıdır” ifadelerini kullanarak Basın İlan Kurumu’nun ilanlarla basına can suyu olduğuna dikkat çekti.

“Anadolu’daki internet basınının sorunları da göz ardı edilmemeli”

İnternet basınına dair de bir takım bilgiler veren Başkan Erdem; “Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği, daha önceki açıklamalarımızda da vurguladığımız gibi başta yerel gazetelerin kurduğu internet haber siteleri olmak üzere tüm internet haber siteleri için ağır koşulları içermektedir. Anadolu medyasının mevcut durumuna bakıldığında, yönetmelikte yer alan hükümlerin gerçekçi olmadığı ve bu şartlara göre yayın yapılmasının mümkün olmadığı açıkça görülmektedir. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği günden bu yana yapılan uygulamalara bakıldığında; yerel gazetelere ait bazı internet haber siteleri süreç içerisinde yönetmelikte belirtilen personel istihdamı, haber ve içerik kriterlerini sağlasa da, “ziyaretçi ve tıklama” sayılarına ulaşmakta zorluk yaşamaktadır. 1 Ekim 2023 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, Türkiye genelinde basın ilanı alan 401 yerel gazeteye ait internet haber sitesinden sadece yarısı gerekli ziyaretçi ve tıklama sayısına ulaşabilmiştir. Bu sayı ne yazık ki giderek azalmaktadır. Yeni döneme uyum açısından yönetmelik gerekliliklerinin tekrar gözden geçirilerek, yerel gazetelerin ve internet haber sitelerinin desteklenmesi beklenmektedir” diyerek ziyaretçi ve tıklanma kriterlerinin gözden geçirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

“10 yıldır basın kartı taşıyan gazeteciler, eşleri ve çocukları yeşil pasporttan faydalansın!”

Basın mensuplarına yeşil pasaport verilmesi yönünde bir teklifin gündemde olmasının sevindirici olduğunun notunu düşen Başkan Erdem; “15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın kartı sahibi basın mensuplarına hususi damgalı (yeşil) pasaport verilebilmesine yönelik geçtiğimiz haftalarda Milliyetçi Hareket Partisi tarafından geçtiğimiz hafta meclise sunulan kanun teklifi, yıllardır gündeme getirdiğimiz bir sorunumuzun çözümü yönünde atılan olumlu bir adımdır. Lakin bizlerin talebi 5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanuna tabi olarak gazetecilerin fiilen yoğun çalışma dönemlerine kolaylık sağlaması için bu teklifin 10 yıl basın kartı taşıyan basın mensuplarıyla eş ve çocuklarını kapsaması yönünde geliştirilmesidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdem, Türksat yayım giderlerinin fazlalığına da dikkat çekti

Gerek gazeteler gerek internet sitelerinin bir takım sorunlarını gündeme getirmeye çalıştıklarını ve televizyonların en temel sıkıntılarına eğilmeden açıklamalarını tamamlamayacağını ifade eden Başkan Erdem; “Türkiye genelinde yerel, bölgesel ve ulusal yayın yapan televizyon kanallarının ortak sıkıntısı Türksat yayın giderleri, RTÜK’e ödenen ücretler gibi diğer yayın mecralarında olmayan masraflar nedeniyle girdi maliyetlerinin artmasıdır. Radyolar da aynı sorunu yaşamaktadır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan televizyon kanalları büyük bir borç yükü altında kalmıştır. RTÜK Yasası günümüz koşullarına göre mutlaka yeniden ele alınmalı, RTÜK gelirlerinin bir bölümü, kurumsal yerel radyo ve televizyonlara destek olarak verilmelidir. Yerel yayıncıların ödediği 10 yıllık yayın lisans bedeli düşürülmeli, yerel ve bölgesel yayıncıların gelirlerine uygun hale getirilmelidir. Yerel yayıncılar açısından benzer sorunun yaşandığı TÜRKSAT yayın iletim ücreti de aynı çerçevede değerlendirilmeli ve miktarı düşürülerek Türk Lirası üzerinden tahsil edilmelidir” dedi.

Başkan Erdem, şehit gazetecileri de rahmet ve minnetle andı

Başkan Erdem açıklamasının sonunda; mesleğini layıkıyla yapan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik etti. Ayrıca Başkan Erdem; gazetecilik mesleğini onuru ile ifa ederken görev şehidi olan bütün meslektaşlarını da rahmet ve minnetle anmayı unutmadı. Bir de 6 Şubat 2023 depremlerinde ve Filistin’de görevini yaparken yaşamını yitiren gazetecilerin de varlığına dikkat çekerek, gazetecilik mesleğinin son derece zor ve kutsal bir meslek olduğunu ifade etti.

Editör: Haber Merkezi

09 Oca 2024 - 17:07 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.