“Festival, üreticiyi de heyecanlandırdı!” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Festival, üreticiyi de heyecanlandırdı!”

Bu haber 13 Eylül 2019 - 18:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizde ekim ayında yapılması planlanan Orcik ve Bağ Bozumu Festivaline sayılı günler kala konuyla ilgili olarak Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Öz ile konuştuk. Başkan Öz, İlimizde ‘Orcik Festivali’ düzenlenecek olmasının üzüm üreticilerini de heyecanlandırdığını dile getirerek,“Ağar ismi marka değeri olan bir isim. Vekilimiz Tolga Ağar’ın festivale öncülük etmesi de ayrıca bir katma değer kazandıracaktır. Vekilimiz Tolga Bey’in de böyle bir girişimde bulunması, böyle bir amaca hizmet etmesi takdire şayandır” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Kamuoyunda büyük heyecan uyandıran, yöresel ürünümüz orciğin pazar payının arttırılması amaçlanan Orcik Festivali için hazırlıklar hızla devam ederken, Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Öz’den festivale dair görüşlerini aldık.

“FESTİVAL, ÜZÜM ÜRETİCİSİNİN TEŞVİK EDİLMESİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

Üzüm Üreticileri Birliği olarak üzüm temini noktasında festivale destek vereceklerini kaydeden Başkan Öz,“Üreticilerden sağlıklı üzümleri getirip bulamaç yapmaları, orcik yapımı için katılımları aşamasında yardımcı olacağız. Festivalin orciğimizin tanıtımına büyük katkısı olacağına inanıyorum. Üzüm üreticisinin teşvik edilmesinde de çok önemli. Böylece üreticiler de daha iyi üzüm yetiştirebilmenin yarışına giriyorlar. Önemli olan Türkiye ulusal basınında Elazığ’daki bir öküzgözü üzümünün varlığını duyurabilmek. Biz burada Öküzgözü üzümü diyoruz, dünya bizi tanıyor diyoruz. Bu doğru değil. Biz Ankara’da yapılan Elazığ Tanıtım Günlerinde üzümümüzün“Coğrafi İşaretli” olduğunu ifade ettiğimizde bize söylenen “Bu Denizli’nin üzümü” deniliyordu. Yani bizim üzümümüzü anlatmamız bir çaba gerektiriyor, bir zaman gerektiriyor. Bunu yapılacak olan Orcik Festivali ile gerçekleştirebiliriz. Ankara ve İstanbul’daki tanıtım günlerinin bu anlamda çok faydası oldu.2 kamyon üzüm götürdük ve hiç kalmadı. Büyük talep gördük. Sonradan yine istendi ve tekrar götürdük” diye konuştu.

“TOLGA BEY’İN BÖYLE BİR AMACA HİZMET ETMESİ TAKDİRE ŞAYANDIR”

Daha önce de ilimizde üzüm festivalleri yapıldığına değinen Başkan Öz, ilerleyen günlerde yapılacak olan Orcik festivalinin daha kapsamlı olacağını ve festivalin gelenekselleşmesini beklediklerini kaydetti. “Büyük bir başarı bu… Ağar,  marka değeri olan bir isim, bir siyasetçi… Bunu söylediği zaman ulusal medyada yer alır. Elazığ’ın önemli bir yöresel ürününün ulusal medyada yer alması elbette ki çok değerli ve çok önemli. Elazığ’ın orcik, pestil vs gibi ürünlerini düzenlenecek olan bir festivalle ön plana çıkarıp değerlerimizi tanıtmak, Türkiye gündemine çıkarmak, bu gibi ürünlerimizin varlığını göstermek bizim de hedeflerimiz arasında. Vekilimiz Tolga Bey’in de böyle bir girişimde bulunması, böyle bir amaca hizmet etmesi takdire şayandır. Bu festivale Vekilimiz Ağar’ın öncülük etmesi festivale ayrı bir katma değer kazandıracaktır.Bizim için de çok değerli…Böyle bir konuda öncülük etmesi çok sevindirici. Biz sadece her yıl Hoş köyünde üzüm festivali dediğimiz bir etkinlik yapıyorduk. Ancak İlimizde yapılacak olan Orcik Festivali’nin birkaç güne yayılmasıyla daha kapsamlı ve Elazığ’a büyük katkısı olacaktır. Geleneksel olmasını temenni ediyoruz”

BAŞKAN ÖZ; FESTİVALDEN BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ

Festivalden beklentilerini de dile getiren Öz, “Beklentimiz şudur ki; üzüm sanayiini kullanan şarap sanayicinin de davet edilmesi, sofralık üzümümüzü yurt dışına taşıyacak tüccarların da davet edilmesi. Bizim siyasilerimizden beklediğimiz doğrusu bu. Şarap sanayiinde uluslararası tanınan, markaları olan tüccarlar da davet edilmeli.  Onlar gelip bizim ilimizde bağlar kursunlar. Bizler de o konuda onlara yardımcı olalım. Bir üreticimizin öncülüğünde onlara destek vererek onların bağ kurmasına destek olabiliriz. Tolga Bey’in bu festival sayesinde Elazığımızın bu üstü kapatılmış değerini gün yüzüne çıkaracağına inanıyorum. Bunu başarabilecek bir altyapısının olduğunu, yurt dışı bağlantılarının olması hasebiyle bunu başaracağına inanıyorum” İfadelerinde bulundu.

“ELAZIĞ KENDİSİ ZATEN TOSCANA”

Festivalin gerçekleşmesi aşamasında her kesimin destek olması gerektiğini aktaran Başkan Öz, “Bütün siyasilerimizin de bu kapsamda destek olmalarını bekliyoruz. Herkesin bu işin bir ucundan tutması gerekiyor. Bizim marka değerimizin yükselmesi için topyekûn bir mücadele gerekiyor. Elazığ‘ın tamamı zaten Toscana, yani üzüm vadisi. Elazığ, Hazar Vadisi, Elazığ Vadisi diye tanımlanabilir. Visions (Gelecek Vizyonlar) dergisindeki bir yazıda deniliyor ki önümüzdeki on yılda Elazığ ve çevresinde yani Tunceli, Malatya, Muş, Bingöl gibi Elazığ’a sınırı olan bölgede yetişen şıralık üzümler dünyada aranan üzümler olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.