Haber: Kübra TÜRKAN

Birçok hastalıkta olduğu gibi Sepsis’te de erken tanının çok önemli olduğunu aktaran Prof. Dr. Necmettin Ünal; “Türk yoğun bakımlarındaki sepsisli hastaların %63'ü 1 ay içinde hayatını kaybediyor. Sepsis vakalarının %80'den fazlası hastane öncesinde başlıyor ve korunma tedbirlerinin yanı sıra erken tanı-tedavi çok önemli” dedi.

“Sepsiste tanının bir saat bile gecikmesi ölüm olasılığını %4 artırıyor”

“Covid-19 ölümlerinin önemli bir kısmı da Sepsis nedeni ile gerçekleşti” diyen Prof. Dr. Ünal; “Sepsis’de tanı-tedavideki her 1 saatlik gecikme ölüm olasılığını %4 arttırmaktadır. Bu nedenle halkın Sepsis farkındalığının arttırılması çok önemli. Halkın farkındalığını arttırmak için Tıp dernekleri (Ulusal ve uluslararası) olarak çok şey yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” dedi.

“Halkın sepsis konusunda bilinçlenmesi lazım”

Bu hassas konuya basının da gerekli önemi vermesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ünal; “Ancak halkın farkındalığını arttırmak için sivil toplum örgütleri ile de aktivitelerimiz mevcut 9 Eylül Cumartesi günü saat 14:00’da Ankara’da Limak Ambassadore Hotel’de  bir basın toplantısı ve takiben bir Sepsis sunumu yapılacaktır” diyerek böylesi hassas bir konuya basının  da dikkat çekmesi gerektiğinin notunu düştü.