F.Ü Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi kapanıyor!!! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

F.Ü Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi kapanıyor!!!

Bu haber 07 Temmuz 2019 - 19:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Birliği Standartlarında eğitim veren Fakültelerden biri olması hedeflenen Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi kapanmanın eşiğinde… Yaşanan temizlik ve teknik personel sıkıntısı hizmet noktasında aksamalara yol açmakta. Sterilizasyon sağlanamadığı için hasta sayılarında azalmaya gidilse de sorun çözülebilecek gibi değil… Sadece Elazığ’da değil, Doğu Anadolu Bölgesinde bir sağlık merkezi olma kimliğini de taşıyan ve şimdilerde kapanmak üzere olan hastanenin kapanmaması için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çünkü Elazığ,  bu hastanenin kapanmasını hak etmiyor.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

F.Ü Diş Hekimliği Hastanesi ilimize hizmet vermeye başlamadan önce ilimizde birçok hasta Malatya ve Diyarbakır’a giderek diş tedavilerini yaptırıyordu. Hastanenin açılmasıyla birlikte hastaların başka illere sevk edilmesine gerek kalmamıştı. Laboratuvarları ile Türkiye standartlarının çok üzerinde olan, yaklaşık olarak 2 buçuk yıldan beri İlimize ve dahası bölgeye hizmet veren Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi kapanmanın eşiğine geldi.

Başlangıçta vatandaşlara diş hekimliği hizmeti noktasında 48 ünite açılan hastanede, ünite sayısı 72’ye çıkarılmıştı. Mevcut imkanlarla maksimum düzeyde, 72 ünitenin üzerinde, yaklaşık yüzde 150 performansla çalışılan hastanede son dönemlerde; özellikle taşeron kadrosundaki çalışanların;  kadroya geçme olayları ciddi personel sıkıntısına neden oldu. İş ve İşçi Bulma Kurumunun görevlendirilmelerinin de sona ermesi ile tamamen denilebilecek düzeyde, özellikle temizlik personeli başta olmak üzere çok ciddi personel sıkıntı yaşanmaya başladı. Daha önce İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından görevlendirilen 15 personel burada çalışırken artık onlar da burada çalışmıyor maalesef…

İKİ YILDIR YAPILAN PERSONEL TALEPLERİ DE SONUÇSUZ KALDI

Temizliğin, hijyenin sağlık kurumları için, bir hastane için olmazsa olmazların başında yer aldığını göz önünde bulunduracak olursak hastanede cihaz temizliği yapabilecek, yer temizliği yapabilecek v.s. işleri üstlenecek personel noktasında çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Halk sağlığı sorunları yaşanmaması adına hasta sayıları yüzde 50 oranında azaltılarak hizmet vermeye çalışılıyor olsa dahi bu durum da sağlık hizmeti noktasında aksamalara yol açıyor. Hastane yönetimi de gerek Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ gerekse Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Doğan tarafından gayret gösterilse de, hastane için iki yıldan beri bulunulan personel talepleri de sonuçsuz kaldı ve ilgililerden  henüz bir çözüm gelmedi.

BİR AYA KADAR HİZMET VEREMEYECEĞİ KONUŞULUYOR

Malatya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinin 2 milyona yakın borcu varken F.Ü Diş Hekimliği Hastanesi, Türkiye’nin borcu olmayan tek diş hekimliği fakültesi… Buna rağmen yeni personel kanununa göre dışarıdan işçi alma şansına da sahip değil maalesef. Hastanenin içerisinde bulunduğu bu durumun devam etmesi halinde yok denecek sayıda personelle hizmet veren hastane on beş gün ya da bir ay içerisinde tamamen hizmet veremeyeceği konuşuluyor.

KAPANIRSA, OLAN VATANDAŞA OLACAK

Söz konusu hastaneye Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından diğer fakültelerden birkaç personel görevlendirilmesi yapılsa da bu personellerin yoğun tempoda çalışmak durumundan kalmalarından dolayı verim alınamıyor ve personel sorunu halen devam ediyor. Bu durumda acil olarak hastaneye personel görevlendirmeleri yapılması gerekiyor. Hem İlimiz hem de bölge illeri için ciddi bir sorun olan bu sorununun acil olarak çözülmesi gerekiyor. Ağır vakaların da bakıldığı hastanenin kapanması durumunda olan yine vatandaşa olacak

İLGİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Personel kanunundaki eksilikten ve taşeron kadrosuna geçildikten sonra yeni düzenlemelerle eksikliklerin giderilmemesi sonucu yaşanan soruna dair yetkililerden acil çözüm bekleniyor. 20 öğretim üyesi, 30 un üzerinde asistan ve şu anda diş tedavisi yapabilecek 40 öğrencisi (Bu sayı gelecek yıl iki katına çıkacak) olan yüksek performanslı, borcu olmayan tek hastane durumunda olan F.Ü Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinin kapanmaması için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çünkü Elazığ bu hastanenin kapanmasını hak etmiyor.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.