EVLİLİKTE KADIN VE ERKEK « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

EVLİLİKTE KADIN VE ERKEK

Bu haber 23 Aralık 2020 - 8:09 'de eklendi.

Evlilik bir kurum olarak düşünülürse, kadın ve erkekte o kurumun en önemli bileşenleri, çocuklar ise o kurumdan elde edilen verimdir. Daha somut olabilmesi için teknik olarak daha tanımlanabilir bir durum olacağını düşünüyorum. Kadın mı erkek mi daha önemli kısmına girmeyeceğim ortak fikir ve ortak tutumla davranışa dönüşen ortak bir hedef olan evlilik kurumu oluşur. Hem erkek hem de kadının yapısında farklılıklar oldukça belirgindir. Bu durum doğaldır ve genetik algoritmanın bir gereğidir. İki cinsin de karşı tarafın kendisinden farklı olması gerektiğini bilmesi, ilişkinin sağlıklı olması için ilk adımdır.

Kadınların erkekler konusunda en çok dile getirdikleri yakınma, erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığı hususudur.Kadının ilişkideki önceliği, paylaşmak ve yakınlık hissetmektir. Erkeğin önceliği ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir. Erkekler doyumu başarıda ve sonuç almada bulurken, kadınlar paylaşma, değer verilme ve önemsemede yaşarlar. Bir kadın eşini sevdiğinde onun gelişmesine yardımcı olmayı, erkeğinin eksiklerini gidermeyi ve düzeltmeyi görev bilir ve bunun için çalışır.

Kadının psikolojik ihtiyacında önceliği, duyguları anlamak, ifade etmek ve değiştirmek alır. Erkek ise hep çözüm odaklı düşünür ve kadının duygulara verdiği önemi algılayamaz. Kadın da erkeğin bu kadar duygusuz olmasına bir anlam veremez. Eşler birbirleriyle iletişim kuramıyorlarsa ya da sürekli çatışmalı bir iletişim içindeyseler, yapmaları gereken ilk şey birbirlerinin iletişim dilini öğrenmektir. Bu da iki tarafın da “Şu ana kadar uyguladığım iletişim dili başarılı olmadığına göre başka bir alternatif denemeliyim” şeklinde kendini sorgulamasına ve çözüm için kafa yormasına bağlıdır. Eşler hep böyle sorgulama içinde olurlarsa, doğru iletişim yolunu bulacaklardır. Doğru eş herkes için değişebilir ancak genel anlamda şöyle düşünülebilir;

Doğru eş; uzun zamandır flört ettiğiniz kişi olmamalı, zor zamanlarınızda hep yanınızda olacağını bildiğiniz dertlerini ve sevinçlerini paylaşabileceğiniz bakış açısına güvenebileceğiniz, fikirlerimize saygı duyan, konuşmaktan sıkılmayacağınız, hayata küstüğünüz zaman sizi kabuğunuzdan çıkarabilecek, gözlerinize baktığında ne söylemek istediğinizi anlayan iyi ve kötü günlerinizde her daim yanı başınızda olan kişidir diye tanımlarsak yanlış olmaz herhalde.

Bundan dolayıdır ki eğer bu özellikleri taşıdığından emin olmuyorsanız hem erkek hem kadın açısından evlenmeden önce psikolojik muayene yapılması gerektiğini düşünüyorum burada kriterler neler olmalı ayrı bir yazı konusu olsa da kişiler evlenmeden önce uzmanlara görünmeli sağlıklı eş, baba/anne olur algısı ve yaşantısı olmalı çünkü kimsenin başkasının hayatını mahvetme lüksü olamaz.

Yine bunu söylerken evlilik okulu dediğimiz kişilerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayacak ve gerçek anlamda birbirlerini anlayabilecek bu yoldan geçerken daha realist ve akılcı bir tutum davranış sergilemelerine fırsat verilmeli ki kişiler ileride yaşayabilecekleri sorunları aşabilsin veya bununla baş etme yollarını öğrensin, kişiler birbirlerine uygun değil ise yol yakınken daha sağlıklı kararlar verebilme şansına sahip olunmalı.

Sonuç olarak hem kadın hem erkek açısından düzeltilmesi gereken veya güncellenmesi gereken durum şöyle olabilir; evlilik bir başarı değildir, gerçek ve sağlıklı bir ilişki sürdürebilmek başarıdır. Çocuk yapmak başarı değildir, sağlıklı ve mutlu bir birey yetiştirebilmek başarıdır. Yalnız yaşamak başarı değildir, kendi kendine yeterek hayattan doyum alarak yaşamak başarıdır. Çince’de “kriz” kelimesinin iki farklı anlamı vardır; tehlike ve fırsat. Bunu fırsata mı yoksa tehlikeye mi çevireceğiniz sizin elinizde. Evlilikteki çatışmalar da aile için hem tehlike hem de fırsattır. Bir çatışma yaşayan eşler kendilerine, “Bu bana ne öğretti ben nasıl bir hata yaptım da böyle bir çatışma oldu çatışmanın tekrarlanmaması için ne yapmalıyım” gibi sorular sorarak olayı analiz ederlerse, krizi fırsata dönüştürebilirler…

Sevgi emek ister!

 

 

 

 

 

 

 

 

Cahit Kutlu
Cahit Kutlucahitkutlu@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.