EVLİLİK BOŞANMA VE AİLE  « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

EVLİLİK BOŞANMA VE AİLE 

Bu haber 06 Kasım 2019 - 7:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnsanın hayatta sahip olabileceği en değerli hazinesi kuşkusuz ailedir. Bu hazineyi kurmak, yürütmek, öncelikle eşlerin birbirleriyle kuracakları sağlıklı ilişkiyle yürütecekleri beraberliğe bağlıdır. Kadın ve erkek aynı canla hayat bulur, fiziksel veya bedensel farklılıkların bir araya gelerek harmanlandığı, eşlerin birbirini tamamladığı her iki tarafın birbirini anladığı, kültürümüzde önemli bir yer tutan evlilik kavramının sağlıklı olabilmesi için her iki tarafın sorumlulukları ve görevleri olduğu gibi tamamlamaları gereken bazı olgular vardır. Bu olgulardan; sevgi, saygı, anlayış, empatik düşünen, sağlıklı evlilik hakkında okuyan araştıran ve kurumun gerekliliğini yerine getiren bir evliliğin olabilmesinin kurallarından sayılabilir.

Aslında evliliğin tanımını yaparken; bir kadın ve bir erkeğin nikah bağıyla birbirine bağlandığı an, ailenin temel taşı konmuş olur. Sağlıklı bir ailede hem kadına hem de erkeğe düşen sorumluluklar ve görevler olduğu gibi bir araya gelmenin; duyguları, düşünceleri, davranışları, kararları vb. Birbirlerine daima doğru ve güvenli bir yol tutmalıdır. Maalesef günümüzün evlilikleri şaşalı olup, boşanmaları sorunlu ve olaylı olabilmektedir. Boşanmaların birçok nedeni olmakla birlikte. En önemlisi diyebileceğimiz konulardan biri de aldatma olayıdır.

Günümüzün boşanma nedenleri ve ailelerin dağılmasının temel problemlerinden biri haline gelen aldatma; yaşamın cinselleştiği ya da cinselliğin adeta yaşam haline geldiği modern hayatta, ailenin selameti bakımından eşler arası özel hayat çok daha önemli hale gelmemektedir. Maalesef bunun yeterince kavranamaması, eşlerin bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmemeleri sebebiyle, pek çok ailede huzursuzluk yaşanmaktadır.

Sevme-sevilme ihtiyacının meşru yoldan karşılayamayan eşler, yüz kızartıcı fiilere bulaşarak birbirlerini aldatabilmekte, aileler dağılma tehdiyle karşı karşıya kalmaktadır. Özel hayatın ihmali ya da sağlıksız yürümesi, eşleri geri dönülmesi zor yollara sürüklemektedir. Bunu önlemenin sağlıklı yolu eşlerin aile, birlikte yaşama kültürü, boşanma, ahlak- edep konuları daha iyi işlenmeli gerekirse bu konuda dersler verilmeli özellikle cinsellik konusu, konunun ilgili uzmanlarından yardım alınarak bu tür sorunların önüne geçilmelidir.

Tüm bunların düşüncede kalmaması için saha araştırmalarına önem verilmeli özellikle Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine bakarak aksayan noktalarda eğitimler verilmeli bu konuda  özellikle Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ile Belediyelerin evlilik, boşanma, aile birliği vb konularda eğitimler ile kişileri bilinçlendirerek sağlıklı ve özlenen bir aile yapısının oluşumunda etkili ve yetkili kurumlar olabilmeli. Bunların daha iyi anlaşılabilmesi için verilere bakarak aksayan noktalarda eğitimler verilmelidir. Bununla ilgili bazı verilere bakacak olursak;

TÜİK 2018 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerine göre evlenme 553 bin 202 iken, boşanma 142 bin 448 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Boşanmaların  %37,6 evliliğin ilk 5 yılında olduğu gerçeğiyle ailede çocuk kavramı çok daha önemli hale gelmektedir. Evlenen çiftlerin bir önceki yılla göre % 2,9 azalırken, boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre %10,9 artış göstermiştir.

Yine aralık 2017 yılında yayımlanan TUİK verilerine göre boşanma nedenleri şöyle açıklanmıştır.

Eşin tedavisi güç bir hastalığa yakalanma oranı; %2,5

Aile içi cinsel istismar, taciz oranı; % 2,8

Hırsızlık, dolandırıcılık, gasp, taciz, vb. Oranı; % 2,9

Aldatma oranı; % 32,2 (kadınların oranı 32,2, erkeklerin oranı 8,7)

Madde bağımlılığı oranı; % 4,3 (kadınların oranı 4,3 erkeklerin 0,7)

Çocuk olmaması oranı; % 3,1

Ailedeki çocuklara kötü muamele oranı; % 9,2

Kumar oranı; % 12,9

İçki oranı; % 23,0

Evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama oranı; % 9,2

Terk etme/ edilme oranı;% 17,4

Eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması oranı; % 24,6

Dayak, kötü muamele oranı; % 36,4

Sorumsuz ve İlgisiz davranma oranı; % 61,5

Eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışması oranı; % 24,6

Diğer oranı; % 8,2

Tüm bu verilere bakarak bir çıkarım elde ettiğimizde, genelde ülkemizde yerelde ise yaşadığımız şehirde ve çevrede evlilik ve boşanmalara rastlıyoruz ama sayının giderek artması ve boşanmaların bir çoğunun sonunda olayların artması, boşanma olsa dahi kişilerin birbirleriyle sorunlarının bitmemesi, maalesef tv ve sosyal medya da eski eş, eski sevgili, eski kız arkadaşı vb kadın cinayetlerine rastlamaktayız.

Bu olumsuz durumda kalmamak ve bununla mücadele etmek için kesinlikle olay öncesi dediğimiz kavrama gitmemiz gerekir. Burada arkadaş, eş, sevgili vb. Durumu seçerken daha dikkatli olmalı ve kendimizce kriterler koymalıyız. Gerekirse bu durumda evlilik okulları ve uzmanlarından yardım almalı ilişki kuracağımız veya evleneceğimiz kişilerin hayatta bakış açısı, sevgi anlayışı(ya benimsin ya kara toprağın vb), saygı anlayışı, aileye karşı tutum ve davranışları, ekonomik, sosyal, kültürel vb. Birçok açıdan daha iyi tanımak ve tanımlayarak daha seviyeli ve dürüst, birbirlerini gerçek anlamda kabullenen ve anlayan birileriyle beraber olmalıyız.

Sonuç olarak yapılan sağlıksız evlilikler hem aile kavramının içini boşaltmakta hem de doğan çocukların sorunlu olmasına neden olmaktadır. Boşanan ailelerde çocuk ya anne de ya da babada kalarak diğer taraf için sorunlu olabilmektedir. Toplum olarak hepimizin üzerine düşen evlilik kararı alan kişileri sağlıklı bir şekilde dinlemek ve uzman kişilere yönlendirmek olmalı hepimiz birer ilişki uzmanı veya aile danışmanı olmamalıyız. Çünkü kendi fikir düşüncelerimiz ile uzmanı olmadığımız konularda kesin yargıda bulunarak daha zararlı olmaktan kaçınmalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

Cahit Kutlu
Cahit Kutlucahitkutlu@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet dağoğlu Kasım 7, 2019 / 21:32 Cevapla

Eskiden uzmanlar yoktu.Görücü usulüydü evlilik. Çok çocuk, sağlıklı ebeveyn ve huzurlu bir aile yapısı vardı. Yani işi bozan inanç eksikliği. Sadakatsizlik. Kadının iş hayatına girmesi VS. Saydığım şeyler eksilince iş uzmanlara düştü. Allah yardımcınız olsun. Yazınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.