40 yıldır Elazığ’da pet shop işleten esnaf Mehmet Koza en çok tercih edilen süs balıklarını ve bakımlarının nasıl olacağını anlattı.

Elazığ’da 3.5 büyüklüğünde deprem Elazığ’da 3.5 büyüklüğünde deprem

Günde kaç sefer yem verilmesi ve suyunun ne sıklıkla değişmesi gerektiği hakkında konuşan Koza “Japon balıklarına günde bir sefer yem verilmeli. Balık başı bir tane yem vermek yeterli oluyor. Akvaryumda bakılan balıklarda suyu sık sık değiştirmeye gerek yok onlarda motor kullanılıyor motor suyu temizliyor. Motorlarda 15 günde bir sefer filtresi temizleniyor. Ama fanusta bakılıyorsa iki günde bir suyun değiştirilmesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Balıkların yaşam süreleri hakkında konuşan Koza “Japon balıklarının ömürleri değişiyor. İki sene yaşayan, beş sene yaşayan iki gün de yaşayan balıklar çıkıyor. Balığın geldiği yerdeki sağlık durumuna bağlı olarak ömürleri değişiyor.” Dedi.

Su sıcaklığının balıkların yaşamı için önemli olduğuna değinen Koza “Japon balıkları soğuk suda yaşayabiliyor ama diğer balık türleri soğuk suda yaşamıyorlar. Diğer süs balıkları için suyu ısıtmamız gerekiyor bunun için de su ısıtıcısı kullanılıyor. Kışın özellikle üç ay ısıtma motorları ile suyun sıcaklığını sabit tutuyoruz ki balıklar yaşayabilsin.” İfadelerini kullandı.

Hem bakımının kolay olması hem de ekonomik olarak daha uygun olması nedeniyle tercih edilen süs balıklarının fiyatları hakkında bilgi veren Mehmet Koza “Süs balıkları 20 liradan başlayarak 500 liraya kadar gidiyor. İki üç bin liraya kadar da balıklar var tabi ama onlar çok tercih edilmiyor. Japon balıkları 20 liradan satılıyor en çok tercih edilen balık türleri de onlar. Şu an da en çok sattığımız balık Japon ve Lepistes balığı.” Şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.