Ev sahibi de kiracılar da mağdur; Yüzde 25 kira sınırına emsal karar

Ev sahibi ve kiracıları arasındaki gerilim ne yazık ki bitmiyor. Ev sahipleri; “Evin varsa derdin var!” konumuna düştüklerini, kiracılar ise sürekli artan kira fiyatları yüzünden kiralık evden önce vicdanlı ev sahibi arayacak konuma düşmekten dertli.

Ev sahibi de kiracılar da mağdur; Yüzde 25 kira sınırına emsal karar
Ev sahibi de kiracılar da mağdur; Yüzde 25 kira sınırına emsal karar
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Konut kredileri almak giderek güçleşti ve birçok kişinin de ev sahibi olma hayali düştü. Arz talep dengesi bozulduğu için de haliyle uygun kiralık konut bulabilmek mucize oldu. Mevcut kiracılar konutlarında uygun koşullara otururken ev sahipleri de evlerini yeni kiracılara verdikleri an daha fazla kâr elde edebileceklerini ifade ederek, mevcut kiracılar ve var olan kira sözleşmeleri yüzünden evlerini bedeline uygun gelir sağlayamamasından dertli. Afaki kira yüzünden kiracılar, ederinden düşük kiralar da ev sahiplerini bezdirmiş durumda. Orta bir yol bulamayan ev sahipleri ve kiracılar da adliyenin yolunu tutuyor. Peki kiraz sözleşmesinin kapsamı ne? Kira artış oranı nasıl hesaplanmalı? Ve de bu konuda alınan bir takım emsal davalar var mı? Bu sorulara Av. Adem Aydın açıklık getirdi. İşte Av. Aydın’ın açıklamalarından çarpıcı kesitler…

“Kira sözleşmesi taraflar arasındaki taahhüttür”

İlk olarak kira sözleşmesinin ne olduğuna açıklık getiren Av. Adem Aydın; “Kira Sözleşmesi; Türk Borçlar Kanunu tarafından düzenlenmiş olan bir tarafta kiraya verenin bir diğer tarafta ise kiracının olduğu bir özel hukuk sözleşmesidir. Kira sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu’nun 299. Maddesi ile düzenlenmiştir. Taraflar arasında yapılan sözleşme iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olup taraflar arasında yapılan anlaşma ile kiraya veren kiraya verilen malı kiracıya teslim etme, kiracı ise bunun karşılığında belirlenen bedeli ödemeyi taahhüt eder. Türk Borçlar Kanunu Madde 229 ‘’Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir” dedi.

“Afaki kira artışlarının önüne geçmek için çeşitli kanuni düzenlemeler yapılmştır”

Kira artış oranının ne şekilde belirlendiğine de açıklık getiren Av. Aydın; “Taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi kapsamında kiralanan taşınmazın kira bedelinin belirli aralıklarla belirli oranda artırılmasına kira artış oranı denmektedir. Hayat şartlarının değişmesi ve hakkaniyetin uygun kıldığı ölçülerde kira oranının arttırılması hukuka uygundur. Ancak kira artış oranının fahiş miktarda artırılması hukuka aykırı olup bunun önlenmesi için çeşitli kanuni düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

“1 Temmuz 2024’e kadar kira artış oranı önceki kiranın %25’inin üzerine çıkamaz!”

Açıklamasını sürdüren Av. Aydın; “Mevcut durumda kira oranlarının ev sahipleri tarafından tek taraflı olarak fahiş miktarlarda arttırılması veya diğer taraftan getirilen sınırlamalar ile eski kiracıların yeni kiracıların çok altında miktarlar ile kirada oturmaları gündemdedir. Bu konuya ilişkin olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme uyarınca öncelikle 2022 ile 2023 yılları arasında geçerli olmak üzere getirilen kanuni artış oranı düzenlemesi uzatılarak, 1 Temmuz 2024’e kadar geçerli olmak üzere kira artış oranı bir önceki yılı geçmemek koşulu ile en fazla %25 olacak. 1 Temmuz 2024’e kadar sözleşmede belirlenen oran %25’in altında ise TÜFE oranı geçerli olacak. Eğer TÜFE oranı veya sözleşmede belirtilen oran %25’in üstünde ise yasal olarak en fazla %25 artış oranı yapılabilecektir” ifadelerini kullandı.

“Ekonomik şartlara göre kira bedelinin düşük kaldığı mahkemece belirtildiği davalar var!”

Ev sahiplerinin de ekonomik çıkarları düşünülerek bazı mahkeme kararlarının da alındığını ifade eden Av. Aydın; “Konut kira artış oranlarına yönelik olarak getirilen %25 oranındaki azami zamma sınırı nedeniyle kiracılar ve ev sahipleri arasında büyük sorunlar yaşanmış ve uyuşmazlıklara neden olmuştur. Taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıklar kapsamında açılan davalar neticesinde ev sahipleri kira bedelinin rayiç bedelinin altında olması kiracılar ise bu kira bedellerinin çok yüksek olması nedeniyle yasal yollara başvurmaktadır. Mahkeme kararlarından istinaf incelemesine tabi olan bir kararda Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen karar ile ekonomik şartlara göre kira bedelinin yeniden belirlenmesi talebinin uygun olduğu kira bedelinin değişen şartlar karşısında düşük kalmasının adil olmadığını ve somut olay ve şartlara göre değerlendirme yapılması gerektiğine karar verilmiştir” dedi.

“Bilirkişiler devreye girerek, uygun kira bedelleri belirleniyor”

Bu emsal davanın ilgili kararı ile ilgili de bilgiler sunan Av. Aydın; “İlgili karar da “O halde Mahkemece yapılacak iş; konularında uzman üç kişilik bilirkişi kurulundan, tüm bu veriler, kiralananın niteliği, kullanma alanı, konumu, bölgedeki kira parasını da etkileyecek normalin üstündeki imar ve ticaret değişiklikleri, emsal kira paraları, vergi ve amortisman giderlerindeki artışlar, döviz kurlarındaki ani ve aşırı iniş ve çıkışlar ile ülkeyi sarsan ciddi ekonomik kriz veya doğal afetlere bağlı ödeme esaslarının yeniden düzenlenmesini gerektirecek olayların varlığı araştırılıp değerlendirilmek suretiyle bir rapor alınarak hasıl olacak sonuca göre karar verilmesi gerekir “denilerek esas olanın değişen ve gelişen tüm şartların değerlendirilmesi ile uygun bir kira artışının belirlenmesi gerektiğidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: İrem Ancil

23 Ara 2023 - 18:34 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.