Gıda sektöründe başta olmak üzere, akaryakıt, enerji ve temel hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar, enflasyonun yükselmesine neden oluyor. Bu artışlar, vatandaşların aylık gelirlerini sıkıştırırken, alım gücünün azalmasına yol açıyor. Özellikle düşük ve orta gelirli kesimler, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Türkiye'deki zamların ekonomi üzerindeki etkileri geniş kapsamlı ve karmaşık bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki ülkede yaşanan bu fiyat artışları Elazığlı vatandaşların algısını da değiştiriyor. Vatandaşlar artık bir şey aldıkları zaman pahalı olmasına değil de ucuza olduğunda şaşırıyor.

Kapalı Çarşıda görmeye hasret kaldığımız indirim etiketi

Elazığ’ın tarihi kapalı çarşısında hem yerli hem de yabancı turistlerin rağbet gösterdiği ürünlerin başında gelen orcikte bir esnaf indirim yaptı.

Orciğin çekirdekten daha ucuz olduğunu söyleyen esnaf Özcan Gülten; “Orciğin yeni sezonu dışarıdan gelen vatandaş rahat rahat alsın, alışverişini yapsın diye kampanya yaptık” dedi. Vatandaşın tepkisinden memnun olduğunu ifade eden Gülten; “Vatandaş çok olumlu karşılıyor herkes eşine dostuna hediye alıyor fiyat ucuz olunca” dedi.