“ESNAFIMIZ, BAĞ-KUR PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYOR” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

 “ESNAFIMIZ, BAĞ-KUR PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYOR”

Bu haber 12 Ocak 2021 - 18:54 'de eklendi.

Bu haftaki ‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin konuğu Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayrettin Bal oldu. Başkan Bal, Karakoçan esnaflarının yaşadığı sorunlar hakkında bilgiler vererek “BAĞ- KUR primleri 875 TL’den bin 50 TL oldu. Yaklaşık 200 TL’ye yakın zam geldi. Esnaf şuan mevcut primi dahi ödeyemiyor.  Zaten primler yüksekti. 200 TL’ye yakın zam geldi. Bu durum esnafı çok zor duruma soktu” dedi.

 

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

Bu haftaki ‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin konuğu Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayrettin Bal oldu. İşte Başkan Bal’ın gazetemize özel yaptığı açıklamaların detayları…

“DEPREM VE PANDEMİ EN ÇOK ESNAFIMIZ ETKİLENDİ”

Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayrettin Bal; “Yaklaşık olarak bir yıldır Karakoçan Esnaf Odası Başkanlığını yürütüyorum. 26 yıldır ilçemizin esnaf odası başkanlığını yapan Tahsin Başkanın vefatı sonrası başkan oldum. Karakoçan’da PVC işiyle uğraşan bir esnafım. Ben göreve geldikten kısa bire süre sonra ilimizde deprem yaşandı. Depremde ilimiz çok etkilendi. Deprem sonrası en büyük sıkıntıyı esnafımız yaşadı. Devlerimiz deprem sonrası esnafımıza destek için faizsiz krediler verdi. Deprem sonrası pandemi süreci yaşanmaya başladı. Pandemi sürecinde esnafımız bir türlü toparlanamadı” dedi.

“KARAKOÇAN DIŞA BAĞIMLI”

Başkan Bal; “Karakoçan bölgesi dışa bağımlı. Yaz aylarında gurbetçi turistlerimiz  gelmese çok büyük sıkıntı yaşıyor esnafımız, bu sene turistlerimiz geldi ama 10-15 gün kısa bir süre kaldılar. İlçemiz bu nedenden dolayı çok etkilendi. Bu durum böyle devam ederse esnafımız, bu kredileri çok zor öder. Biz devlet yetkilerimizden istediğimiz alınan kredilerin bir yıl ertelenmesidir” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ VE MALATYA’YI AYNI KATEGORİYE KOYMAK ADİL DEĞİL”***

Kredilerde Elazığ ve Malatya’yı bir tutulması pek adil olmadığını dile getiren Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Bal; “Elazığ depremden çok yıprandı. Malatya, ilimiz kadar depremde etkilenmedi. Ama Elazığ ve Malatya’yı esnafa ve vatandaşa destek konusunda aynı kategoriye koydular. Bu durum adil değil bence. Elazığ’da kredi ödemeleri mutlaka ertelenmelidir. Elazığ merkezde esnaflar etkilendi mi ilçe esnafları da etkileniyor. Bizim ticaretimiz merkezdeki esnaflarla” ifadelerini kullandı.

“BAĞ-KUR PRİMLERİ DEVLETİMİZ TARAFINDAN ÖDENSİN”

Bal; “Pandemi sürecinde kapalı olan esnaflarımızın en azından BAĞ-KUR primleri devletimiz tarafından ödensin. Zaten esnafın dükkanı kapalı evine ekmek götüremiyor. Esnafımız bu süreçte BAĞ-KUR primlerini ödeyemediği için hastaneye gidemiyor. Büyüklerimiz bu konuda bir çözüm bulsunlar. Devletimizin iş yeri kapalı olan esnafımıza mutlaka esnek davranması lazım” dedi.

“ESNAFLARIMIZ YURT DIŞINA GİDİYOR”

Odası hakkında bilgiler veren Bal; “Odamıza 870 yakın esnafımız kayıtlı.150’ye yakın da Ticaret Sanayi Odasına kayıtlı esnafımız var. Toplamda bine yakın esnafımız var. Pandemi sürecinde esnaflığı bırakan çok az sayıda esnafımız var.35-40 yakın esnafımız yurt dışına gitti. Ankara Antlaşması çerçevesinde esnaflarımız İngiltere’ye gittiler” dedi.

“TEK SES OLMA KONUSUNDA EKSİKLİĞİMİZ VAR”***

Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayrettin Bal; “Oda başkanları arasında tek ses olma konusunda eksikliğimiz var. Oda başkanlarımızın kredilerin ertelenmesi için talep var ama birlik ve beraberlik konusunda olarak eksiğiz. Bir ay önce Ticaret Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Yaşa katılımıyla toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda kredilerin ertelenmesi dile getirildi. Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cemil Erdem tarafından sanırım bu durum üst kurumlara iletildi. Kredilerin ertelenmesi talebinin toplu halde iletilmesi lazım. Cemil Başkanın da bu konuda hakkını yemeyelim. Ayrıca Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan başkanımın da, üst kuruluşlarla görüşüyorlar” dedi.

“MÜLK SAHİPLERİ ESNAFLARDAN KİRA ALMADI”

Başkan Bal; “Devletimiz tarafından esnaflara verilen destekler, işletmeleri kapalı olan esnafa  kadar verilmelidir. Bizim bu konuda bir çalışmamız oldu. Biz mülk sahiplerine çağrıda bulunduk. Pandemi sürecinde mülk sahipleri esnaflarımıza yardımcı olmasını istedik. Bu çağrımız sonrası 4 ay kira almayan mülk sahipleri oldu. Bazı mülk sahipleri 3 ay almadı, bazıları 2 ay, bazıları ise bir ay almadırlar” dedi.

“ESNAFIMIZ 3-4 AY İŞ YAPIYOR”***

Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayrettin Bal; “Karakoçan ilçemizde hayvancılık ve inşaat sektöründe pek bir sıkıntısı yok ama bizim dışarıdan gelen insanlarımız ilçede tatil yapamadığın da ilçemizin nüfusu çok az. İlçemizin 13 -14 bin nüfusu var. Yazın ilçemizin nüfusu 40-45 bine çıkıyor. Demek ki dışa bağımlıyız. 3-4 ay esnafımız iş yapıyor. Bu yaz yurt dışında vatandaşlarımız memleketlerinde fazla kalamadığı için esnafımız sıkıntı yaşadı. Kredi ödemeleri geldi esnaflarımız sıkıntı yaşayacak” dedi.

“TESK AİDATLARI ÖDESİN”

Başkan Hayrettin Bal; “TESK mutlaka Elazığ esnafının yıllık aidatları bir yıl boyunca ödemesi lazım. Bu konuda bir çalışmamızda oldu. Esnaf Sanatkârlar Birlik Başkanımız Cemil Başkan bu konuyu görüşeceğini söyledi ama bir sonuç alamadık. Bu konuda bir eksiklik var esnafımız zaten zor durumda. Depremden çıkmış Elazığ esnafının pandemi süreci haddinden fazla etkiledi. En azından bir yıl oda aidatını TESK tarafından verilebilir” ifadelerini kullandı.

“KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDİK”

Bal; “2000 yılında Karakoçan ilçemiz çok büyük bir göç verdi. İlçemiz kültür açısından Elazığ’ın en aydın, çağdaş ve yerleşim olarak en güzel yeridir. İnsanlarımızın bir arada yaşabilmesini sağlayan en iyi ilçesidir. Bizler için insanların dünya görüşünün ve ahiret görüşünün çok fazla önemi yok. Biz beraber yaşamak zorundayız. Bunun bilincini her zaman içimizde yaşıyoruz. Bugüne kadar hiç kimseyi siyasi fikirlerine göre ötekileştirmedik. Böyle bir yapıya da sahip değiliz” dedi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Depremin ardından pandemi süreci ilçe esnafını çok büyük sıkıntıya girdiğini  dile getiren Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayrettin Bal; “ Birlikten kuvvet doğar oda başkanlarımız ve birlik başkanımızla birlik olmamız lazım. Seçimler gelip geçici seçim döneminde ister istemez bazı sıkınlar olabilir. Seçimden sonra kırgınlıklar unutulmalıdır. Seçimlere herkes aday olabilir. Kim seçileceği esnaflarımıza bağlıdır. Birlik ve beraberlik önemlidir. Sıkıntılar kine dönüştürülmemelidir. Bu süreçte birlik ve beraberlik daha çok önemlidir” dedi.

 “ULUSAL MARKETLERE ÇÖZÜM BULUNSUN!”***

Bal; “İlçemizde toplamda 5 tane ulusal market var. Bir ulusal firma hala ilçemizde bir şube daha açmaya çalışıyor. Ulusal marketlere engel olmak istiyoruz ama engel olamıyoruz. Sadece mülk sahipleriyle görüşüp engellemeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız ulusal marketler konusunda bilinçli değil. Aldıkları ürünleri evlerinde tartsınlar gramajları düşüktür. Kalitesiz ürün getiriyorlar. Fiyatları da yerel esnafımızdan uygun değil. Çok az fiyat farklılıklar var. Vatandaşlarımız maalesef ulusal marketlere gidiyorlar. Ulusal marketleri engelleyemiyoruz. Ulusal marketlere devletimiz ruhsat vermemesi lazım. Bu konuda Belediye Başkanımızla görüşüyoruz. Onları yasal olarak engelleyemiyor. İlçemizde bir ulusal market daha açılmaması için mülk sahibine gittik günlerce istişarelerde bulunduk ve açılmasını engelledik. Ulusal marketler konusunda elimizden bir şey gelmiyor. Vatandaşlarımız ulusal marketlere gitmemesi lazım. İlçemizde ulusal marketlerden binlerce TL çıkıyor. Bu para ilçemize dönmüyor. Para ilçede dönmeyince sıkıtılar oluşuyor. Ulusal marketler küçük esnafı bitirdi. Veresiye alan vatandaşımız, gedip küçük esnaftan alıyor peşin parası olduğunda ulusal marketten alıyor. Bu şekilde esnaf nasıl ayakta kalacak” dedi.

“BAĞ- KUR PRİMLERİ ÇOK YÜKSEK”

Başkan Bal; “BAĞ- KUR primleri 875 TL’den bin 50 TL oldu. Yaklaşık 200 TL’ye yakın zam geldi. Esnaf şuan da olanı ödeyemiyor.  Zaten primler yüksekti. 200 TL’ye yakın zam geldi bu durum esnafı çok zor duruma soktu” dedi.

“TAHSİN BAŞKANI RAHMETLE ANIYORUZ”

Başkan Bal; “27 yıldır büyük bir tecrübeye sahip olan Tahsin Aydın Başkanımızın ardından başkan olmak hem çok zor hem de çok kolay. Rahmetli Tahsin Başkanımızla her gittiği yere beraber giderdik. Bu sayede tüm kurum müdürleri ve oda başkanlarımızı tanıdık. Bu durum bizler için avantaj oldu. Büyük bir tercümenin ardından kendini kanıtlamak gerçekten çok zor. Çok büyük bir efor sarf ederek, çalışarak kendimizi kanıtlayacağız. Yıllardır esnaflığımız var. Azimle esnafımız için çalışıyoruz. Kredi döneminde çok çalıştık. Kredi konusunda hiçbir esnafımızı mağdur etmedik. Bizlere bu süreçte KOSGEB Müdürümüz Şaban Yaşa Bey çok yardımcı oldu. Her aradığımıza bizlere destek oldular. Esnafımız yaptığımız çalışmadan dolayı bizlerden memnunlar. Odamız şimdiye kadar kiradaydı, biz hizmet binamızı satın aldık. Şuanda onun tadilatını yapıyoruz. En kısa sürede esnafımızın hizmetine sunacağız. Tahsin başkanımızdan biz razıydık Allah’ta ondan razı olsun. Başkanlık odamız hala onun bıraktığı gibi duruyor. Sizin aracılınızla bir kez daha rahmetli Tahsin Başkanımızı anıyoruz” dedi.

“ESNAFIMIZ İSTERSE ADAY OLURUZ”

Hayrettin Bal; “Biz göreve yeni geldik. Esnafımız için çalışıyoruz.2021 yılında yapılacak seçimlerde Allah nasip ederse aday olacağız. Yine de son söz esnaf ve sanatkarlarımızın olacak” dedi.

“FIRAT GAZETEMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayrettin Bal; “İlçemizin esnaflarının sorunlarını dile getiren Cemil İzgi kardeşime ve Fırat gazetesi ailesine çok teşekkür ediyorum. Bu yazı dizisi ilimiz ve esnaflarımız için çok önemli. Her hafta bir sektörün sorunlarını dile getiriyorsunuz. Esnaflarımızın sesi olduğununuz için teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN