Esentepe Mahalle Muhtarı İsmail Doğan Esentepe Mahallesi’nde yaşanan sıkıntıları ve mahallelilerin taleplerini gazetemize anlattı.  Esentepe Mahallesi’nin zemininin sağlam olduğuna vurgu yapan Muhtar Doğan; Hem 24 Ocak Elazığ Depremi’ni hem de 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini yaşamalarına rağmen mahallenin dağlık alanda olmasından dolayı vatandaşların depremlere rağmen güven içinde oturduğunu söyledi. Deprem açısından içleri rahat bir şekilde oturan vatandaşların mahalle muhtarına ilettiği çözülmesini istediği sorunlar olduğunu da aktaran Muhtar Doğan; “Mahallelinin en büyük korkusu; başıboş köpekler” dedi. Ayrıca Muhtar Doğan, mahallerinde yeni imar planı yapıldığına bu imar planı ile birlikte yolu olmayan sokakların periyodik olarak yola kavuşturulacağına da dikkat çekti.

Özel Haber: İrem ANCİL

Esentepe Mahalle Muhtarı İsmail Doğan Esentepe Mahallesi’nde yaşanan sıkıntıları ve mahallelilerin taleplerini aktardı. İşte Muhtar Doğan’ın açıklamasından önemli kesitler…

“Mahallelinin en büyük korkusu; başıboş köpekler”

20 Mayıs 2019’da Esentepe Mahallesi Kırçiçeği Sokak’ta başıboş köpekler çeşmeden su doldurup eve dönen yaşlı kadına saldırmış bu saldırı sonucu yaşlı kadın hayatını kaybetmişti. Hem çocukların hem de yetişkinlerin en büyük korkusu köpekler. Mahallede yaşayan vatandaşların korkulu rüyası haline gelen başıboş köpekler için biran önce çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Esentepe Mahalle Muhtarı İsmail Doğan “Mahallemizdeki en büyük sorunlardan biri başıboş köpekler. Çok yoğun bir şekilde köpek var. Müdürü aradım bu durumu söyledim o da “Ben çalışıyorum 41 mahalleye bakıyorum herkes beni arıyor” dedi. Ondan sonra ekipler geldi çalışma yapıyor. Bizim burada çok yoğun köpek olduğu için buradaki köpek varlığının azaltılmasını istiyoruz. Vatandaşlar geceleri köpek seslerinden yatamadıklarını söylüyor” ifadelerini kullandı.

“Yolun olmadığı sokaklar var! Yeni gelişen bir yer gibiyiz”

Mahalledeki problemlerden birinin de yol sıkıntısı olduğuna değinen Muhtar Doğan “İmar konusunda sıkıntılarımız var bunlar yapılarla ilgili değil, yollarla ilgili. Yolun olmadığı sokaklarımız var burası yeni gelişen bir yer köy gibi” dedi.

“İmar planları yapıldı, burada vatandaş kentsel dönüşüm kabul etmez!”

“İmar planları yeni yapıldı” diyen Muhtar Doğan; “Sokakları o yüzden hemen yapamıyoruz. Bunların hepsi de bir seferde yapılamaz. Her sene bir ya da iki sokak açılacak. Bu işi ancak bu şekilde çözebiliriz. Veyahut eski evler yıkılacak yerine bina yapılacak o zaman da belediye gelecek yolu yapacak. Bizim burada kentsel dönüşüm yok mahalleli kentsel dönüşümü kabul etmez. Herkesin tapulu malı var onlar da biz kendimiz yaparız, müteahhitte verir yaptırırız diyorlar. Şu anda müteahhitler girdiler mahallemize” şeklinde konuştu.

“Mahalleli otobüs kullanmıyor”

Açıklamasını sürdüren Doğan “Mahallemize otobüs çıkmıyor. Eskiden otobüs geliyordu ama vatandaşlar otobüs kullanmayı tercih etmediği için artık otobüs gelmiyor. Bir de bizim yollarımız çok dar o yüzden otobüs çok zorluk çekiyordu. Dağlık bir mahalle olduğumuz için kışın da otobüslerin çıkması çok zor oluyordu. Şuan mahallemize 23 tane minibüs seferi yapılıyor. Mahallemize 6 tane otobüs durağı istedim belediyeden onlar da getirip kurdu. Vatandaşlar kışın yağmurda yaşta yazında güneşin altında beklemek yerine otobüs durağında beklesinler istedim” dedi.

“Mahalle nüfusu oldukça düşük”

Mahalle nüfusunun sürekli değişkenlik gösterdiğini söyleyen Muhtar Doğan “Mahallemizin nüfusu yazın ve kışın değişiyor. Kışın 4 bin civarı kişi yaşarken yazın bu sayı 5 bin 6 bine kadar çıkıyor. Yurt dışında ya da şehir dışında yaşayan vatandaşımız çok. Genelde ya evlenip ya da okuyup başka şehirlere gidiyorlar yazları ailelerini görmeye geliyorlar. Mahallemizin nüfusunun büyük bir çoğunluğu yaşlı” dedi.

“Daha çok vatandaş odun kömür yardımı bekliyor”

“Vatandaşlarımızın maddi durumu olmadığı için yardım bekliyorlar” diyen Muhtar İsmail Doğan “Bütün işlerimizde belediyeyle istişare halindeyiz. Mahallelimizin gelir durumu çok yüksek değil o yüzden vatandaşlarımız odun kömür yardımı gibi yardımlardan faydalanmak istiyor. Bunun içinde talep çok ama talepleri giderilmeyen vatandaşımız da çok. Sosyal yardım müdürünü arıyorum söylüyorum  durumu;  ancak adamın maaşı var diye odun kömür yardımı yapılmayan vatandaşımızda var” ifadelerini kullandı.

“Çocuklar park, yetişkinler yeşil alan istiyor”

Muhtar Doğan mahallelinin park isteğini dile getirerek “Çocuk oyun parklarımız çok yetersiz çocuklar park istiyor yetişkinler de yeşil alan istiyorlar. Bunların da hızlı bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Başkanımız geldi bize bir vaatte bulundu su deposunun arkasına park yapacağını söyledi. Orayı yaparsa bile çok rahatlarız” ifadelerini kullandı.

“Mahalledeki güvenlik tedbirleri artırılmalı”

Mahallesinin daha güvenli olmasını istediğini kaydeden Doğan “Bir de mahallemizde parkların etrafında boş alanlarda alkol kullanan insanlar oluyor. Başka mahallelerden gelerek bizim mahallemizde alkol içiyorlar. Biz bunu Emniyet Müdürlüğü ile konuştuk. Bu durumun çözülmesini insanlarımızın daha da güvende olmasını istiyoruz. Aileler çocuklarına kötü örnek oldukları için bu konuda bize çok şikâyette bulunuyor. Bizim mahallemiz depremde hasar almamış güçlü ve güvenilir bir mahalle. Mahallemizin böyle sıkıntılar yaşamasını istemiyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.