Erdoğan: Birçok şehrimizi yıkıp yeniden yapmak gerekiyor! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Erdoğan: Birçok şehrimizi yıkıp yeniden yapmak gerekiyor!

Bu haber 26 Şubat 2020 - 14:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TBMM’de partisinin genel kurulunda partililerine seslenen ve burada kamuoyunu bilgilendiren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle AK Parti döneminden önce yapılan yapıların büyük çoğunluğunun afetlere dayanıksız olduğunu belirterek; “Öyle ki birçok şehrimizin neredeyse tamamını yıkıp adeta yeniden yapmak gerekiyor” diyerek depremden sonra Elazığ ve Malatya özelinde yapılan çalışmaları da son derece kapsamlı bir şekilde anlattı. Ayrıca Erdoğan; depreme hazırlık çalışmalarını devletle vatandaşın birlikte yürütmesi gerektiğini ifade ederek, AK Parti Meclis Grubu olarak depremzedeler için yaklaşık bir milyon 600 bin TL toplandığını da aktardı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Türkiye’nin mevcut yapı stokunun, özellikle AK Parti döneminden önce yapılanların önemli bir bölümünün depreme ve diğer tabii afetlere dayanıksız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öyle ki birçok şehrimizin neredeyse tamamını yıkıp adeta yeniden yapmak gerekiyor. Türkiye gibi 83 milyon nüfusa, 10 milyon binada 30 milyon bağımsız birime sahip bir ülkede, böylesine köklü bir dönüşümü gerçekleştirmenin kolay olmadığı da ortadadır” diyerek bu işin meşakkatli olduğunu ifade etti.

ADIM ADIM BU SÜRECİ YÜRÜTMEK DURUMUNDAYIZ!”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye’de ilk etapta dönüştürülmesi gereken konut sayısının 6 milyon 700 bin olduğuna dikkati çekerek, “Başka hiçbir şey yapmayıp tüm yatırımları durdurup, tüm maaş ve destek ödemelerini kesip, kamu kaynaklarının hepsini bu işe aktarsak bile bu dönüşüm yıllarca sürer. Devlet ve millet olarak, el ele vererek, en riskli yapılardan başlayıp bu süreci adım adım yürütmek mecburiyetindeyiz” değerlendirmesini yaptı.

ERDOĞAN, YAPI STOĞUNUN İYİLEŞTİRİLDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ!

Öncelikle durumları aciliyet arz eden binaların yıkılıp yeniden yapılması için bir seferberlik başlattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Hedefimiz her yıl 300 bin yeni konut inşa ederek önümüzde 5 yıl içinde 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmektir. TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar tamamladığımız ve inşa halindeki 863 bin konut, bu bakımdan önemli bir örnektir. Aynı şekilde bizim dönemimizde kamu faaliyetleri için inşa edilen hizmet binaları, okullar, spor salonları, yurtlar, hastaneler, camiler ve diğer birimler de depreme dayanıklıdır”  diyerek yapı stoğunun iyileştirildiğini vurguladı.

“17 MİLYAR LİRA KAYNAK KULLANDIK”

“Kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattığımız 2012’den bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutu bu kapsama aldık.” diyen Erdoğan, “Bu konutlarda oturan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kira yardımı, hibe, destek, kamulaştırma gibi çalışmalar için 17 milyar lira kaynak kullandık. Marmara Depremi’nin ardından altyapısı ve diğer birimleriyle 43 bine yakın konutu tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim etmiştik. Van, Kütahya, Bingöl, Dinar depremlerinin ardından da yine altyapısıyla birlikte 38 bine yakın konut inşa edip vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Geçen yıl başlattığımız 65 bin konutluk dönüşüm projesinin bir kısmı tamamlandı, kalanları sürüyor. Kanal İstanbul, tek başına, diğer işlevlerinin yanında 500 bin konutluk bir kentsel dönüşüm projesidir” dedi.

ELAZIĞ’DA 19 BİN 180 KONUTA İHTİYAÇ VAR!”

Elazığ’da meydana gelen ve Malatya’ya yı da etkileyen depreminin ardından yapılanları da aktaran Erdoğan; “Enkaz kaldırma, ağır hasarlı binaların boşaltılması ve tehlike arz edenlerin yıkımı ile hasar tespiti çalışmaları, 12 günde tamamladı. Buna göre, Elazığ’da yıkık 263 bina, ağır hasarlı 7 bin 698 bina, orta hasarlı 1540 bina tespit edildi. Bu binalarda toplamda 19 bin 821 bağımsız birim bulunuyor. Malatya’da ise 370 yıkık bina, 2 bin 794 ağır hasarlı bina, 621 orta hasarlı bina olduğu, bu binalarda 6 bin 691 bağımsız birim bulunduğu belirlendi. Netice itibarıyla Elazığ’da 19 bin 180, Malatya’da 4 bin 432 yeni konut yapılması gerektiği ortaya çıktı” dedi.

“HEDEF BU YIL İÇİNDE KONUTLARI BİTİRMEK”

Konutların inşasına da başlandığını kaydeden Erdoğan; “Şu ana kadar Elazığ’da 960 ve Malatya’da 678 konutun yıl sonunda teslimleri yapılacak şekilde inşasına başlandı. Elazığ’da TOKİ’nin daha önce inşa ettiği 400 konuta da vatandaşlarımız taşınmaya başladı. Diğer konutların inşasıyla ilgili çalışmalar süratle devam ediyor. Hedefimiz, bir yıl içinde 23 bin 612 konutun tamamını bitirip vatandaşlarımıza teslim etmektir” dedi.

“SADECE KONUT DEĞİL, YAŞAM ALANI KAZANDIRIYORUZ!”

Sadece konut değil tam tekmil bir yaşam alanı oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Erdoğan; “Bu projeler, konutların yanında okullarıyla, camileriyle, parklarıyla, millet bahçeleriyle, yollarıyla, alışveriş merkezleriyle tam tekmil yaşam alanları olarak planlanıyor ve yapılıyor” dedi.

“GÜÇLENDİRME NOKTASINDA KONUT BAŞI 27 BİN TL’YE KADAR DESTEK VERİLİYOR!”

Güçlendirme içinde verilen bütçelere açıklık getiren Erdoğan; “Güçlendirme yapılacak yerler için de vatandaşlarımıza konut başına 27 bin liraya kadar destek veriyoruz. Ağır hasarlı binalardaki dairelerin maliklerine AFAD vasıtasıyla 11 bin lira, kiracılarına 5 bin lira, orta hasarlı binalardaki daireler için de yine 5 bin lira yardım yapıyoruz. Devlet, elbette felakete uğrayan vatandaşlarının yanında olacaktır” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ RİSK SEVİYESİNİ HEMEN TESPİT ETTİRMELİ!

Depreme hazırlık çalışmalarını devlet ve milletin birlikte sürdürmesi gerektiğini aktaran Erdoğan; “Ancak depreme hazırlık çalışmalarını devletle vatandaşın birlikte yürütmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızdan, sahip oldukları yapının risk seviyesini hemen tespit ettirip, depreme dayanıksız olanları süratle dönüştürmelerini özellikle bekliyoruz” diyerek vatandaşa da önemli bir uyarıda bulundu.

“ÜLKEMİZİ DEPREME HAZIR HÂLE GETİRECEĞİZ”

Erdoğan, bugüne kadar 22 milyon vatandaşın oturduğu konutların depreme dayanıklılığının teyit edildiğini, bu sayıyı kısa sürede önce 35 milyona çıkarmak, sonra da nüfusun tamamına teşmil etmek amacında olduklarını  bildirdi. Erdoğan, “İnşallah milletimizle birlikte bu meselenin üstesinden gelecek, ülkemizi depreme hazır hale getireceğiz.” dedi.

“YAKLAŞIK 1 MİLYON 600 BİN LİRA YARDIM”

Elazığ-Malatya depreminin ardından AK Parti Meclis Grubu olarak başlattıkları yardım kampanyasında yaklaşık 1 milyon 600 bin lira toplandığı bilgisini veren Erdoğan, grup yönetiminin bu parayı AFAD hesabına aktaracağını dile getirdi. Erdoğan, yardım kampanyasına katılan milletvekillerine ve teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.