ENGELLİLER %50 SU İNDİRİMİ İSTİYOR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ENGELLİLER %50 SU İNDİRİMİ İSTİYOR

Bu haber 30 Aralık 2020 - 7:29 'de eklendi.

Çok kıymetli okuyucularım bugünkü köşe yazımda tüm engelli bireylere Elazığ Belediyesi tarafından Su indirimi uyguladığını ve %30 indirim olduğunu biliyor muydunuz? Maalesef çoğumuz bunu bilmiyoruz mutlaka engelli haklarınızı okumanızı tavsiye ederim. Ve çeşitli sebeplerden veya gelişmelerden dolayı engelli olarak hayatlarının belirli bir dönemini engelli olarak yaşamak durumunda kalmaları üzüntü verici bir durumdur. Her ne sebeple olursa olsun vatandaşlarımızın engel durumuna göre engelli birey olmaları bizlerin yaşadıkları hayat içerisinde yalnız kaldıklarını göstermez.

Her bir bireyin potansiyel bir engelli adayı olduğunu düşündüğümüz zaman engelli olan kardeşlerimiz hayatlarının geri kalan kısmında üzerime düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmemiz gerektiğinin vurgusu yapılmaktadır. Ülkemiz genelinde engelli olan kardeşlerimiz üzerinde hassasiyetle durulmasına vesile olan Avrupa Birliği Reformları sayesinde birçok yasal düzenleme kanunlarla hayata geçirilmiştir. Ayrıca engelli kardeşlerimizin yaşadıkları hayat içerisinde hem devlet kurumlarından hem de özel teşebbüslerden kendilerine özel olarak hazırlanan hizmetlerden faydalanabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Engelli kardeşlerimiz için verilen hizmetlere bakıldığı zaman son yıllarda belediyeler bünyesinde sunulan hizmetler, yapılan düzenlemeler ile şimdilerde birçok belediye kendi bünyesinde bulunan sular idaresi ile engelli olan kardeşlerimiz evlerinde bulunan su şebekelerinden tüketmiş olduğu suyu özel indirimler ile kullanılması sağlanmaktadır. Bu sebeple engelli olan kardeşlerimizi ister aileleri ile isterse de kendi başlarına yaşadıkları evlerinde kullandıkları suya karşılık olarak belediyelerin tahsil ettiği su ücretinde indirim sağlanmaktadır. Ülkemiz genelinde hizmet veren belediyelerin yapmış olduğu indirimlere bakalım.

ASKİ ENGELLİ SU İNDİRİMİ

Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi, engelli olan vatandaşlarımıza özel su indirimi yapmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar üzerine %40 ve üzerinde engelli bulunan engelli kardeşlerimiz engel durumlarını bildiren Sağlık Kurulu Raporunu sunmaları takdirde aylık olarak tüketmiş oldukları su miktarına karşılık gelen su faturasının ancak %50’sini ödemektedirler. Bir döneme kadar bu oran %90’larda iken Belediyenin yapmış olduğu tespitler noktasında suiistimal edilmesi ile birlikte bu oran %50 olarak belirlenmiştir.

İSKİ ENGELLİ SU İNDİRİMİ

Ülkemizin en kalabalık şehrinin Sular ve Kanalizasyon İdaresi olan İSKİ, engelli vatandaşlarımızın hayatlarında karşılaşmış olduğu engellere küçükte olsun katkı sağlamak için uzun yıllardır yapmış olduğu %50 indirim uygulaması bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu karar ile engel durumu %40 ve üzerinde olan engelli kardeşlerimiz aylık olarak tüketmiş oldukları su miktarına karşılık gelen su faturasındaki miktarın ancak %50’sini ödemektedirler. Yapılan bu hizmet ile birlikte engelli kardeşlerimize son derece güzel bir hizmetten faydalanmış olmaktadırlar.

Her ne olursa olsun yaşadığımız sıkıntılara karşılık olarak engelli kardeşlerimizin yaşamış olduğu zorlukları düşünerek aylık olarak kesilen su faturası üzerinden indirim uygulamasını Elazığ Belediyesi su indirimi %30 bu nedenle belediyenin meclis kararı tarafından belirlenen hizmet dâhilinde engelli kardeşlerimize %50 su indirim uygulanmasını istiyoruz. Bu hizmet ile ailesi ile birlikte yaşayan engelli vatandaşlarımız bir nebze olsa daha rahat edebileceklerdir. Sayın başkanımız Şahin ŞERİFOĞULARI’nın bu konuya duyarsız kalmayacağını engelli kardeşlerimize desteğini esirgemeyeceğiniz ve bu zor bir süreçte deprem ve pandemi nedeniyle engelli kardeşlerimiz evlerinde oturmakta ve belediyemiz tarafından bu konuya duyarsız kalmayacağını ve su indiriminde engelli kardeşlerimizin yanında olacağını biliyorum.  Sayın Başkanımız Şahin Şerifoğuları’ndan güzel haberler bekliyoruz tüm engelliler olarak.

27 Aralık saat 09:37’de 5,3 şiddetinde yaşamış olduğumuz deprem biz engellileri çok korkutmuştur.  Bu nedenle tüm hemşerilerimizin ve engelli kardeşlerimizin ailelerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Biz engelliler olarak depremin bizim için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Allah yardımcımız olsun kalın sağlıkla.

 

Metin Fırat
Metin Fıratmetinfirat@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.