ENGELLİ SÜRÜCÜ BELGESİ NASIL ALINIR? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ENGELLİ SÜRÜCÜ BELGESİ NASIL ALINIR?

Bu haber 17 Haziran 2020 - 8:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sevgili okuyucularım çok karşılaştığım bir soru var: Engelli ehliyeti ve araçlarını nasıl alabiliriz? Şeklinde… Bununla ilgili araştırma yaparak köşe yazımda sizlere bundan bahsetmek isterim.  Evet  her yıl araç kullanan ve araç sahibi olan engelli vatandaşlarımızın sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Engelli sürücü belgesi olarak kabul edilen H sınıfı sürücü belgesi ile uzun yıllardır engelli vatandaşlar araç kullanabiliyordu.

Ancak 1 Ocak 2016 tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde önemli değişiklikler yürürlüğe girdi. Yönetmelikteki bu değişiklikler ile birlikte, daha önce engelli sürücü belgesi olarak kabul edilen H sınıfı sürücü belgesi kalktı. Yapılan değişiklikler ile birlikte engelli sürücüler ve sürücü adaylarının kafasında yeni yönetmeliğe uygun engelli sürücü belgesinin nasıl alınabileceğine dair sorular belirdi.

Engelli sürücü belgesi alınması konusunda bir bilgi kirliliğinin söz konusu olduğu apaçık ortada. Bu yazımızda bu bilgi kirliliğinden olabildiği kadar uzaklaşarak yeni yönetmeliğe uygun engelli sürücü belgesinin nasıl alınacağını sizlerle paylaşacağız arkadaşlar.

YENİ TRAFİK YÖNETMELİĞİ VE ENGELLİ SÜRÜCÜ BELGESİ

1 Ocak 2016 itibariyle değişen Trafik Yönetmeliği ile birlikte engelli ehliyeti olarak bilinen H sınıfı sürücü belgesi artık kullanılmıyor. H sınıfı ehliyete sahip vatandaşların ehliyetleri ise geçerli sayılmıyor. Bunun yerine engelli vatandaşların rapor durumlarına göre A ya da B Ehliyeti kullanıyor.

Yönetmelikte yer alan bir diğer değişiklik ise kişiye özel düzenleme ya da tertibat gerektiren durumlar için ehliyette bir alan açılmış olması. Kişinin engeline göre aracında yapılacak herhangi bir düzenleme açıkça ehliyetin üzerinde belirtiliyor. Trafik kontrolleri sırasında aksi bir durum söz konusu olduğunda kullanıcı trafik cezasına çarptırılıyor.

Engelli sürücülerin H sınıfı sürücü belgesini yeni yönetmeliğe göre yenilemesi için herhangi bir harç ücreti talep edilmiyor. Yalnızca değerli kâğıt bedeli olarak 15 TL’lik bir ödeme yapmaları gerekiyor.

ENGELLİ SÜRÜCÜ BELGESİ ALMANIN ŞARTLARI…

Engelli bir bireyin engelli sürücü belgesi alabilmesi için belli şartları karşılıyor olması gerekiyor. Peki yeni yönetmelik ile ehliyetlerini yenileyecek ve ilk defa engelli sürücü belgesi alacaklar için şartlar nelerdir?  Önceden H sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekiyordu. 2016 Trafik Yönetmeliği’nde B sınıfı ehliyet almak isteyen vatandaşlar için yaş sınırı 18 olarak sabit kalırken A sınıfı ehliyet almak isteyen vatandaşların yaş sınırında düzenlemeler yapıldı. A sınıfı ehliyet alacak vatandaşların en az 20, motosiklet ehliyeti alacak vatandaşların ise en az 21 yaşında olması gerekiyor.

Yeni yönetmelik ile gelen şartlardan biri ise deneyim. A sınıfı almak isteyen bireylerin 2 yıl süresince A2 ehliyeti sahibi olmaları gerekecek. Tüm bu değişikliklerin dışında kalan bir kriter ise eğitim durumu. Ehliyet almak isteyen bireylerin ilkokul mezunu olması yeterli kabul ediliyor.

Yeni yönetmelik ile gelen değişikliklere ek olarak sürücü adaylarının aşağıda belirttiğimiz şartları karşılıyor olması gerekiyor:

♿  Sürücü sınavını başarı ile tamamlamış olması ve sertifika almaya hak kazanmış olması

♿   Sağlık raporunu almış olması

♿   Adli sicil kaydının temiz olması

♿   Geçmişte ehliyet belgesinin elinden alınmamış olması

♿    Adına ait başka bir ehliyet belgesinin olmaması

Tüm bu şartları karşılamayan sürücü adayları ne yazık ki ehliyet alma imkanına sahip olamıyor.

SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

Başvuru sürecinde engelli vatandaşlar için en önemli aşamalardan biri ise şüphesiz sağlık raporu. 2016 Trafik Yönetmeliği’nin engelli sürücüler için beraberinde yeni süreçler getirdiğini söyleyebiliriz. Daha önce sağlık raporu aldıktan sonra H sınıfı ehliyete başvuran sürücüler ehliyet için ayrıca rapor çıkartmak durumunda kalıyordu.  Yönetmeliğin değişmesi ile birlikte öncelikli olarak ehliyet almak ya da güncellemek isteyen sürücü adaylarının sürücü beyan formunu doldurup tercih ettikleri sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Engel durumuna göre başvuran vatandaşlar hastanelerin ilgili branşlarına sevk edilir. Gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra branş doktorunun kararına göre sürücü adayının başvurusuna “Olumlu” ya da “Olumsuz” kararı verilir. Branş doktorunun engelli vatandaşı sürücü olmaya uygun görmesi durumunda başvuru heyete gönderilir. Heyet raporu ile birlikte sürücü adayı ehliyet almak için gerekli olan sağlık raporunu almış olur.

Sağlık raporu almak isteyen vatandaşların kafasında yer alan bir diğer soru ise sağlık raporunun ücreti. Devlet hastanelerinde tek bir hekimden sağlık raporu almanın ücreti 50 TL. Ancak sağlık raporunu almak için kurul raporuna ihtiyaç duyan sürücü adaylarının işlem ücretleri ise 200-300 TL civarında tutuyor tabi ki bende sağlık raporunu almak için kurul raporuna ihtiyaç duyduğum için ücret olarak 200 TL verdim.

Metin Fırat
Metin Fıratmetinfirat@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.