ENGELLİ KİMDİR? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ENGELLİ KİMDİR?

Bu haber 25 Kasım 2020 - 8:00 'de eklendi.

Çok sevgili okurlarım;

Bunu bizden başka bilen yok. Yani bir sıfat olarak kullanıyor engeli olmayanlar hele de tepede iş başında olanlar. Nedir?  Kimdir? Nasıl yaşar? Nelere ihtiyacı vardır? Hayatı nasıl zordur? İstekleri nedir?  vb… Bunlardan cidden haberleri yok.

Onlara göre engelli ise sanki insan bile değil, başka bir yaratık. Geçen gün ilgili bakan engelliler ile ilgili bir konuda katıldığı bir tv programında diyor ki “Engelliler ile tanıştım , sanki normal insan gibiler, umut dolular, kendilerine ait fikirleri var, gülüyorlar, neşe dolular, ağlayan sızlanan hayata küsmüş kişiler olarak görmedim. çok şaşırdım….vb… ” Bu mantık ile bakan yöneticilerden isteklerde bulunmak kendimizi kandırmak mı acaba?

Diliyorum ki engelli kelimesinin sıfat olarak kalktığı herkesin eşit insanlar olarak muamele gördüğü günler gelecektir. İnanıyorum ki çok basit düzenlemeler ile sağlık sorunları olan kişiler çok daha rahat yaşamlarını sürdürebilecektir. Yeter ki isimlerin başında sıfat olmadan, herkesin her an her şeye aday olduğu bilincine erişen bir toplum haline gelebilelim. Bu da ancak bizler gibi duyarlı gençlerin yılmadan mücadelesi ile mümkün olacaktır. Bu mücadeleyi evimizden çevremize, ulaşabildiğimiz her kişi ya da yayın organına karşı vereceğimiz gibi bizleri yönetenleri seçerken de göz ardı etmemeliyiz. Yarınlar bizim nasılsa değil mi?

Metin Fırat
Metin Fıratmetinfirat@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.