ENGEL MİSİNİZ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ENGEL MİSİNİZ?

Bu haber 12 Ağustos 2020 - 7:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kanun sistematiğine göre, “geçici maddeler” kanunların geçiş hükümlerini düzenleyen maddeleridir. Yeni kabul edilen kanun hükmü ile getirilen düzenleme uygulamaya başlayıncaya veya yürürlüğe girinceye kadar geçecek süre içinde yapılacak işlem ve düzenlemeler ya da uyulacak ilke ve kurallar ile daha önceki düzenlemelerden doğan hakların korunmasına ilişkin hususlar ve benzeri geçiş hükümleri geçici maddelerle düzenlenir.

Adının geçici olması kimseyi yanıltmasın, onlar da diğer maddeler gibi hüküm olarak kalıcıdırlar. Bizde bu maddeler bir konu hakkında yasa çıkarıp, sonra da onun uygulamasını geciktirmenin bir yolu olarak kullanılıyor sanki.

Size başına böyle bir iş gelmiş bir geçici maddeden bahsedeceğim birazdan.

Bizim maddemiz “5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanuu’na” eklenmiş. Kanunun kabul tarihi 1/7/2005. İki maddesinin yürürlüğe girme tarihi 2006, diğer maddeler yayınlandığında yürürlüğe giriyor. Her şey çok güzel görünüyor buraya kadar. Hatta öylesine güzel ki Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nden bile önce yürürlüğe girmiş…

Devam etmeden önce kısa bir bilgi de engelliler için hayati öneme sahip “erişilebilirlik” ile ilgili vereyim.

Erişilebilirlik: Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını, ifade etmektedir.

5378 sayılı kanundaki yeri:  Madde 7- (Değişik:6/2/2014-6518/69 md.) Yapılı çevrede engellilerin erişebilirliğinin sağlanması için planlama, tasarım, inşaat, imalat, ruhsatlandırma ve denetleme süreçlerinde erişilebilirlik standartlarına uygunluk sağlanır. Özel ve kamu toplu taşıma sistemleri ile sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla koltuğu bulunan özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engellilerin erişebilirliğine uygun olması zorunludur. Bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler için erişilebilir olması sağlanır.

BM Engelli Hakları Sözleşmesi Madde 9’da ise çok daha ayrıntılı bir tanımı bulmak mümkündür. Engellilerin bağımsız yaşayabilmelerini ve yaşamın tüm alanlarına etkin katılımını sağlamak için; erişilebilir bir kent, çevre, eğitim, ulaşım, teknoloji, bina vb. sizlerin günlük hayatında doğal olarak kullandığınız her şeyin engelli ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sağlanabildiği takdirde, engel ve engellenen kavramları kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Sanırım “erişilebilirlik” kavramının önemi biraz olsun açıklığa kavuşmuştur.

Şimdi gelelim meşhur geçici maddemize.  Geçici madde de ise; Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla koltuğu bulunan araçlarla sağlanan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sekiz yıl içinde, sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı oturma yeri olan araçlarla verilen toplu taşıma hizmetleri, turizm taşımacılığı yapılan araçlarla sağlanan taşıma hizmetleri ve özel ve kamu şehirler arası toplu taşıma hizmetleri ile yolcu gemileri 7/7/2018 tarihine kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilir.  Bu Kanun kabul edileli 15 yıl olmuştur. Kanunda yapılması için geçiş dönemi verilen erişilebilirlikle ilgili düzenlemelerin süresi hiç bitmemektedir. Başından beri 6.’sı bu Temmuz ayında olmak üzere sürekli değişiklik yapılarak yasal zorunluluklarda süre uzatımı yapılmıştır.  Bu defa neden olarak pandemi kullanılmış. Efendim şimdi alınacak önlemler ulaşımla ilgili kurumlara ek masraf getirecek. Malum ekonomi, herkes zor durumda. Bir engelliler zor durumda değil, değil mi? Vurun abalıya. Oysa her zaman olduğu gibi pandemi döneminde de en zor durumda kalan kesim olmuştur engelliler. Günlerce ilaçlarına, bakıcılarına, eğitimlerine erişememişlerdir en basitinden.

Kanun deyince akıllara müzik enstrümanı geliyor zannımca. İnleyen nağmeler çalan bir enstrüman.

Bir kez daha yapılan bu uzatma açıkça hak ihlalidir. Bu kadar kolayca çiğnenen de insan hakkıdır!

Metin Fırat
Metin Fıratmetinfirat@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.