ENFLASYON SEPETİNDEKİ ÜRÜNLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ENFLASYON SEPETİNDEKİ ÜRÜNLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ!

Bu haber 12 Ocak 2020 - 18:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz aralık ayı enflasyon rakamları 2019 TÜİK tarafından açıklandı. Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 0.74 olurken yıllık enflasyon yüzde 11.84 olarak açıklandı. Yine enflasyon düşük çıktı. Peki, nasıl oluyor da her şeye zam yağarken enflasyon düşük çıkıyor? TÜİK’in enflasyon sepetinde bulunan herbiri farklı ağırlık oranına sahip 418 maddenin ağırlık oranlarına göre hesaplama yapılmasından kaynaklanıyor tabi ki. Enflasyon sepetindeki ürünlerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Enflasyon sepetinde kira gideri yok, ulaşım yok, sağlık yok, eğitim yok. Bu nedenle enflasyon sepet içerisinde hiç lazım olmayan kullanmadığımız ürünler yerine lazım olan kullandığımız ürünlere yer verilmelidir. Öte yandan halkın enflasyonu ile resmi enflasyonun farklı olduğunu belirten vatandaşlar, rakamlara tepki göstererek;  TÜİK’in rakamlarla oynadığı için gerçek enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı enflasyonun farklı olduğunu ifade ediyorlar.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık 2019’da yıllık %11,84, aylık %0,74 arttı. Yıllık enflasyon, aralıkta yüzde 11,84 ile son 3 yılın en düşük yılsonu rakamı olarak kayıtlara geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamları yine tartışmaları da beraberinde getirdi. Fiyatlar arttı ama her nedense enflasyon düştü.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 62 katılımcıyla gerçekleştirdiği ‘2020 yılı Ocak ayı Beklenti Anketi’ni yayımladı.2020 Şubat ayı TÜFE beklentisi aynı anket döneminde yüzde 0.65’ten yüzde 0.64’e düştü.

HALKIN ENFLASYONU İLE RESMİ ENFLASYON ÇOK FARKLI*** 

Bu verilere göre enflasyon düştü. Ama her nedense enflasyon ile hayat pahalılığı arasındaki makas giderek açılıyor. Halkın enflasyonu ile resmi enflasyon çok farklı. Bundan dolayı da tüketiciler bu rakamlara tepki gösteriyor.  Enflasyonun düştüğüne yönelik haberler, toplumda fiyatların düşeceğine, ekonominin rayına oturacağına dair bir beklenti oluşturur. Yani enflasyon düşmüşse, sebzenin, meyvenin, etin fiyatının da düşeceği, milyonlarca insanın hayatında kısmi de olsa bir iyileşme olacağı beklentisi yaygındır. TÜİK, enflasyon (TÜFE) endeksini yaklaşık 29 bin işyerinden 418 mal ve hizmete ait 540 bin değişik fiyatı derleyerek hesaplıyor. TÜFE ağırlıkları ve sepeti oluşturulurken hanehalkı bütçe anketi, kurumsal nüfus bireysel tüketim harcamaları, çıkış yapan yabancı ziyaretçiler ve idari kayıtlardan elde edilen harcama ve ciro bilgilerini (cep veya sabit telefon görüşme ücretleri, şans oyunları, sigortalar, vb) kaynak olarak kullanıyor. Sepetteki ürünler, ağırlıkları yani günlük hayattaki ortalama kullanım yoğunlukları dikkate alınarak sıralanıyor.

TÜİK, RAKAMLARLA MI OYNUYOR?***

Bu noktada, hem ağırlıkların oluşturulmasında hem de işyerlerinin belirlenmesinde soru işaretleri oluşuyor. Bu 30 bin işyerinin hangileri olduğu, pazardansa hangi pazardan, markettense hangi marketten alındığı, ne zaman alındığı TÜİK tarafından açıklanmıyor. Gıdadan beslenmeye, ulaşımdan konut harcamalarına, sağlıktan ev eşyası harcamalarına kadar 418 ürün veya hizmetin kullanım yoğunluğu sınıfsal aidiyete göre değişiyor. İnsanların büyük çoğunluğu sepetteki ürünlerin büyük bir kısmına ulaşamıyor. Kısacası, TÜİK’in sepetindeki fiyatlarla çarşı-pazardaki fiyatlar tutmuyor. Vatandaş da TÜİK’in rakamlarla oynadığı için gerçek enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı enflasyonun farklı olduğunu aktarıyor. Vatandaşın enflasyonu, açıklanan resmi enflasyondan farklı hissetmesinin nedeni olarak bu durum gösteriliyor. Sepetteki ürünlerin fiyatları incelendiğinde enflasyon rakamlarının gerçekle çok da örtüşmediği görülebiliyor. Bu rakamlar özel sektörde ve kamuda çalışan işçilerle emeklilerin ücretlerinin arttırılmasında da belirleyici bir rol oynuyor.

418 ÜRÜNÜ KAPSAYAN ENFLASYON SEPETİ TARTIŞMAYA AÇIKTIR***

TÜİK enflasyon sepetinde, genele yansımayan harcama kalemleri vardır. 418 ürünü kapsayan enflasyon sepeti tartışmaya açıktır. Alkollü içecek ve tütün ana harcama grubu, nüfusun en az yarısının yaşamı boyunca ilgi alanı dışındadır. Ana harcama gruplarından kültür ve eğlence ile lokanta ve otelin payı alt gelir grupları gelirleri içinde yok denecek kadar azdır. Hacca ve Umreye gidiş de çok az vatandaşa nasip olan bir görevdir. Her yıl yaklaşık 70 bin kişinin hac ibadeti, 400 bin kişinin de umre ziyareti yaptığı düşünülürse, nüfusumuzun yıllık binde beşini ilgilendiren bir harcama kalemi olduğu açıktır. Bir insan pencere (PVC) ve musluğun yaşamında kaç kere değişmektedir? Sürücü eğitim ücreti, sürücü olmayanı ilgilendirir mi? Sürücü olanın da yaşamı boyunca sadece bir kere muhatap olduğu bir harcama kalemidir.

SEPETE HALKIN ÇOĞUNLUĞUNUN SÜREKLİ KULLANDIĞI ÜRÜNLER VE ALDIĞI HİZMETLER KONMALIDIR***

Benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür. Uluslararası standartlarla hazırlanan TÜFE sepeti sabit kalsa da, ikinci bir sepete sadece halkın çoğunluğunun her sene sürekli kullandığı ürünler ve aldığı hizmetler konmalıdır. Böylece daha gerçekçi bir ortak enflasyon oranına ulaşılabilir

TÜKETİCİNİN GÜVENİ HÂLÂ DİP SEVİYELERDE ***

TÜİK, Kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladığında da endeks, Ekim ayındaki 57’lik seviyeden bir miktar artış kaydederek 59,9’a yükselmişti. Tüketici güven endeksi sıfır ile 200 arasında değer almakta ve 100’ün altındaki değerler kötümserliğe, 100’ün üstündeki değerler ise iyimserliğe işaret etmektedir. İyimserlik sınırı 100 olduğuna göre tüketici güveninin hâlâ dip seviyelerde kaldığını söyleyebiliriz. 70’in altındaki her rakam ekonomide işlerin iyi gitmediğine işarettir. Dolayısıyla bu durum geniş bir kesimde gelecek kaygısına yol açmaktadır.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN