Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Bingöllüler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından İlimizde düzenlenen ‘Geleneksel Tanıtım ve Dayanışma Gecesi Programına katılan Eski Kalkınma Bakanı, Eski Başbakan Yardımcısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Cevdet Yılmaz, ekonomi hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. Aynı zamanda Elazığ’a hızlı tren gelecek mi? Sorumuzu da yanıtladı. İşte haberimizin detayları…

“PARANIN BOL OLDUĞU, ÜRETİMİN OLMADIĞI BİR DÜNYA OLUŞTU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; "Enflasyonu mazide hatıra haline dönüştüreceğiz” ve “Türkiye olarak yılbaşından sonra ülkemizdeki enflasyonun hızlı şekilde inişine şahitlik edeceğiz.” Sözlerini hatırlatarak enflasyonu düşürmek adına ne gibi adımlar atılacağı sorusunu yönelttiğimiz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz; paranın bol olduğu, üretimin olmadığı bir dünya oluştuğunu ve bu durumun getirdiği bir enflasyonist etkiyle bütün dünyanın ve Türkiye'nin karşı karşıya olduğunu söyledi.

“ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN MERKEZ BANKASI, LİRALAŞMA POLİTİKASI İZLİYOR”

Yılmaz; enflasyonun düşürülmesi için atılan adımlar hakkında bilgilendirmede bulunarak, “Enflasyonun düşürülmesi için hükümetin izlediği politikalar var. Hem para politikası hem maliye politikaları devrede zaten. Özellikle maliye anlamında çok önemli adımlar atılıyor. Bu anlamda Liralaştırma politikası izliyor Merkez Bankası. Liralaşma dediğimiz TL’yi güçlendirici anlamında politikalar takip ediliyor. Yine vatandaşımıza bir takım fiyatların yansımaması adına doğalgaz, enerji başta olmak üzere çok ciddi sübvansiyonlar veriliyor. Bunlar önemli şeyler” diye konuştu.

“TÜM DÜNYA, CİDDİ MALİYET ARTIŞLARIYLA KARŞI KARŞIYA”

Pandemi sonrası dönemde dünyada da çok ciddi sıkıntılar yaşandığını anımsatan Yılmaz, “Enerji başta olmak üzere ciddi maliyet artışlarıyla tüm dünya karşı karşıya. Biliyorsunuz dünyada da bir sorun var küresel bir sorun var. Bir de Rusya-Ukrayna savaşıyla karşı karşıya kaldı dünya. Bu da bir kat daha fiyatları ve maliyetleri artırıcı unsur oldu Küresel anlamda da önümüzdeki dönemlerde bir normalleşme bekliyoruz. Yavaş yavaş dünyada oturdukça bu pandemi sonrası düzen tüm dünya gibi bizi de olumlu etkileyecek inşallah” dedi.

“YÜKSEK BAZ ETKİSİ YIL SONUNDA DAHA DA NORMALLEŞECEK”

Bir diğer husus ise yıl sonu ile ilgili; geçen yıl da yılın sonunda yüksek bir artış olmuştu hatırlarsanız. Baz etkisi diyoruz biz buna. Geçen yılın aralık ayında en yüksek artış yaşanmıştı Türkiye'de. Bu yıl sonunda o yüksek artış hesaplama bazından çıkış olacak artık. Yüksek bir baz etkisi hesaplardan çıkmış olacak, daha bir normalleşecek. Yani bunun getirdiği bir avantajı görmüş olacağız yıl sonunda. Dolayısıyla o da enflasyonda düşüş eğilimini desteklemiş olacak” dedi.

“MALİYETLERİ DÜŞÜRMEYE DÖNÜK ÇOK CİDDİ FEDAKÂRLIKLAR YAPILIYOR”

Yılmaz; “İnşallah gelecek sene içerisinde de kademeli bir şekilde daha düşük seviyelere doğru gideceğiz. Tabi bir anda birden eskiye dönmek mümkün değil. Ama aşama aşama o hedeflerimize doğru yürüyeceğiz inşallah. Maliyetleri düşürmeye dönük çok ciddi fedakârlıklar yapılıyor. Bir anda tek haneli enflasyona gitmek mümkün değil” şeklinde konuşarak, aşamalı bir süreç içerisinde daha arzu edilir düzeylere gidileceğini söyledi.

2023-2025 DÖNEMİ YATIRIM PROGRAMINDA HIZLI TREN PROJESİNDE ELAZIĞ NEDEN YER ALMIYOR?

Yılmaz’a, 2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıklarıyla İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandığını ve Genelgede, Konya - Karaman - Niğde - Mersin - Adana - Osmaniye - Gaziantep, Ankara - Sivas, Ankara - Afyonkarahisar -İzmir, Bandırma - Bursa - Yenişehir - Osmaneli, Halkalı - Kapıkule hızlı tren projeleri ile ikinci hat yapımlarına, sinyalizasyon ve elektrifikasyon yatırımlarına öncelik verileceği belirtildiğini hatırlatarak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın,2017 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Malatya'da, Elazığ'da, Diyarbakır'da sözü verilen hızlı tren projeleri için ilk adımın atıldığını söylediğini ifade ettik ve genelgede bu hattın yer almadığını Elazığ’a hızlı tren gelip gelmeyeceğini sorduk. Sorumuzu samimiyetle yanıtlayan Yılmaz; şu şekilde yanıtladı:

“HIZLI TREN ELAZIĞ’A NEDEN GELMESİN?”

AK Parti Döneminde bu ülkeye yapılan yatırımlardan en önemlilerinden biri demiryolları oldu. Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryolları yapılmıştı. O tarihten uzun bir süre sonra ufak tefek yatırımlar oldu ancak ciddi bir hamle olmadı. AK Parti döneminde ise çok ciddi bir hamle var. Bir taraftan Yüksek Hızlı tren projeleri diğer taraftan da mevcut demiryolunu ıslah eden, geliştiren sinyalizasyon, elektrifikasyon dediğimiz yatırımlarla demiryolu ağı çok daha etkili hale getirildi. Bizim çekirdek hat dediğimiz hızlı tren için çekirdek hat zamanında Ankara-Sivas,  Erzincan-Erzurum arası belirlenmiş. Ancak bu hatta entegre olacak şekilde zaman içinde farklı açılımlarla inşallah bu proje devam edecek. Yalnız bu uzun vadeli bir proje tabi... Demiryolu bildiğiniz üzere öyle basit bir yatırım değil. Bir yandan mevcut olanı ıslah ederek, bir yandan da çekirdek hat etrafında yeni projelerle inşallah halkımızı bu hizmetlerle daha geniş manada buluşturacağız.  Neden Elazığ’a gelmesin? Tüm Türkiye’ye aşama aşama bu hizmetlerin geleceğine ben yürekten inanıyorum. Ama bu tabi uzun vadeli bir proje.