Evrimdışı

Ahlakın her yerde her alanda olması gerektiği tezini savunan biriyim. Ahlakın aynı zamanda en çokta meslekte olması gerektiğinin savunucusuyum. İşini ahlakıyla ve vicdanıyla bütünleştiren her birey mesleğinin de hakkını veriyor demektir. Hangi işi yaparsanız yapın ahlakınızla yapın!

İnsan en çok neyle yaşar? Ahlakıyla ve vicdanıyla yaşar. Ne yaparsanız yapın nerede olursanız olun işinizi vicdanınızla yapın. Gece başınızı yastığa rahat bir şekilde koyup hakkıyla helalinden kazandığınızı düşünüyorsanız ne mutlu size. Kalbi pislikle dolmuş hainlik ile hareket eden hırslarını her türlü yalan dolanını mesleğinin önüne koyan ahmak kafalar ne yazık ki var. Başta devlet nezdinde olmak üzere her kuruma her yapılanmaya ihanet eden meslek ahlakı olmayanların ahlak ve kuralların kıskacında kalacağı şüphesiz ortada.

Tabi ki ahlakta güzellikte olduğu gibi görecelidir. Olması gereken adalet ile yapılan her iş sorumluluğu etik ahlak yasasına uygundur. Kuralların kaidelerin vicdandan bağımsız hareket ettiğini düşünenler ne yazık ki etik kavramının uzak mesafesinde kalanlar. Kendi etikleri diye kurguladıkları ahlaksız meslek anlayışlarının baş oyuncularıdırlar. Tarihten günümüze ahilik kavramının neden hâlâ sürdürüldüğünü hiç düşündük mü? Çünkü o zaman meslek ilkelerine bağlı ve adaletli yönetimler vardı. Mesleğe başlamadan önce her birey eğitilir başta ahlaklı meslek edinmenin ne kadar önemli olduğunu öğretilirdi. Günümüzde ise bu sistem ne yazık ki tam tersine dönmüş durumda helali haramı katmadan bencilliğini ve bu ben merkeziyetçiliğinin ardında duran insanlar varlığını var ettiğini düşünürken aslında yok olmaya yüz tuttuklarının farkında değiller.

Devletin malına, varlığına ihanet eden özel kuruluşların içerisinde ben yaptım ben oldum delisi aslında hiçbir şey olan insanlar özellikle bunlar ahlaksızlığın en üst tabakası. Kim olduğunuzu ne olmaya çalıştığınızı eminim ki bilmiyorsunuz. Kendisiyle savaşan her insan gelişir. Kişilerle uğraşmak yerine işiyle uğraşan insanların varlığı daim olsun. Çünkü bu insanlar gelişimi ilke edindikleri için mesleğin gerekliliğini ahlakıyla bütünleştiren insanlardır. Diğer insanlar ise gelişmeden var olduklarını bulundukları yerde saydıklarını görmeyecek kadar kör insanlardır. Hangi işi yaparsanız yapın ahlakınızla yapın. Diğer türlü var olduğunuzu düşündükçe yok olmaya mahkûm kalacaksınız.

Sevgim üzerinize olsun.