ELLERİM KIRILSAYDI, ŞAİR OLMASAYDIM BEN « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELLERİM KIRILSAYDI, ŞAİR OLMASAYDIM BEN

Bu haber 20 Kasım 2020 - 7:53 'de eklendi.

Kadim bir şehir olan Elâzığ’ın tarihi asırlar öncesine dayanır. Asırlar boyunca Harput Süt Kalesi etrafında ki yerleşim 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru kısmen ova niteliğinde olan bu gün ki yerleşim yerine taşınmaya başlamıştır. Bu göç eylemi 20’inci  yüz yılda da devam ederek adeta tarihi Harput vilayetini yerleşim yerinden tarihi bir mahalle küçüklüğüne kadar düşürmüştür.

Harput tarih sahnesine kendine özgü kültür ve musikisini kabul ettirmiş bir coğrafyadır. Evet, Harput kısmen mekânsal olarak birkaç asır evvel ki ihtişamında değil lakin günümüzde de eskiden olduğu gibi hatırı sayılır gönül ve kültür adamı yetiştirmeye devam etmektedir.

Bu gün Harput gibi ulu bir ozana değinmeyi kendime görev addettim.
Birazdan değineceğim kendine münhasır, babacan, cömert, ömrünün çoğu gurbet ellerde geçmiş; geçtiği tüm diyarlarda fevkalade olumlu ve saygın izler bırakmış bir şair, bir hekim ve en önemlisi insanın tanıdığı andan itibaren yanında bulunduğu zaman içerisinde dahi özlediği fevkalade değerli bir gönül insanı.

Ellerim kırılsaydı, şair olmasaydım ben!…
Bir dalda, bir çiçek yazılmış duruyorken

En muhteşem bir şiir, belki; bir Bahar kadar
Ellerim kırılsaydı, şair olmasaydım ben !…

 

Son yarım asırda Harput’un edebiyat dünyasına kazandırdığı Dr. Ahmet Tevfik OZAN üstadımı kalemim döndükçe, lisanım el verdikçe onun çok yakinen bildiğim hoş görüsüne dayanarak; şiirine ve edebiyata olan sevdasına kalem süreceğim.

Üstadım yukarı da bir dörtlüğünü yazdığım şiirinde, ne kadar şair olduğuna içerlemiş olsa da Elâzığ kültür sanatına, edebiyatına gönül vermiş ne kadar tanıdığım insan varsa: Onu tanımaktan duydukları memnuniyetlerini duymuşum. Bu memnuniyetin boyutları ülkemizin birçok ilin de ki edebiyat dostları ile tanışmamda da kendini ortaya çıkarmıştı. Van’ın Erciş ilçesinde, Denizli de, Tokat’ta, Kayseri’de, Artvin’de, Erzurum’da, Balıkesir’de ülkemizin irili ufaklı onlarca ilinde Elazığlıyım dediğim anda yaşayan şairlerimiz içinde ilk sorulanlar arasında mutlaka Dr. Ahmet Tevfik OZAN ismi olmuştur. Böyle olunca üstadımı daha yakından tanımaya özen gösterdim. Sohbetlerinden istifade etmeyi kendime kazanç olarak gördüm. Birlikte Ankara yolculuğumuz oldu, şiirlerle Elâzığ’ı birlikte yaşadık Ankara’da. Sonra yıllardır devam eden ‘’Ardıç Dalı’’ programına konuk olduk.  Harput’ta ki bahçesine misafir olduk. Manas şiir günlerinde aynı havayı soluduk. Telmih dergisi çalışmalarımızda varlığıyla güçlendik.
Göl yayıncılıktan onun son eseri ŞİİRİMİN ABC’si şiir kitabı çıktığı zaman diliminde; benim de ANNEMİN DÜŞLERİ şiir kitabım çıkmıştı.  Bizlere, farklı vilayetlerde aynı fuarlarda aynı havayı solumak nasip olmuştu. Son on yılda Dr. Ahmet Tevfik OZAN üstadım ile çokça anılar yaşayarak yakinen tanıma fırsatı bulduğum için Rabbime şükür ediyorum.

Şairin bu kadar sevilmesi, yaşadığı mütevazı hayat, yardımseverliği, cömertliği, paylaşımcı kişiliği yanında en önemlisi de halktan hiç kopmamış olmasıdır. Mazlumun yanında olduğu kadar halkların haksızlıklar karşısında hep gür sesi olarak bizlere örnek olmuştur. Akademisyen olduğu kadar köylüyü, taşralıyı anlayacak, varoşları sahiplenecek, yetiştiği kültüre, ülkesine ve ülküsüne bedeller ödeyerek hizmet etmekten asla kaçınmayan yüreği bedeninden büyük alaylıdır. Yüreği halis olanlara sevgisi tükenmeyen bir yardır. O Harput’tan tahta bavulu ile gurbete çıkıp adını altın harflerle tarih, edebiyat ve halk sağlığı sayfalarına yazdıran bir ozandır. Onu anlatmaya bu makale elbette ki kâfi değildir.

Bir karış gökyüzü, bir avuç güneş…
Burada sevinçlerin hepsi kırıktır
Varsın çaylar soğuk soğuk satılsın
Isıtır yürekler, hepsi yanıktır…

Varlığı ile içimizi ısıtan, Fırat Üniversitesinde ki görevinden emekliye ayrılmaya hazırlanan kıymetli hocamız artık tıp fakültesinde ki öğrencilerin sevinçleri eksik kalacaktır. Bunu bizatihi öğrencilerinden duyup hüzünlendim. Lakin hocamızın emekliye ayrılması beni şehrim adına, edebiyat adına sevindirmiştir. Artık tüm enerjisi ile bu şehrin; kendine nevi münhasır edebi üslubu, şiirleri ve önerileri ile gür sesi olmaya devam edecektir.

Kıymetli şahsiyetlere bu şehrin her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu şu sahipsiz zaman diliminde kıymetli hocama, bundan sonra ki yaşamında sağlık afiyetler diliyor, edebiyata, Harput kültür sanatına ve biz genç öğrencilerine kattığı değer ve katkıları için teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum…

 

 

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.