ELİNİZİ ÇEKİN ÜNİVERSİTEDEN « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELİNİZİ ÇEKİN ÜNİVERSİTEDEN

Bu haber 20 Mart 2020 - 7:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçinde bulunduğumuz yılı kabusa çeviren olaylar, felaketler gündemi sık sık değiştirmekte; Öyleki akşam gündemi öğrenip derin bir uykuya dalıp, mutlu huzurlu bir güne uyanmak istediğimiz de maalesef daha çarpıcı daha hazin bir gündemle uyanıyoruz. Bu hızlı gündem değişimleri her bireyi etkilediği gibi bizleri de derinden etkilemektedir.  Hangi konuyu takip edeceğimizi, hangi konu hakkında araştırma yapacağımızı hangi olayın görünmeyen yüzünü görüp o konu da fikirler üretmeyi, hangi çözümsüzlüğe çözüm önerileri sunup görevimizi eksiksiz yapmayı, biz fikir işçileri için roket hızında olmayı adeta zorunlu hale getirmiştir.

Dünya bu halde iken ülkemiz gerek iç gerekse dış meselelerden ötürü kendi seviyesindeki ülkelerden daha fazla efor sarf ederken: Aziz şehrimiz ise ülke gündemi dışında yaşadığı ağır depremden dolayı  başka illerden daha fazla gündem ile öne çıkmakta.

Depremin yaraları hızla tedavi edilirken kısa bir süre önce açılan konteyner kentler ile çadırda kalan insanlarımız bu alanlara taşınmıştır. Bir yandan yıkımlar devam ederken, bir yandan da inşaat temelleri atılmakta. Depremle alakalı çalışmalar titizlikle yapılırken, dünyayı etkisini altına alan covid19 virüsü  ile alakalı çalışmalar içerisinde şehrin batısından doğusuna, güneyinden kuzeyine hummalı bir temizlik ve dezenfekte etme çalışmaları gözle görülmektedir.

İlimiz belediyesine tarih boyunca belki hiç bu kadar ağır yük ve sorumluluk yüklenmemişken Elazığ Belediyesi bugün, bu sorunun içerisindedir. Daha evvel geçirmemiş bir sınavın içinden geçmektedir. Taraflı, tarafsız halkımızın bu bilinç ile hareket etmelidir, bu sınav devam ederken mevcut yöneticilerin daha az hata yapmaları, hatta hatasız bu süreci başarıyla tamamlamaları elbette ki birlik beraberlik kadar şeffaf bir yönetimle olacaktır.

Son günlerde belediyemize katkı olsun diye devredilen ya da devir edilmek  istenen Fırat üniversitesinin bir kısım arsaları devri konusu ile gündemimizin ana merkezine oturmuş bulunmakta. Bu minvalde akıllara bazı sorular gelmektedir.

İlimizin belediyesinin maddi olarak katkı sunacak üniversitemizin arazisi tutarında bedeller ilimizin ekonomik durumu hayli iyi olan hemşehrilerimizden yardım olarak toplanamaz mıydı?

Daha deprem ve covid19 virüsü  ortaya çıkmadan evvel üniversite arazisi konusunda tartışmalar ortaya çıkmıştı bu olayın akabinde bir bakanımızın üniversitemizin rektörü ile olan nahoş münasebeti bir çok kesim tarafından tasvip edilmemişti.  Bu olay daha hafızalarda taze iken tekrar üniversitemizin arazisinin gündeme gelmesi acaba belediyemize değil de birilerinin değirmenine su taşımak için mi kullanılmak istenmekte? Üniversitesinin arazisinin devrilmesini gelecekte üniversitemizi hangi sıkıntıların kucağına bırakacağı ne kadar konuşulup tartışılmakta? Bu karar biraz acele alınmış bir karar değil midir? Vicdanlarda tartılmadan alınan kararların, vicdanları mutmain etmesi  mümkün mü?  Mevzu bais olan arsa  yerine şehrin dört bir yanında bulunan hazine arazilerini kullanmak daha akıllıca daha şeffaf değil mi?

Bu arsa mevzusu bazı konuların üstesinden gelip gönüllerde takdir edilmiş belediye başkanın başarısını gölgelemez mi? Birçok konularda istişarelere başvuran belediye başkanımız bu konuda kimler ile istişarelerde bulunmuştur?

Ülkemizde aydın ve hayırsever insanların arsalarını  eğitim kurumları yapılsın diye bağış yaptığı zamanda bir eğitim kurumunun mevcut arsalarının  adı ne olursa olsun başka kurumlara devredilmesi büyük bir hatadır. Bu hata bugün ve gelecekteki toplumların vicdanında hangi makul sebep ile kendisini aklayacaktır?  Bu büyük vebali kimler üstlenecektir?

Büyük bir yükün altına girmiş olan belediyemizin yanında olmak için bir eğitim kurumunun arazisinin değil bu şehrin suyunu içmiş, aşını ekmeğini yemiş hatırı sayılır bir zenginlikte olan insanların maddi manevi katkıları ile olacağı fikrindeyim. Eğitim kurumunun arsasının devri için ses çıkarmayanlar, olumlu fikir beyan eden insanların da alın teriyle kazandıklarının bir kısmını belediyemiz hizmetine bağışlama erdemin de bulunmalarını ancak o zaman sözde değil özde birlik beraberlik oluşacağı kanısındayım.

Son sözüm her ne olursa olsun Fırat Üniversitesi’nin bir kısım arazisinin belediyemize bu şekilde devri bir hatadır, ağır bir vebaldir. Bu gönülleri yaralayan, farklı dedikodulara zemin hazırlayan eylemden vazgeçilmesi,  ilimizin tek üniversitesi için eğitime verilen önem için çalışmaları ile takdir toplayan belediye başkanımızın çalışmalarına, başarılarına gölge düşürmemek adına mutlak süreçte  vazgeçilmesi düşüncesindeyim…

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.