3Gen H. Elazığspor, TFF 3. Lig 2. Grup’un 10. haftasında Kelkit Hürriyetspor’un konuğu oldu… 1-1 berbare biten karşılamanın sonucundan çok rakip tal-kım oyuncuları, yöneticileri ve taraftarlarının tutumları damga vurdu.

Elazığ'da okuma yazma kursundaki kadınlara ‘KADES’ semineri Elazığ'da okuma yazma kursundaki kadınlara ‘KADES’ semineri

Maç boyunca Elazığ’a ve Elazığ’ın değerlerine hakeret eden taraftarların yanı sıra maç sonu Kelkit İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memurlarının uyguladığı fizik şiddet Elazığ Kamuoyunda tepki  çekti.

3gen Holding Elazığspor: Emniyet güçleri tarafından taraftarlarımıza orantısız güç uygulanmıştır

3Gen Holding Elazığspor’un yaptığı açıklamada; “Bugün deplasmanda oynadığımız Kelkit Hürriyetspor maçı sonrası Emniyet güçleri tarafından taraftarlarımıza orantısız güç uygulanmıştır. Maç sonu tribünlerden çıkmayı bekleyen taraftarlarımıza hiçbir sebep olmadan joplarla saldıran görevli emniyet güçlerinin fiili müdahale görüntülerini gerekli mercilere göndereceğimizi kamuoyuyla paylaşıyor, Kelkit Hürriyetspor yöneticilerinin, taraftarlarının ve emniyet mensuplarının çirkin ve saldırgan tutumlarını kınıyor, yaralanan taraftarlarımıza acil şifalar diliyoruz” denildi.

Vekil Prof. Dr. Keleş: Sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş; “Bugün Gümüşhane’de gerçekleştirilen Kelkit Hürriyetspor-3GEN Holding Elazığspor futbol müsabakası sırasında, Kelkit Hürriyetspor taraftarlarından bir grubun Elazığ’ımız ve değerlerimiz aleyhine attığı sloganlar, bizleri derinden üzmüştür. Bu tür saygısızca ve kabul edilemez eylemler, spora ve sporun birleştirici ruhuna aykırıdır. Bu olaylar karşısında sessiz kalmamız mümkün değildir. Elazığ’ımız ve hemşehrilerimiz, milletimize, vatanımıza ve bayrağımıza olan derin sevgi ve bağlılıklarıyla tanınmaktadır. Tanımayanlar için hatırlatıyor ve bu tür davranışları şiddetle kınıyorum. Ayrıca, güvenlik görevlilerinin bu olaylar karşısındaki tutum ve davranışları da kabul edilemezdir. Bu konuda gerekli incelemelerin yapılması için ilgili yerleri bilgilendirdik ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Vekil Açıkkapı: Elazığlıyı hain PKK terör örgütüyle anmak gaflettir

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı; “Elazığ vatanseverdir. Elazığ vatan, bayrak sevdalısıdır. Elazığ devletine aşk ile bağlıdır. Elazığ kaledir…Elazığ’ı, Elazığlıyı hain PKK terör örgütüyle anmak gaflettir, delalettir, memleketi tanımamaktır. Gümüşhane, Kelkit’in bir kısım kendini bilmez taraftarının kabul edilemez yanlış tutum ve davranışlarını tüm şehre mal etmiyor, ancak bu tür davranışların sonuçlarının hoş olmayacağını belirterek, Gümüşhane ve Kelkit idarecilerinin konuyu ciddi bir şekilde ele alarak yanlış yapanlara karşı gerekli yaptırımlar konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz. Bu arada, güvenlik güçlerimiz bizim göz bebeğimizdir, ancak orantısız güç kullananlar takibimizde olacaklar…hak ettikleri uyarıyı da cezayı da alacaklar. İçişleri Bakanlığımız bu konuya kayıtsız kalmayacaklar ve gerekli incelemeleri başlatacaklardır.”

Vekil Açıkkapı, Bakan Yerlikaya ile görüştü

"Dün Kelkitspor-Elazığspor maçında yaşanan talihsiz olaylar sonrası dün gece İçişleri Bakanımız Sayın #AliYerlikaya Bey ile temas kurarak konunun hassasiyeti tarafımdan dile getirilmiştir. İçişleri Bakanımız da konuyla alakalı olarak hassasiyetle gerekli tüm tahkikatları başlatmıştır. Varsa ihmal, kasıt tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılacaktır. Şehrimiz sükunetini koruyarak, taraftarımızı, hemşehrilerimizi provoke etmek isteyenlere bugüne kadar fırsat vermedi, bundan sonra da bu fırsatı vermeyecektir. Sağduyu sahibi bir şehir olarak, haksızlıklara sessiz kalmayacak, kasit varsa, ihmal varsa sonuna kadar takipçisi olacağız. Devletimiz var olsun..."

Vekil Nazırlı: Yaşanan olayları şiddetle kınıyorum

AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı; “Bugün oynanan Kelkit Hürriyetspor- Elazığspor müsabakasının ardından yaşanan olayları şiddetle kınıyorum. Kelkitspor'un bazı taraftarlarının aziz şehirimiz Elazığ'ımız ile ilgili attığı sloganlar kesinlikle kabul edilemez. Elazığ'ımızdan hain çıkmaz! Müsabakayı provoke edenlerin ise kim olduğu meçhuldür”

Vekil Erol: Taraftarlarımıza yapılan haksız müdahaleye kınıyorum

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; “Bugün Gümüşhane ilinde oynanan Kelkit Hürriyetspor- Elazığspor müsabakasının ardından yaşanan olayları üzüntüyle öğrendim. Kelkit Hürriyetspor’lu bazı taraftarların, “Herşeyden önce vatan" diyerek milli ve manevi değerlere bağlı olan Elazığ’ımız ile ilgili attığı sloganları kesinlikle kabul etmediğimi belirtiyor, bu yakıştırmaları ve taraftarlarımıza yapılan haksız müdahaleye kınıyorum.

Vekil Işıkver: Elazığ vatanseverlik noktasında Türkiye’nin en tartışılmaz beldesidir

Milliyetçi Halk Partisi Elazığ Milletvekili Semih Işıkver; “Allah PKK’nın da PKK’lıların da belasını versin, Elazığspor taraftarına bu sloganın atılmasını da taraftarımıza karşı güvenlik güçlerinin bu kontrolsüz yaklaşımını da kınıyorum. Elazığ vatanseverlik noktasında Türkiye’nin en tartışılmaz beldesidir. Bu haksız muamelenin karşılıksız kalmaması adına konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım”

Vekil Işıkver: Elazığ halkı sahipsiz değildir

Işıkver konuya ilişkin değerlendirmesinde; “12.11.2023 tarihinde Kelkit İlçe Stadyumunda Kelkit Hürriyetspor ile 3GEN ELAZIĞSPOR arasında oynanan futbol müsabakasında, müsabakayı izlemek ve takımını desteklemek amacıyla Kelkit İlçe Stadyumu'na giden Elazığspor taraftarları herhangi bir taşkınlık yapmadan yada tahrik edici, hakaret niteliğinde tezahüratta bulunmadan, sadece kendi takımı lehine tezahüratta bulunarak maçı izlediği esnada, Kelkit Hürriyetspor taraftarları 3GEN ELAZIĞSPOR taraftarlarına yönelik olarak "PKK DIŞARI" şeklinde tahkir ve tahrik edici kabul edilemez beyanlarda bulunmuşlardır. Tarihi boyunca milli ve manevi hasletlere verdiği değerle tanınan Elazığ halkı için kabul edilemez bu durum üzerine tepkisini ortaya koyan Elazığspor taraftarı bu kez de statta görevli polis memurlarının orantısız güç kullanımıyla karşı karşıya kalmış ve bu orantısız güç kullanımı kısa bir süre içerisinde işkence suçunu meydana getirecek şekilde devam ederek artmıştır” dedi.

Vekil Işıkver: Suç duyurusunda bulunulmuş ve menfur olaya karışanların yargılanması için süreç başlatılmıştır

Vekil Işıkver; “Tarihi boyunca Milliyetçi geleneğin kalesi olarak kabul görmüş bir kentin evlatlarının maruz kaldığı adi bir terör örgütü sempatizanı yakıştırmasının önüne geçmesi gereken polislerin asıl suçun mağduru Elazığspor taraftarlarına yönelik gerçekleştirdiği şiddet kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Yine statta görevli polis memurları birçok kez Elazığspor taraftarlarına yönelik olarak galiz küfürler etmiş ve bu haliyle uyguladıkları şiddetle birlikte ağır hakaretlerde de bulunmuşlardır.

Bu durum Elazığ ilimizde infiale neden olmuş ve başta sosyal medya platformları olmak üzere bir çok iletişim kanalında yoğun tepkiyle karşılanmıştır. Elazığ halkının ve Elazığ ilinin sahipsiz olmadığını her platformda olduğu gibi buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu menfur olayı sadece kınamakla kalmayıp bugün itibarı ile suç duyurusunda bulunulmuş ve menfur olaya karışanların yargılanması için süreç başlatılmıştır” şeklinde konuştu.

Külünk: Gakkoş’tan vatan haini çıkmaz

24., 25. ve 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk; “Elazığ’ımız vatanseverliğin kalesidir! Gakkoş’tan vatan haini çıkmaz. Tribünlerde Elazığ’ımız için aleyhte slogan atanlar asla Kelkit’i/Gümüşhane’mizi temsil etmez ve de her kim ise küçük grup ve de orantısız güç kullanan kimler ise sayın içişleri bakanımız ve de emniyet genel müdürümüz konuya dair doğruyu ve de yanlışı tespit edeceklerdir ve gerekeni yapacaklardır Elazığ’ımız müsterih olsun. Üzülmeyin Gakkoşcanlar. Gakkoş’tan vatan haini çıkmaz. Biz birlikte Türkiye’yiz”

Başkan Şerifoğulları: Güvenlik görevlilerinin gösterdiği tutum ve davranışları şiddetle kınıyorum

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları; “Bugün Gümüşhane’de oynanan Kelkit Hürriyetspor-3GEN Holding Elazığspor müsabakasında; Kelkit Hürriyetspor taraftarlarından oluşan bir grubun, millet ve bayrak sevdalısı aziz şehrimiz Elazığ'ımız ile ilgili attığı sloganları kesinlikle kabul etmiyor, güvenlik görevlilerinin gösterdiği tutum ve davranışları şiddetle kınıyorum.”

Başkan Yıldırım: Bu yakıştırmaları yapanları şiddetle kınıyorum

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım; “Bugün oynanan Kelkit Hürriyetspor- Elazığspor müsabakasının ardından yaşanan olayları üzüntüyle takip ettim. Kelkitspor'un bazı taraftarlarının milli ve manevi duygularla yüklü aziz şehir Elazığ'ımız ile ilgili attığı sloganları kesinlikle kabul etmediğimin altını çiziyor, bu yakıştırmaları yapanları şiddetle kınıyorum”

Başkan Duran: Elazığspor’umuzun taraftarlarına attığı sloganları kesinlikle kabul etmiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran; “Kelkit Hürriyetspor- Elazığspor maçında, Kelkit Hürriyetspor taraftarlarının #Elazığspor’umuzun taraftarlarına attığı sloganları kesinlikle kabul etmiyoruz. Ayrıca güvenlik görevlilerin hemşehrilerimize karşı davranışlarını şiddetle kınıyor, sorumlular hakkında yasal işlemlerin yapılmasını bekliyoruz”

Başkan Bal: Var olsun şanlı Elazığspor taraftarı

Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ İl Başkan Yunus Bal; “Elazığspor taraftarı; daima armasındaki ay yıldızı hakkıyla göğsünde gere gere taşımış, Türkiye'nin en şerefli, en vatansever, bayrak sevdalısı taraftarlarından biridir. Milliyetçi şehrin Milliyetçi Çocukları, Var olsun şanlı Elazığspor taraftarı!

Elazığ barosu suç duyurunda bulundu

Elazığ Barosundan yapılan açıklamada; “Elazığspor ile Kelkit Hürriyetspor arasında oynanan futbol müsabakasında; Elazığ şehrine, Elazığ’lı vatandaşlarımıza ve özellikle statta bulunan Elazığspor taraftarlarına karşı hakaret boyutuna varacak nefret söylemleri ile alakalı olarak bugün itibariyle Kelkit Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunulmuştur. Ayrıca müsabaka sırasında Elazığspor taraftarına karşı aşırı güç kullanmak suretiyle müdahale edip, taraftarları yaralayan ve hakaret eden güvenlik güçleri hakkında da şikayetçi olunmuştur. Bu tarz nefret söylemlerinin ve haksız müdahalelerin spor müsabakalarından uzak tutulması dileğiyle, sorumluları tekrardan kınadığımızı ve sorumlular hakkındaki süreci takip edeceğimizi tüm kamuoyuna bildiririz” ifadeleri kullanıldı.

Başkan Erdem: Elazığ’a terör örgütü yakıştırması yapmak aşağılayıcı bir tutumdur

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem; “Gümüşhane ve Kelkit idarecilerinin konuyu ciddi bir şekilde ele alarak yanlış yapanlara karşı gerekli yaptırımlar konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz. Elazığ; vatansever, vatan ve bayrak sevdalısı bir şehir. Elazığ’ı ve Elazığlıları hain PKK terör örgütüyle anmak ağır ve kabul edilemez bir ithamdır. Gerekli işlemlerin yapılması ve Elazığ’ın böyle bir karalama ile anılmasının önüne geçilmelidir. Maçın akabinde yaşanılan olumsuzlukları aziz şehir Elazığ'ımız için atılan yakışıksız ve saygısız sloganları kınıyor; taraftarımıza uygun olmayan davranışlarda bulunan emniyet görevlileri hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyoruz. Elazığ, vatanseverliği ile devletinin her zaman yanında olan bir şehirdir. Elazığ’a PKK terör örgütü sempatizanı yakıştırmasının yapılmasının aşağılayıcı bir tutumdur. Elazığ’ın ve Elazığlıların hassasiyeti vatanseverliğidir. Elazığ’a terör örgütü yakıştırması yapmak aşağılayıcı bir tutumdur. İlimize yapılan karalamaların bir an önce gerekli işlemlerle karşı karşıya gelmesi ve yetkili mercilerin olayı dikkate alması gerekmektedir”