Kendi işini kuran kadın girişimcilerin sayısı giderek artıyor. Bu isimlerden biri olan Müyesser Ünsaldı, ‘Kadınsın yapamazsın, başaramazsın’ diyenlere inat hayallerinden vazgeçmeyerek kendi dükkanını açtı. Birçok olumsuz tepkiye maruz kaldığını belirten Ünsaldı, kendi işini kurarken çok zorlandığını söyledi. Kendi bütçesiyle dükkanını açan Ünsaldı; “Çevremdeki herkes yapamazsın dedi. Eğer bir kadınsanız ve bir şeyler yapmak isterseniz karşı çıkan çok fazla oluyor. Buna aile de dahil” dedi.

“Çevremdeki herkes yapamazsın dedi”

Hayallerinden ve isteklerinden vazgeçmeyip kendi dükkânını açan Eğitmen şef Müyesser Ünsaldı; “Ben 2016’dan beri Halk Eğitim Merkezi’nde aşçılık kursu veriyorum. Aynı zamanda Miladın Mutfağında 3 sene yemek programı yaptım. Sonrasında El sanatlarına devam ederken iş yeri açmaya karar verdim, aklımda vardı zaten. Daha sonra da devamını getirdim. Çok istediğim işime başladım. Şu anda sipariş üzeri çalışıyorum. İşimi kurarken çok zorlandım. Çevremdeki herkes yapamazsın dedi. Eğer bir kadınsanız ve bir şeyler yapmak isterseniz karşı çıkan çok fazla oluyor. Buna aile de dahil. Ben hayallerimden ve isteklerimden vazgeçmedim ve kendi işimi kurdum. Çoğu zaman vazgeçmeye çalıştım çünkü evde kavga oluyordu, huzursuz oluyorduk. En sonunda kendi kararımı kendim verdim ve dükkân açmaya karar verdim” dedi.

“Kadın isterse her şeyi yapabilir”

Dükkânını kendi bütçesiyle açtığını belirten Ünsaldı; “Kendi bütçemle dükkanımı açtım. Zaten turizm çıkışlıyım. Turizm mezuniyetimle aşçılık dersleri veriyordum. Daha sonra da mesleki eğitim merkezinde aşçılık kursu belgemi aldım. O şekilde hem ustalık belgesi hem öğreticilik belgesi hem de hijyen istiyorsan belge olarak. Bütün belgeleri vererek kendi bütçemle dükkanımı açtım.  Kadın isterse her şeyi yapabilir.  36 yaşındayım. Kendi emeğimle bir şeyler başarmak çok mutlu ediyor beni” diye konuştu.

“Dükkânımı ilk açtığımda çok güzel dönütler aldım”

Pandemi döneminde risk alarak dükkânını açtığını ifade eden Ünsaldı; “Dükkanımı ilk açtığımda çok güzel dönütler aldım. Aynı zamanda ilgide çok güzel devam etti. Dükkânımı risk alarak pandemi döneminde açtım. Pandemi döneminde dükkân işlemez olayı çok etkiliydi. Zaten piyasanın durumu şu anda belli elbette bizde şu an o piyasadan etkileniyoruz. Bazen çok güzel kazançlar elde ediyoruz bazen de işlerimiz istediğimiz gibi yolunda gitmiyor” şeklinde konuştu.

“Ürünlerimde hiç katkı maddesi yoktur”

“Ürünlerimde hiç katkı maddesi yoktur” diyerek sözlerini sürdüren Ünsaldı; “Ürünlerde katkı maddesi olmadığı için de zaten bunu gören ve tadan insanlar fark edebiliyor. Bu farkındalık oluştukça da işimize yansıyor. Ve müşterilerimiz sürekli haline geliyor. Gün yapmak isteyenler, iş yerlerine götürenler, yemek verenler siparişlerde bulunuyor. Her kesimden müşterilerimiz oluyor.  Gidebildiğim yere kadar gitmeyi düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Kapalı ofis ortamında çalışanlar dikkat! Kapalı ofis ortamında çalışanlar dikkat!