Özel Haber: Beyza Bişkin

Gıda sektöründe başta olmak üzere, akaryakıt, enerji ve temel hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar, enflasyonun yükselmesine neden oluyor. Bu artışlar, vatandaşların aylık gelirlerini sıkıştırırken, alım gücünün azalmasına yol açıyor. Özellikle düşük ve orta gelirli kesimler, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Türkiye'deki zamların ekonomi üzerindeki etkileri geniş kapsamlı ve karmaşık bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki ülkede yaşanan bu fiyat artışları Elazığlı vatandaşların algısını da değiştiriyor. Vatandaşlar artık bir şey aldıkları zaman pahalı olmasına değil de ucuza olduğunda şaşırıyor.

“Eskiden pahalı bir şey olduğu zaman şaşırırdık şimdi ucuz bir şey olunca şaşırıyoruz”

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş fiyatlar karşısında algılarını yitirdiklerini dile getirerek “Hayat şartları zaten zor. Şimdi tamamen zorlaştı. Bir aldığımız ürünü bir daha aynı fiyata alamıyoruz. Her şeye sürekli zam gelmesi nedeniyle algımız değişti. Eskiden pahalı bir şey olduğu zaman şaşırırdık şimdi ucuz bir şey olunca şaşırıyoruz. Artık ucuz pahalı algımız da kalmadı geçmişe göre her şey pahalı ama bir hafta sonraya göre her şey ucuz. O yüzden ne yapacağımızı bizde bilmiyoruz” dedi.

Elazığ’da öğrenci servis ücretleri belli oldu Elazığ’da öğrenci servis ücretleri belli oldu

“İnsanlar artık bu fiyatlara alıştılar”

Fiyatların pahalı olduğunu söyleyen bir vatandaş “İnsanlar artık bu fiyatlara alıştılar. O yüzden çok fazla şaşıran olmuyor. Vatandaş için her şey çok pahalı. Vatandaşın alım gücü kalmadığı için ucuz diye bir şey de kalmadı” ifadelerini kullandı.

“Eskiden pahalı dediğimiz fiyatlar artık ucuz fiyatlara dönmüş durumda”

Elazığ’da bir giyim mağazasında esnaflık yapan Kardelen isimli vatandaş “İnsanlar artık ucuza bir şeyler aldıkları zaman şaşırıyorlar. Çünkü eskiden pahalı dediğimiz fiyatlar artık ucuz fiyatlara dönmüş durumda. İnsanlar ucuza herhangi bir şey aldıkları zaman şaşırıyorlar” şeklinde konuştu.

Servis fiyatlarının ardından Elazığ’da kırtasiye malzemeleri de cep yakacak Servis fiyatlarının ardından Elazığ’da kırtasiye malzemeleri de cep yakacak

“Müşteriler uygun fiyatlı ürün gördükleri zaman daha çok şaşırıyor”

Elazığ’da esnaflık yapan bir başka vatandaş ise “İnsanlar artık ucuz ürün arayışı içindeler. Mesela şöyle söyleyeyim 10 tane üründen bir tanesi uygunsa vatandaşlar diğer dokuz ürüne bakmıyorlar artık. Vatandaşlara artık çoğu ürün pahalı geliyor bu yüzden uygun fiyatlı ürün gördükleri zaman daha çok şaşırıyorlar” diye kaydetti.

Algısının değiştiğini kaydeden vatandaş Servet ise “Sürekli gelen zamlardan dolayı algımız değişti. Markete gittiğimiz zaman artık bir ürünü ucuz aldığımız zaman şaşırıyoruz” dedi.

“Gidiyorsun markete her yerde farkı fiyatlar birbirini tutmuyor ki”

Kıt kanaat geçindiğini söyleyen emekli vatandaş İsmail; “Her şey çok pahalı yani ben emekliyim aldığım para yetmiyor. Mesela çocuğu dershaneye yazdırmışım kıt kanaat geçiniyorum ay başına bir şey kalmıyor. Gidiyorsun markete her yerde farkı fiyatlar birbirini tutmuyor ki. Bir hafta sonra tekrar gidiyorsun bir bakıyorsun ki fiyatlar değişmiş. Aldığın para yetmiyor bin lira bir lira gibi olmuş. Artık ucuza bir şey gördüğümüz zaman şaşırıyoruz neden ucuz diye sorguluyoruz” açıklamalarında bulundu.

Elazığ'da sadece kırtasiyeler değil sahaflarda durgun Elazığ'da sadece kırtasiyeler değil sahaflarda durgun

Almanya’dan Elazığ’a ziyarete gelen bir vatandaş Türkiye’de ki insanların nasıl geçindiklerini belirterek “Ben Almanya’da yaşıyorum iki parça bir şey aldım daha demin 300 lira para tuttu. Buradaki insanlar nasıl geçiniyor. Bu emekliler 7500 lira maaş alıyor. Ev kiraları kaç para olmuş o da Elazığ gibi bir yerde. Adam İzmir’de İstanbul’da şurada burada oturuyorsa ne olacak. İstanbul Esenyurt’da en kötü ev 7 binden aşağı bulamazsın Allah yardım etsin bu millete” dedi.

“Müşterilerin algısı değişti”

Her ürüne, hizmete gelen zamlar haliyle vatandaşın algısını da değiştirdi. Vatandaşların pahalılığa alıştığını söyleyen Kırtasiyeci Yurdal Karakaya; “Vatandaşlar artık alışmış yani müşteriler bir kitap aldığı zaman çok ucuz olursa bu kadar ucuz mu diyorlar ama pahalı olduğunda alıştık diyorlar” diye konuştu.

Artan fiyatlar Elazığlı esnaflara yeni tedbirler aldırdı! Artan fiyatlar Elazığlı esnaflara yeni tedbirler aldırdı!