İçişleri Bakanlığınca acil çağrıların tek merkezde toplanması amacıyla kurulan; 112 Acil Çağrı Merkezi, Elazığ’da 8 ayda 451 bin 474 çağrıyı yanıtladı. Bu çağrılardan 135 bin 45’i asıl vaka olduğu belirtilirken, 316 bin 429 çağrının ise gereksiz veya asılsız vaka olduğu bildirildi.  150 kişilik personeli ile 24 saat aralıksız görev başında kalarak hem can hem de mal kaybının önlenmesi için yoğun mesai harcayan 112 Acil Çağrı Merkezi’nin başı asılsız çağrılarla dertte.  Bu kapsamda çağrı merkezini rahatsız eden 16 şahsa Kabahatler Kanunu çerçevesinde bin 250 TL idari para cezası kesildi.  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ahmet Erdem, Çağrı Merkezi’ne gelen asılsız ihbarların ve gereksiz çağrıların, görevlilerin gerçek vakalarla ilgilenmesini engellediğine vurgu yaptı. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gereksiz yere yapılan aramaların suç olduğunu hatırlatan Müdür Erdem; “Gereksiz yere yapılan aramalar Kabahatler Kanunu’na göre suçtur ve cezası vardır” dedi. “Vatandaşlar hangi alanlarda 112’yi araması gerektiğini bilmeli” diyen Müdür Erdem; “Aciliyet gerektirmeyen durumlarda 112 aranmamalı!” diyerek vatandaşı uyardı.

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Acil çağrı yapılması gereken durumlarda vatandaşların birden çok numara yerine 112’yi aramaları için kurulan Elazığ Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, vatandaşlara en hızlı şekilde hizmet vermeye devam ediyor. 112 Acil Çağrı Merkezi 150 kişilik personeli ile 24 saat aralıksız görev başında kalarak hem can hem de mal kaybının önlenmesi için yoğun mesai harcıyor. Bu kapsamda 112 Acil Çağrı Merkezi Elazığ’da 8 ayda 451 bin 474 çağrıyı yanıtladı. Bu çağrılardan 135 bin 45’inin asıl vaka olduğu belirtilirken, 316 bin 429 çağrının ise gereksiz veya asılsız olduğu bildirildi. Yine yıl içinde çağrı merkezini rahatsız eden 16 kişiye Kabahatler Kanunu çerçevesinde bin 250 TL idari para cezası kesildi. Hayat kurtarmak için telefon başında bekleyen çağrı merkezi çalışanlarını asılsız çağrıların yanı sıra en çok görev alanlarına girmeyen aramalar yoruyor. ‘Sularımız kesildi’, ‘elektriğimiz kesildi’ veya “hastane için randevu almak istiyorum” şeklinde çağrı alan 112 çalışanları bazen de hakarete varan durumla karşılaşıyor. 

 “Vatandaşlarımıza en hızlı şekilde hizmet vermeye gayret gösteriyoruz”

Vatandaşlara en hızlı şekilde hizmet vermeye gayret gösterdiklerini belirten 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ahmet Erdem; “Elazığ’da acil çağrı yapılması gereken durumlarda vatandaşımızın birden çok numara yerine 112’yi aramaları için kurulan Elazığ Valiliği 112 Çağrı Merkezi olarak vatandaşlarımıza en hızlı şekilde hizmet vermeye gayret gösteriyoruz. 112 Acil Çağrı Merkezinde; emniyet, jandarma, AFAD, itfaiye, sağlık ve orman gibi kurumların çağrı lokasyonları bulunuyor” dedi.

“112’ye; 8 ayda 316 bin 429 asılsız çağrı düştü”

8 ayda toplam 451 bin 474 çağrıya yanıt verdiklerini ifade eden Müdür Erdem; “112’ye gelen çağrıları personellerimiz cevaplayarak gelen çağrı hangi kuruma aitse o kuruma yönlendiriyoruz. Ambulansa ihtiyacı varsa ambulans, emniyete ihtiyacı varsa emniyete, itfaiyeye ihtiyacı varsa itfaiye yönlendiriliyor. 112 Acil Çağrı Merkezi personeli, 1 Ocak 2023 tarihinden bugüne kadar 451 bin 474 çağrıyı yanıtladı. Bu çağrıların büyük bir kısmı asılsız çağrı. 135 bin 45 adet asıl vaka olurken 316 bin 429’u ise asılsız çağrı. Yani gelen çağrıların yaklaşık %30’u asıl vakaya dönüşürken yaklaşık %70’i ise asılsız vaka olup vakaya dönüşmemiştir. Rakamlara bakacak olursak maalesef asılsız çağrı sayısı çok fazla” şeklinde konuştu.

“Su kesintisi için 112 aranmamalı”

Müdür Erdem; “Bazı vakalar bizle alakalı olmuyor. Örneğin su kesintisi için belediyeyi arayacaklarına bizleri arıyorlar. Su kesintisinin 112 ile hiçbir alakası olmayıp aciliyet gerektiren bir durum değildir. Vatandaşlarımızın burada dikkatli olması lazım. Su kesintisi belediye ile alakalı bir durum.  112’de AFAD bulunuyor ama vatandaşlarımız AFAD var deyip depremde hasar alan evinin durumunu sorgulamak istiyor. Allah korusun bir kazada, bir ev yıkımında ya da bir suda boğulma vakası varsa AFAD’a yönlendiriyoruz.  Bizim AFAD ile ilgi alanız burada devreye giriyor. Bu detaylar önemli. Vatandaşlar hangi alanlarda 112’yi araması gerektiğini bilmeli. Hem can kaybını hem de mal kaybını önlenmesi adına 112 aranmalı. Diğer durumlarda 112 meşgul edilmemeli” ifadelerine yer verdi.

“Gereksiz çağrılar bir insanın canına mal olabilir”

150 kişilik personel ile 24 saat aralıksız görev başında olduklarını vurgulayan Müdür Erdem; “Mesaimiz 24 saat kesintisiz devam ediyor. Gereksiz veya asılsız çağrılara harcanan sürede gerçekten acil durumu olan mağdur vatandaşların sıra kendilerine gelene kadar sağlıklı iletişim kuramayacak hale gelebileceklerini unutmamamız gerekir. Kendi personelimiz 72 kişi. Diğer personeller ise 80 kişi. Toplamda 150 personelle burada hizmet veriyoruz. Asılsız çağrılar için vatandaşımıza sürekli sesleniyoruz. Bunun için sloganlarımızda var. Asılsız çağrı yapmayın, gereksiz meşgul etmeyin. Gereksiz çağrılar bir insanın canına mal olabilir. Bunun bilincinde olmamız lazım” dedi.  

“16 şahsa asılsız çağrıya neden olduklarından dolayı para cezası verildi”

112 Acil Çağrı Merkezi’ne gereksiz yere yapılan aramaların suç olduğunu hatırlatan ve bu kapsamda 8 ay içerisinde 16 kişiye para cezası verildiğini ifade eden Müdür Erdem; “112 Acil Çağrı Merkezine gereksiz yere yapılan aramalar Kabahatler Kanunu’na göre suçtur ve cezası vardır. İlk tespit edilen gereksiz aramalarda bulunan şahıslara bin 250 TL para cezası verilirken, para cezası verilen şahsın para cezasına rağmen gereksiz aramalara devam etmesi durumunda bin 250 TL’nin 2 katı yani 2 bin 500 TL ve hâlâ gereksiz aramalara devam etmesi durumunda da hapis cezası verilmektedir. İlimiz genelinde 16 şahsa asılsız çağrıya neden olduklarından dolayı para cezası verilmiştir” diye konuştu.

“Okullara tanıtım ziyaretinde bulunuyoruz”

Asılsız çağrı oranlarını düşürmek adına birtakım çalışmalar yaptıklarını belirten Müdür Erdem; “Asılsız çağrı oranlarını düşürmek adına sadece cezai işlem uygulamıyoruz. 112 Acil Çağrı Merkezi bilinirliği ve farkındalığını arttırmak adına okullara tanıtım ziyaretinde bulunuyoruz. Bu kapsamda 159 okula ziyarette bulunduk. 41 bin 789 öğrenci ve 938 öğretmene ulaştık. Eğitmenlerimiz okullara gidip ders verdikten sonra çocuklar akşam 112’i arayıp deniyorlar acaba çağrımıza cevap verecekler mi diye. Bunlarda asılsız çağrı oluyor. Ailelerin bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor. Toplu yerlerde stant açıp halkımıza 112 Acil Çağrı Merkezi farkındalığını arttırmaya çalışıyoruz. Billboardlarda da yine tanıtım yapmaya çalışıyor ve ara vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Asılsız ihbarlar acil durumu olanlara engel oluyor”

Gereksiz aramaların hattı meşgul ettiği için acil vakalara ulaşımı engellediğine dikkat çeken Müdür Erdem; “112 Acil Çağrı Merkezine gelen asılsız ihbar ve gereksiz çağrılar, görevlilerin gerçek vakalarla ilgilenmesini maalesef engelliyor. Gereksiz meşgul etme bir cana kıyma! Gereksiz meşgul etme, bir felakete sebep olma! Asılsız ihbarda bulunma gerçek ihtiyacı olana engel olma! Mottosuyla buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz. Lütfen başkasının hakkına girmeyin. 112’yi boş yere meşgul etmeyin. 30 saniye bile bizim için çok önemli. 30 saniyede can kurtarabiliriz ve hattı gereksiz yere meşgul etmeyerek can kurtarabilirsiniz. Her saniye bizler için çok önemli” ifadelerini kullandı.

“Her durumda 112 aranmamalı”

Acil durumların yanı sıra birçok kez gereksiz çağrılar da aldıkları ifade eden Müdür Erdem; “Vatandaşlar internetten bakıp herhangi bir numarayı öğreneceğine 112’yi arıyorlar. Mesela hastaneden randevu alacak numarayı bilmiyor internetten bakacağına direk bizleri arıyorlar. 112 ücretsiz olduğu için kolaya kaçıp 112’yi arayıp direk onlar bana söylesinler diyorlar. İnsanlar rahat davranıyor. Bu anlamda çağrı sayımız çok fazla oluyor. Haliyle bazen o kadar fazla yoğunluk oluyor ki kapanan çağrılarımız oluyor. Gelen gereksiz çağrılar yüzünden ihtiyacı olan vatandaşlarımıza bazen yetişmekte zorluk çekiyoruz. Bilgi ve danışmak için arayanlar çok. Detay çok önemli. Her durumda 112 aranmamalı. Su kesintisinde 112 değil belediye aranmalı. Keza aynı şekilde elektrik kesintisinde 112 aranmamalı. Elektrikten dolayı yangın çıkmışsa eğer 112 aranmalı. Yoksa normal bir elektrik kesiminin bizle hiçbir alakası yok. Gerçekten ihtiyacı olanlar aramalı” diyerek gereksiz çağrılarda bulunan vatandaşları uyardı.

“Asılsız çağrılar personelin performansını düşürüyor”

Ebeveynlerin bilinçli olması gerektiğini belirten Müdür Erdem; “Çocuklar çok fazla arıyor. Bunların hepsi ciddi bir şekilde asılsız çağrı durumumuzu artırıyor. Personelimizin performansını düşürüyor. Çünkü sürekli personel gelen çağrılara cevap vermek zorunda. Çok yoğun olduğunda cevap veremediğimiz çağrıları geri arıyoruz. Ya da telefon cebinde yanlışlıkla 112 aranmış ve fark etmemişse o kişilere de tekrar ulaşıyoruz. Çünkü orada ne olduğunu bilmediğimiz için aramak zorundayız. Böyle çok ciddi sıkıntılarımız var. Maalesef engelli olan vatandaşlarımızda çok arıyor. Hem çocukların yanında olanlar hem de engelli bireylerin yanında olanlar bilinçli insanlar. Bu konuda ebeveynlerin bilinçli olması lazım. Çocukların eline gelişi güzel telefon verilmemeli. Bazen de çok gereksiz yere ambulans istiyorlar. Kişinin o ambulansa ihtiyacı yok ama yine de ambulans talebinde bulunuyorlar” dedi. 

“112 Çağrı Merkezi’ni ararken sakin olun!”

Vatandaşın 112 Acil Çağrı merkezini ararken personele iletmesi gerekenler hakkında da bilgi veren Müdür Erdem; “112 Çağrı merkezini aradığınızda kısa bir anonstan sonra sizi ilk olarak çağrı alıcı personelimiz karşılayacaktır. Ona acil yardım gerektiren olayı ve olay yerini net bir şekilde bildirmeniz lazım. Bu süreçte ilgili birime aktarılmayı beklemeniz gerekiyor. Vakanın yaşandığı konumdan aramıyorsanız bunu mutlaka belirtiniz. Bu arada zaman kaybının yaşanmaması için sorular kısa ve net cevaplanmalı. Yaralı ve tehlike altında kişi olup olmadığınızı ve kaç kişi olduğunuzu aktarmalısınız. Görevli personelin sizi geri arama ihtimaline karşı telefonunuzu mutlaka açık tutmalısınız. Bilgiler ilgili kuruma aktarılırken size ulaşılabilecek ikinci numara varsa o numarayı bildirmeniz gerekmekte. Böylece personelimiz sizi daha iyi anlayacak ve en hızlı şekilde ilgili birime aktaracaktır. 112’yi sabit, mobil ve ankesörlü telefonlardan arayabilirsiniz” diyerek sözlerini noktaladı.