Tane tane dökülen pirinç pilavı yapmak için oldukça basit püf noktaları var. Eğer bu püf noktaları öğrenirseniz istediğiniz gibi pilav yapabilirsiniz. Bu püf noktalar ile her yiyen tarifini soracak. İşte malzemeler ve tane tane pirinç pilavı tarifi…

4 kişilik pirinç pilavını hazırlama süresi 10 dakika pişirme süresi ise 15 dakika yarım saat bile olmadan hızlı ve lezzetli pirinç pilavı pişirebilirsiniz.

Tane tane pirinç pilavı yapmanın en önemli aşamalarından biri yanmaz yapışmaz bir tencere ile işe başlamak. Aksi halde pilavınız tencereye yapışır ve istediğiniz pilavı elde edemezsiniz. Baldo pirinç seçerek pilavınızın daha lezzetli ve tane tane olmasını sağlayabilirsiniz. Pilav yapmadan önce pirinçleri biraz tuz attığınız suda bekleterek nişastasının dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Lezzetli bir pilav için tereyağı kullanmalısınız. Tereyağı yanmasın diye bir kaşıkta sıvı yağı tencerenize eklemelisiniz. Tereyağını tencerede erittikten sonra pirinçleri kavurabilirsiniz. Pirinçleriniz kavruldukça beyazlaşacak ve birbirinden ayrılmaya başlayacak. Bu aşamadan sonra bir küp şeker ve 2-3 damla limon suyu kullanmalısınız. Limon tane tane olmasını küp şeker ise pilavınızın parlamasını sağlayacaktır. Son olarak tuzunu ve suyunu ekleyip kısık ateşte pişmeye bırakabilirsiniz. Suyu çeken pilavınızı kenarından kontrol edin, tamamen karıştırmayın. Altını kapattığınız pilavın üzerine havlu kağıt koyarak kapağını kapatın ve demlenmeye bırakın.

Malzemeler

1 su bardağı pirinç

Sıcak su (pirinci ıslatmak için)

1 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı sıvıyağ

Yarım kahve fincanı şehriye

Başka Wifi'ye bağlananlar hemen bu ayarı değiştirsin! Başka Wifi'ye bağlananlar hemen bu ayarı değiştirsin!

1 küp şeker

2-3 damla limon

2 su bardağı soğuk su

1 çay kaşığı tuz

Editör: Ferzan AYDAR