Cennet hurması nedir?

Cennet hurması, son derece zengin lif ve mineraller içermesi ile sağlıklı beslenme konusunda en destekleyici ve besleyici yiyeceklerden biri kabul edilmiştir. İçeriğinde yer alan demir, enerjiler, antioksidan etki ve çeşitli vitaminler sayesinde birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Cennet hurması, Diospyros türünde olan ağaçlar sayesinde elde edilebilen bir meyve türüdür. Ana vatanının Çin olduğu bilinen cennet hurması, Türkiye’de en çok Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir.

Cennet hurmasının faydaları nelerdir?

Cennet hurması diğer adı ile Trabzon hurması faydaları çeşitlilik gösteren meyveler arasında yer almaktadır. Faydaları, içerdiği vitaminlerden ve minerallerden kaynaklıdır. Hem yaş olarak hem de kurutulmuş hâli ile birçok faydasının olduğu bilinir. Yine de her besin gibi fazla tüketilmesi ve farklı bünyelerde olumsuz etkilerinin olma ihtimali düşünülerek doktora danışılmadan düzenli ve sürekli tüketilmesi doğru olmayacaktır. Aksi takdirde cennet hurması faydalarından ziyade özellikle alerjik bünyeler için zararı olabilecek besinler arasında yer alabilir.

Trabzon hurmasının faydaları şunlardır:

Kalp sağlığını korur.

Kansızlığa iyi geldiği bilinir.

Beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı etkisi olduğu kabul edilir.

İltihapları azaltır.

Bağışıklığı güçlendirir.

Yorgunluğa iyi gelir.

Enerji verir.

Güçlü bir antioksidan etkisi olduğu bilinir.

Çocuklar için kemikleri güçlendiricidir.

Kolestrol ile savaşmaya yardımcıdır.

Mide için koruyucudur.

Göz sağlığına iyi gelir.

Cilt sağlığı konusunda destekleyicidir.

İdrar yolu sorunlarını gidermede destek olur.

Cennet hurmasında ne vitamini var?

Cennet hurması, içerdiği çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Bilinen faydaları kesinlik göstermemekle birlikte bilinçsizce ve fazla miktarlarda tüketilmesi zararlı da olabilir. İçeriğindeki vitaminler ve faydalı maddeler şunlardır:

A vitamini

Lif

Kalsiyum

C vitamini

Antioksidanlar

Demir

Potasyum

Beta karoten

Sodyum

Kanserle mücadele eden depremzede kadının zorlu hayat hikayesi Kanserle mücadele eden depremzede kadının zorlu hayat hikayesi

Yağ (0.3 oranında)

Cennet hurması böbreklere zarar verir mi?

Her besin için geçerli olan yan etki olasılığı, cennet hurmasının bilinçsizce ya da gerekenden fazla tüketilmesi durumları için de söz konusudur. İçeriğinde çok fazla oranda potasyum bulunan cennet hurmasının bu özelliği ile bazı uzmanlar tarafından çeşitli sorunlara yol açabileceği açıklanmıştır.

Verebileceği zararlardan etkilenebilecek kişilerin başında böbrek rahatsızlığı olan kişilerin geldiği bilinmektedir. Böbrek hastalığı olan kişiler, cennet hurmasının içeriğindeki potasyum oranının yüksekliği nedeni ile ani kalp durması gibi hayati sonuçlar içeren bir soruna yol açabileceğinin düşünülmekte olduğu bilgisini unutmamalıdır.

Editör: İrem Ancil