Bu durumla çok sık karşılaşılmasına rağmen uzmanlar görünmez bir hastalığın belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor.

Kilo almak ve sürekli üşümek kış aylarında kaçınılmaz gibi görünebilir. Ancak bunlar "görünmez bir hastalığın" belirtileri de olabilir. Uzmanlar, bu hastalığın sizi yorgun ve depresif hissettirebileceğini söylüyor.

İşte kilo almanızın ve sürekli üşümenizin arkasında yatabilecek o sebep

The Sun'da yer alan habere göre; İngiltere'de NHS, soğuğa karşı hassas olmanın ya da kilo vermekte zorlanmanın tiroid bezinin az çalıştığının işaretleri olabileceğini belirtti. Bu durumların tiroid bezinin yeterince hormon üretmediği az aktif tiroid hastalığının belirtileri olduğu vurgulanırken bunun her zaman kolayca fark edilemeyebileceği de aktarıldı.

4 cilt tipine özel 4 bakım önerisi! 14 maddede kusursuz bir cilde sahip olun 4 cilt tipine özel 4 bakım önerisi! 14 maddede kusursuz bir cilde sahip olun

"Yıllarca fark etmeyebilirsiniz"

Bir NHS sözcüsü şunları söyledi: "Az çalışan tiroidin belirtileri genellikle diğer hastalıkların belirtilerine benzer ve genellikle yavaş gelişir, bu nedenle yıllarca fark etmeyebilirsiniz. Örneğin, menopoza girmeyi beklediğiniz bir yaştaysanız, tiroidinizin az çalışmasından ziyade menopoza girmeye başladığınızı düşünebilirsiniz."

Az çalışan tiroidle gelen hastalığın, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırması ve ona zarar vererek tiroksin hormonunu daha az üretmesine neden olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Ayrıca tiroid kanseri veya aşırı aktif tiroid tedavilerinin neden olduğu hasardan da kaynaklanabileceği vurgulanıyor.

Tedavi edilmediği takdirde bu durumun kalp hastalığı riskini artırabileceği, çünkü düşük tiroksin seviyelerinin kandaki kolesterol seviyelerini artırabileceği belirtiliyor.

Tiroidin az çalışmasının guatra da yol açabileceğine dikkat çekiliyor. (boğazda büyük bir yumruya neden olan tiroid bezinin şişmesi)

Hamilelik sırasında tedavi edilmezse preeklampsi, annede anemi, doğum kusurları, erken doğum ve daha fazlası riskini artırabileceği ifade ediliyor.

Nadir durumlarda, tiroid bezinin az çalışmasının miksödem koması adı verilen ve hayatı tehdit eden bir duruma yol açabileceği de belirtiliyor.

NHS'ye göre, tiroid sorununuz olup olmadığını öğrenmenin tek doğru yolu hormon seviyelerini kontrol eden bir kan testi yaptırmak.

Buna göre yorgunluk, kilo alma, depresyon, soğuk hassasiyeti, kuru cilt ve saç veya kas ağrıları yaşıyorsanız bir aile hekimine görünmeli ve tiroidinizin az çalışıp çalışmadığının test edilmesini istemelisiniz.

Editör: Haber Merkezi