Bin yıllık eseri “El Kânun Fi't-Tıbb” ile dünya tıp tarihine damga vuran İbn-i Sina'nın da şifalı bitkilere dair önemli tavsiyeleri var. Özellikle akne ve sivilce sorunu yaşayanlar için İbn-i Sina gül suyunu önermiş. Saray hekimlerinin bile tedavisini bulamadığı Buhara Emiri'ni dahi tedavi eden İbn-i Sina'nın reçeteleri altın değerinde.

Gül suyunu düzenli olarak cildinize uygulayarak cildinizdeki akne ve sivilce oluşumlarından kurtulabilir, kırışıklıkları geciktirebilir, cildinizi nemlendirebilir, daha sağlıklı, daha parlak ve daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Gül suyunun cilde faydaları

Gül suyunun avantajları arasında cildin pH dengesini koruma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca, antiseptik özelliği sayesinde akne ve sivilce oluşumunu önlemede yardımcı olabilir.

Nemlendirme

Cildi nemlendirerek kuruma ve gerginlik oluşumunu engeller. Doğal içeriği sayesinde cildin nem dengesini korur ve her cilt tipine uygun bir nemlilik sağlar.

Sivilce ve akne

Cilt gözeneklerini arındırarak yağlanmayı azaltır ve sivilce, akne oluşumlarını kurutur. E vitamini içeriği sayesinde nemlendirici etki sağlar. Gül suyu, cilt için ideal bir tonik olarak kullanılabilir. Gün sonunda veya makyaj sonrasında yüz temizliği için gül suyu kullanmak, parlak ve canlı bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir.

Kırışıklık

Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde yaş kaynaklı kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirebilir.

Cilt yenileme

Cildin ölü derilerinden arınmasına ve hücrelerin yenilenmesine destek olur. Ayrıca, cildin hava koşullarından kaynaklanan toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Tıkanmış gözenekleri açarak cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Mantar ve egzama

Mantar ve egzamanın sebep olduğu kaşıntıları hafifletir.

Göz altı torbaları

Göz altı torbalarının azalmasına yardımcı olur ve göz altı şişliklerini hafifletir. Antiseptik özelliği sayesinde, uykusuz ve yorgun hissettiğiniz günlerde göz altı şişlikleriniz için kullanabilirsiniz. Gül suyunu bir süre buzdolabında bekletip ardından pamuğa sıkarak göz altı bölgesine uygulayabilirsiniz. Kısa bir süre sonra göz altı şişliklerinde azalma gözlemleyebilirsiniz.

Başka Wifi'ye bağlananlar hemen bu ayarı değiştirsin! Başka Wifi'ye bağlananlar hemen bu ayarı değiştirsin!

PH dengesi

Cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Cildin pH dengesini sürdürerek, ciltte meydana gelen lekelerin azalmasında önemli bir rol oynar.

Güneş yanıkları

Güneş yanıklarının iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Editör: Haber Merkezi