Dolgun dudaklar, çekik gözler, gamzeler ve genç bir görüntüye sahip olmak isteyen birçok vatandaş bunun için sağlıklarını tehlikeye atabiliyor. Güzellik merkezlerine yapılan çoğu sahte olarak tabir edilen Uzak Doğu menşeili ürünler nedeniyle birçok kişi daha güzel görünmek isterken asimetrik görüntüye ya da kalıcı hasara neden olabiliyor.

Vücudun farklı reaksiyon vermesi nedeniyle dokuda çürümenin bile yaşanması söz konusu olabiliyor. Uzmanlar estetik işlemleri, dolgu, botoks gibi cilde bir ürün enjekte edilmesini mutlaka bir hekim kontrolünde sağlık merkezlerinde yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmet Bingöl çoğu Çin ve Uzak doğu menşeili ürünler ile yapılan estetik işlemle tehlike saçtığını bu konuda vatandaşların dikkatli olması gerektiği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Elazığ'da baraj gölünde mahsur kalan balıkçılar, 4 saatlik çalışma sonucu kurtarıldı Elazığ'da baraj gölünde mahsur kalan balıkçılar, 4 saatlik çalışma sonucu kurtarıldı

Vatandaşlarda yanlış bir imaj var

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmet Bingöl “estetik işlemler güzellik merkezlerini dolgu yapıp parayı alıncaya kadar ilgilendiriyor ama sonrasında ne olduğu onları ilgilendirmiyor. Güzellik merkezi çalışanları sokaklarda insanları çevirerek onları yukarı çıkmaya zorluyorlar. Bizde anlatan hastalarımızdan duyuyoruz bunları. Bizden daha pahalıya yapıyorlarmış onu da öğrenmiş olduk. Halkta şöyle bir imaj var hekime gidersem hekim bana yüksek bir fatura çıkartır. Bununla hiçbir ilgisi yok aksine bu dolgu botoks işlemlerinde biz onları en minimal de tutuyoruz zaten. Biz cerrahız zaten. Bizim için hasta buraya alışsın gelsin neler yaptığımızı görsün diye yaptığımız bir iş. Bu bizim için bir reklam çalışması.” İfadelerini kullanarak fiyatların sanılanın aksine makul olduğunu belirtti.

“Fiyatlar yüksek değil mütevazi rakamlar”

Estetik Cerrah Op. Dr. İsmet Bingöl “Biz üç bine standart botoks işlemi yapıyoruz. Üç bin ile beş bin arasında dolgularımız var. Bu dolgunun markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Fiyatlar yüksek değil gördüğünüz gibi oldukça mütevazi rakamlar. Geçtiğimiz gün bir kız geldi yarım dolguya bir güzellik merkezinde dört bin lira verdim dedi. Birde o dolgular sahte yani uzak doğu dediğimiz ürünler. Bunlar tehlike saçıyor.” Şeklinde konuşarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Editör: İrem Ancil