Geçtiğimiz yıl Japonya'da ‘et yiyen bakteri’ olarak adlandırılan hastalık 941 vakayla güllenip 2019'daki 894 vakalık rekoru geride bıraktı. Kawasaki Üniversitesi profesörü olan Takashi Nakano, "Bulaşıcı hastalıkları önlemek için elleri yıkamak ve yarayı temiz tutmak gibi normal önlemler alınmalıdır" diye konuştu.

Japonya’da 2023 yılında potansiyel olarak ölümcül bir "et yiyen hastalık" vakasının rekor sayıda görüldüğü bildirildi ve sağlık uzmanları bu rakamın artabileceği konusunda uyarı yaptı.

Vaka rekoru

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'ne (NIID) yaptığı çalışmalara göre, streptokok toksik şok sendromu (STSS) teşhisi konan hasta sayısı COVID-19 salgını sırasında azalmış ancak doğrulanmış vakalar geçen yıl 941'e yükselerek 2019'da belirlenen 894 vakalık rekoru geride bıraktı.

Uzman Uyardı! Unutkanlık tek başına alzheimer belirtisi değildir! Uzman Uyardı! Unutkanlık tek başına alzheimer belirtisi değildir!

Yüzde 30 ölüm oranı ile sonuçlanıyor

STSS vakalarının tahmini yüzde 30'u ölümle sonuçlanmaktadır çünkü semptomlar aniden kötüleşebilir.
Yüksek virülans ve enfektiviteye sahip varyantların burada teyit edilmiş olması nedeniyle hastalığın Japonya'da daha da yayılmasından endişe ediliyor.
Sağlık Bakanlığı 17 Ocak'ta yerel yönetimlerden varyantların belirlenmesi için STSS hastalarından alınan numuneleri analiz etmelerini istedi.

Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna yol açıyor

STSS'ye esas olarak streptococcus pyogenes adı verilen ve daha çok A grubu streptokok olarak bilinen bir bakteri neden olur ve bu bakterinin özellikle çocuklar arasında boğaz enfeksiyonuna yol açtığı bilinmektedir.

Et yiyen bakteri nasıl bulaşır?

Enfeksiyon süreci hala bilinmemekle birlikte, bakterinin el ve ayaklardaki yaralar yoluyla hastalara bulaştığı bilinmektedir.
Kawasaki Tıp Fakültesi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Takashi Nakano, "Bakterinin neden hızlıca meydana geldiği gibi bilmediğimiz pek çok şey var. Bulaşıcı hastalıkları önlemek için elleri yıkamak ve yarayı temiz tutmak gibi normal önlemler alınmalıdır." diye konuştu.
Ayrıca Nakano, belirtilerin normalden farklı görünmesi halinde derhal tıbbi tedaviye başlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

STSS'nin belirtileri nelerdir?

STSS'nin ilk belirtileri boğaz ağrısı, ateş, ishal, kusma ve uyuşukluktur. Ancak bazı hastalar çoklu organ yetmezliği veya solunum sorunları nedeniyle birkaç saat içinde hayatını kaybedebilir.

Editör: Haber Merkezi