Çok bulaşık çıktığı günlerde bulaşık makinesinin varlığı hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Ev hanımları genelde az çıkan bulaşıkları makineye koyup beklemektense elde yıkıyor ancak burada da su israfı söz konusu olabiliyor. Hem su israfının önüne geçmek hem de kolaylık olsun diye kullanılan bulaşık makinelerinde gözle görünmeyen bir tehlike söz konusu.

Bunları yemenin tam zamanı! Diyetisyen özellikle uyardı… Bunları yemenin tam zamanı! Diyetisyen özellikle uyardı…

Bulaşık makinesinde kullanılan tabletler yüksek oranda kimyasal barındırıyor. Bu kimyasallara maruz kalmak ise ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

Bulaşık makinesi tabletleri makinede yeterince suya maruz kalmadığında bulaşıkların üzerinde kalıntı şeklinde unutulabilir. Bu kalıntının bulaşıklarda kalması ise bağırsaklarda hastalıklara, sindirim sorunlarına, bağışıklıkta güçsüzleşmeye ve hatta kansere kadar pek çok hastalığın önünü açıyor.

Bulaşık makinelerinden çıkardığımız bulaşıkları her ihtimale karşı bir kez daha durulayarak kullanmaya başlamak daha sağlıklı olacaktır. Parlatıcıların içerisindeki kimyasal izlerini de bu şekilde temizleyebiliriz. Bulaşıklarda deterjan kalıntılarının kalmaması için kullandığımız makine ve deterjana dikkat etmek gerekiyor.

Editör: Şeyma Kurşun