Her an çamaşır makinesini çalıştırmak ve ütü yapmak zorunda olmak çok can sıkıcı olabiliyor. Bunun yerine ufak tefek değişikliklerle hem elektrik faturanızı düşürebilir hem de ütüyle daha az vakit geçirebilirsiniz.

Hemen hemen herkesin haftanın belirli günleri çamaşır yıkama günüdür ve o gün evin içinde her yerden çamaşır çıkar. Bu yoğunluğun üstüne bir de kırışık çamaşırlar ve ütü ile uğraşmak oldukça yorucu olabilir.

Özellikle bazı çamaşırlar makineden fazla kırışık halde çıkabiliyor, bu da ütü yaparken kişileri haddinden fazla zorlayabiliyor. Ancak çamaşır makinenizden kıyafetlerinizin fazla kırışmadan çıkabileceği bazı yöntemler var. Böylece hem ütü yaparken fazla zaman harcamaz hem de elektrik faturanızdan kar edebilirsiniz.

Çamaşırların kırışmaması için yapılacaklar

Belki de bazı yanlış uyguladığınız yöntemleri doğrularıyla değiştirdiğinizde kıyafetlerinizdeki aşırı kırışıklıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Gören inanamıyor! 2024'te bu da oldu Gören inanamıyor! 2024'te bu da oldu

Çamaşır makinesini fazla doldurmak

Uzmanlar, çamaşır makinelerinin aşırı yüklenmemesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü aşırı yüklemek, yıkama etkinliğini azaltabilir ve gereksiz yıkama döngülerine sebep olabilir. Bu nedenle, çamaşır makinesine çamaşır eklemeye başlamadan önce, üretici kılavuzundaki kapasite sınırlarını kontrol etmek önemli. Bu adım, çamaşırların temizlenmesini en iyi şekilde sağlamak için de önemli bir rol oynar. Birçok kişi, çamaşır makinelerinin çeşitli malzemeler için farklı kapasitelere sahip olduğunun farkında olmayabilir. Örneğin; pamuklu çamaşırlar için makinenin kapasitesi 6 kg ise yünlü ya da hassas çamaşırlar için bu kapasite 2 kg'e düşebilir. Uzmanlar, aşırı yüklemenin aşırı kırışıklıklara yol açabileceğini söylüyor.

Yüksek sıcaklık kullanmak

Çamaşırların çok yüksek sıcaklıklarda yıkanmasının da kırışıklığa neden olabileceği belirtiliyor. Bu nedenle çamaşırları yıkarken önerilen sıcaklığa uygun bir sıcaklık seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu aynı zamanda giysilerin çekmesini de önler.

Yanlış sıkma devri

Çamaşırların doğru hızda döndürülmemesi de kırışıklığa sebep olabilir. Her çamaşır aynı sıkma hızına ayarlanmamalı. Örneğin; kotlar için pamuklu çamaşırlardan daha düşük bir sıkma programı ve seviyesi gerekir. Bu noktada da çamaşır makinesinin kılavuzunda yer alan yönergelere uygun önemli.

Çamaşırlar yıkandığı gibi makineden çıkarın

Aşırı kırışmayı önlemek için çamaşırların yıkandığı gibi çamaşır makinesinden çıkarılması gerekiyor. Çünkü makinenin içinde ıslak ya da nemli halde bırakılan çamaşırlar da aşırı kırışmaya sebep olabiliyor.

Editör: Ferzan AYDAR