Elazığlılar, Bakan Kurum’un tepkisine tepkili… « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Elazığlılar, Bakan Kurum’un tepkisine tepkili…

Bu haber 14 Ekim 2019 - 18:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un,  herkesin bulunduğu bir ortamda Fırat Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ile ilgili sarf ettiği hoş olmayan sözler Elazığ halkının da tepkisine neden oldu.  Herkesin birbirine saygılı davranması gerektiğinin üzerinde duranlar da “Bakan bakanlığını, Rektör ise rektörlüğünü bilecek “ diyenler de oldu. Kimisi ise; bu konuda sus pus kalan siyasilere tepki gösterdi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

İlimize gelerek, ilimizin sorunları ile ilgileneceğinin sözünü veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sadece bu sözleri ile değil ziyaretler sırasındaki takındığı tutumlarla da gündemimize bir süre yer teşkil edeceğe benziyor. İlimizin sorunlarının aktarıldığı bir inceleme gezisinde; Bakan Kurum, Rektör Demirdağ’ın beden dilini eleştirerek; “İndirsene şu elini, sen nasıl bir rektörsün. Önce ceketini ilikle” demişti. Kurum’un ziyareti bitse de Rektör Demirdağ ile ilgili sarf ettiği cümleler hâla akılda…

Peki bu duruma Elazığlıların bakışı nasıl? Fırat gazetesi olarak bunu da 15 Temmuz Demokrasi Meydanımıza inerek;  vatandaşımızdan dinledik. İşte vatandaşlarımız konu hakkındaki düşünceleri…

“REKTÖR REKTÖRLÜĞÜNÜ, BAKAN BAKANLIĞINI BİLSİN!”

Mehmet Karataş, “ Bir bakanın herkesin içinde bir rektörü rencide etmesi hoş değil. Konuyu çok bilmesem de karşılıklı saygı çerçevesinde görüşülseydi çok daha iyi olurdu düşüncesindeyim” dedi. Kadir Aytemur, “Bakanın sarf ettiği kelimelerdir. Bakan kendini Rektörden daha üst düzey görürse; söyler görmez ise söylemez. Bakan ben değilim o. Biri Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanı bir diğeri de bilim insanı bunlar birbirlerine mesafeli olsun. Birbirlerine saygılı olsunlar. Rektör rektörlüğün, Bakan ise bakanlığını bilsin. Birbirilerine saygı ve değer verseler bunlar yaşanmaz. Şimdi bir öğretmen talebesine nasıl yaklaşırsa; talebede öğretmenine öyle yaklaşır.  Her şey karşılıklıdır” ifadelerini kullandı.

“REKTÖR BAKANIN, OĞLU DEĞİL”

Hasan Atmaca ise; “Bakan bizim bakanımız, Rektör de bizim rektörümüz. Ama şimdi Rektör, Bakanın oğlu değil. Bakanın, Rektörü azarlamak gibi bir hakkı yok. Bir kan bağları yok. Kimse kimsenin etki alanına karışmasın. Rektör kendi arazisini parasız vermek istememiştir. Rektör ile ilgili sorunlara Çevre ve Şehircilik Bakanının dahil olması da doğru değil. Daha öncede üniversite ile ilgili arazi sorunu çıkmıştı.  Bazı bürokratlar henüz bir yılları dolmadan görevden alınıyor ve biz bunların neden görevlerinden alındığını da bilmiyoruz. Bakanın bu tavrını milletvekillerimize de belirtmeliyiz. İlimize misafir olarak gelen kişinin misafir gibi davranması lazım. Vatandaş olarak bizlerin bakan seçme yetkisi yok.  Cumhurbaşkanı bu isimleri seçmiştir. Bu nedenle bakanın Elazığ’a gelerek, Elazığlıları azarlamak gibi bir hakkı yok.  Hiçbir hakkı da yok” diyerek bu olup bitenlerin Elazığ’da olmasından üzüntü duyduklarını ayrıca Elazığ’ın sahipsiz olduğunu yoksa bu yaşananlara ilimiz siyasilerinin de tepki göstereceğini ifade etti.

“HATANIN YÜZÜNE VURULMASINA GEREK YOK! SABIR HER ŞEYİN BAŞIDIR!”

Herkesin birbirine saygı duyması gerektiğini ifade eden İbrahim Arslanoğlu ise; “Biri bir yanlış yapmışsa, o yanlış onun yüzüne vurulmaz. Hoş görmek gerekir bazı şeyleri. Biri bir hata etti diye karşılığında diğerinin de hatalı bir şekilde ona karşılık vermesi çok yanlış. Her zaman sabırlı olmak lazım. Olabilir bilerek ya da bilmeyerek bir kusur işlenmiş olabilir.  Hatanın yüzüne vurulmasının gereği yoktur. Bir Bakanın daha olumlu olması lazım. Her zaman af olması gerekir. Olmazsa herkes birbirine tepki gösterir. Tepkinin olduğu yerde de bir arada yaşanması zorlaşır. Sabır her şeyin başıdır. Sabır ayeti bile var. Bu akıllara gelirse kimse, kimsenin kalbini kırmaz” dedi.

VATANDAŞ, SİYASİLERİN TEPKİSİZLİĞİNDEN DE ŞİKÂYETÇİ!

İsmini vermek istemeyen bazı vatandaşlarımız ise;  İlimize gelen birinin hele bu bir Bakan ise devletimiz temsilen ilimizde bulunuyorsa, daha sakin ve yapıcı bir söylem içerisinde olmasının daha iyi olacağını ifade ederek , ortaya çıkan söylemlerin kendilerini üzdüğünü  da bu konuda diğer siyasilerinde tepkisiz kalıyor oluşunu eleştirdi.  Bir kaçı ise; ilimizde çalışmayan ve işini layığı ile yapmayan çok sayıda kişi olduğu için böylesi istenmeyen durumların yaşandığını belirtti.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.