İyi bir gece uykusu çekmek için uyumadan önce yapılması gereken 5 önemli madde var. Özellikle öyle bir şey var ki bunu yaparsanız 15 dakika içinde güzel bir uyku çekmeniz mümkün.

Saatlerce uykunun gelmesini beklemek ve yatakta bir o tarafa bir bu tarafa dönüp durmak oldukça can sıkıcı. Yeterince uyuyamamak pek çok hastalığa neden oluyor.

Akşamları çok fazla yemek yemeyin

Teorik olarak, yatma vaktine çok yakın bir zamanda önemli bir şeyler yemek sizi gece uyanık tutabilir.  Gece boyunca olduğu gibi, uykuya dalmadan önceki saatlerde de vücut ısısında hafif bir düşüş yaşanmasıdır. Yatağa girmeden hemen önce yemek yemek gibi bu süreci kesintiye uğratmak, uykuya dalmayı zorlaştırabilir ve uyku kalitesini düşürebilir.

Egzersizden kaçınmak

Uyuma saatinden yaklaşık olarak 2 saat önce egzersiz yapmayı bırakmanız gerekiyor. Egzersiz ile ısınan vücudunuz gece uyuyamama problemine neden olur. Sıcak bir banyo ellerdeki, ayaklardaki, kollardaki ve bacaklardaki kan damarlarını genişletecektir, bu da kanın merkezden vücudun çevresine yönlendirileceği anlamına gelir, böylece bu ısıyı kaybedersiniz. Bu numaranın işe yaraması için banyonun rahat bir şekilde ılık olması ve çok sıcak olmaması gerektiğini de ekliyor.

Parlak ışıklardan kaçınmak

Loş bir oda, hızlıca uykuya dalmanın anahtarı olabilir. Akşamları çok parlak ışıklara bakmak vücudun saatini değiştirebilir, bu da uykuya dalmanın daha uzun sürmesi anlamına gelir. Doğal ışık uyku-uyanıklık döngüsünü belirler. Güneş doğduğunda vücut, uyanıklık hissini tetikleyen bir hormon olan kortizol salgılar. Hava karardığında ise vücut melatonin üretir. Bu hormon uykululuk hissinin arkasındaki hormondur. Telefonlar, e-okuyucular ve dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazların yanı sıra lambaların ve hatta ışıklı aynaların bu süreci kesintiye uğratacak kadar ışık yayıyor.

Telefonu uzakta tutmak

Yatmadan önce sosyal medyada gezinmenin ve telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda haberleri okumanın gevşemeyi, rahatlamayı ve uykuya dalmayı zorlaştıran 'uyarıcı' bir etkisi oluyor. Uyurken kendinizi telefonunuzdan fiziksel olarak uzaklaştırmak da geceleri bildirimlere kapılmanızı engelleyebilir.

Bitkilerin Profesörü Ters lalenin bilinmeyen yararlarını anlattı Bitkilerin Profesörü Ters lalenin bilinmeyen yararlarını anlattı

Öğleden sonra kahve içmekten kaçınmak

Çoğu insan yorgunlukla mücadele etmek için kafeinle beslenir. Ancak saat 14:00'ten sonra kahve ya da diğer kafeinli içecekleri içmek uyumayı zorlaştırabilir. Bunun nedeni, uyarıcı etkileri sadece 15 dakika içinde devreye girerken, kafeinin vücutta saatlerce kalabilmesidir.

Kafein yapısal olarak beynimizde doğal olarak bulunan ve uykulu hissetmemizi sağlayan adenozin adlı bir kimyasala benzer. Bir kilit ve anahtar gibi, kafein adenozin reseptörlerine yerleşerek kimyasalı bloke eder ve kendimizi daha uyanık hissetmemizi sağlar.

Editör: Haber Merkezi