Her yıl bilgisizlik ve ihmal nedeniyle soba, şofben, kombi ve bu cihazların bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi ve yangınlar sonucunda birçok kişi hayatını kaybediyor.  Bu kapsamda Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; kalorifer, kombiler, kurallara uygun yapılmayan bacalar, düzgün kurulmayan sobalar, ısıtıcılar ve pirizlerde takılı bırakılan fişler başta olmak üzere yangına ve zehirlemeye neden olan konularda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Müdür Başgün; havaların soğuması ile birlikte vatandaşların soba ya da doğal gaz kullanımı ile ısınmaya başladığını belirterek, sobalı evlerde oturan vatandaşların, evlerinin soğumaması için gece uyumadan önce sobaya odun veya kömür gibi yakacak atmalarının son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

Düzgün kurulmayan sobalar yangın ve zehirlenme riskini artırıyor

Müdür Başgün; temizlenmeyen ve uygun yapılmayan soba bacalarının zaman içerisinde kurum bağlayarak, tıkanmalara sebep olduğunu ve tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazlarının ölümleri, kurum tutuşmalarının ise yangınları beraberinde getirdiğini belirtti. Müdür Başgün kurallara uygun olarak kurulmayan ve yakılmayan soba, kalorifer, baca ile elektrikli ısıtıcı ve voltaj dalgalanmalarından zarar gören diğer elektrikli eşyalar yangın ve zehirlenme riskini artıran faktörler arasında yer aldığını belirtti.

“Kış aylarında yangın ve zehirlenme olayları artış gösteriyor”

Kış aylarının gelmesiyle birlikte yangın ve zehirlenme olaylarında yaşanan artışa değinen Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “Kaloriferler, bacalar ve uygun kurulmayan sobalar veya düzgün yapılmayan bacalar zamanla kurum bağlıyor. Kurum bağladıktan sonra bu karbonmonoksit gaz hem zehirlenmeye hem de yangın çıkmasına sebep oluyor. Kış aylarında yangın ve zehirlenme olayları artış gösteriyor. Sobalarla ve bacalarla birlikte ısıtıcılar da çok önemli. Isıtıcılarda ara kablo kullanılıyor. Bu ara kabloları gerekmedikçe kullanmasınlar. Gelen yüksek voltaj, ara kabloya veriyor, ara kablo da zayıf olduğu için yangına sebep oluyor ve evdeki insanların zehirlenmesine sebep oluyor” dedi.

“Soba yanarken yanma havası ve duman kapakları kapatılmamalı”

Soba kullanımının da hayati önem taşıdığına dikkat çeken Müdür Başgün; “Kentimizde soba kullanımı sırasında vatandaşlarımızın birçoğu sobalarını tutuşturmak için yanıcı ve parlayıcı maddeler kullanıyor. Bu da kimi zaman yangına neden olmaktadır. Sobaların bu tür maddeler ile tutuşturulmaya çalışılması çok tehlikeli ve yanlıştır. Soba yanarken yanma havası ve duman kapakları kapatılmamalıdır. Aksi halde zehirlenmelere davetiye çıkartılabilir. Soba borularına çamaşır kurutma aksesuarları asılmamalı ve kıyafetler kurutulmaya çalışılmamalıdır. Bu da yine yangınlara neden olabilmektedir” diye konuştu.

“Eğitimler ile sinsi tehlikenin önüne geçmeye çalışıyoruz”

Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları talimatıyla itfaiye teşkilatı olarak eğitimlerimizi arttırarak sürdürüyoruz. İnşallah bu eğitimler vesilesiyle de sinsi tehlike olan karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmeyi hedeflemekteyiz. Soba bacası iyi çekmeyen vatandaşların mutlaka İtfaiye ekiplerinden yardım istemesini ve bacalarını temizletmesi gerekiyor. Kendimizin ve ailemizin güvenliği için alınabilecek basit önlemlerle büyük felaketlerin önüne geçilebileceği kesinlikle unutulmamalı” dedi.

“Gece yatarken sobaya kömür gibi yakıcı maddeler atılmamalı”

Tıkalı bacalarda duman çıkışının sağlanamaması nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığını ifade ederek baca temizliği ile bu olumsuz olayların önüne geçilebileceğini kaydeden Müdür Başgün; “Kış mevsimi başlamadan bacaların mutlaka temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından çok önemlidir. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde tıkanmalara sebep olur, tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Baca temizliği yılda en az bir defa yapılması gerekiyor. Bu yüzden kesinlikle gece yatarken sobaya kömür gibi yakıcı maddeler atılmamalı” şeklinde konuştu.

“Bir kıvılcım yangına yetiyor”

Bacaların bir binanın yangın güvenliği açısından en önemli unsur olduğunu ifade eden Müdür Başgün; “Bir de bacalarımız var. Bacalar bir binanın yangın güvenliği açısından en önemli unsurdur. O yüzden bacaların yönetmeliğe uygun olması lazım. Genellikle bizim binalarımızın projeleri; elektrik mühendisleri tarafından aydınlatmaya yönelik yapılıyor. O projenin dışında evde bir işlem yaparsan, ısıtıcı, kettle gibi birden fazla cihazı aynı pirsizden beslerseniz neticede orada mutlaka ve mutlaka güç kaybı, kısa devre olacaktır. Zaten yangının çıkması için çok bir şeye ihtiyaç yok. Bir kıvılcım yangına yetiyor. Bir kıvılcım ile yeri geldiği zaman tüm servetimiz ve ev halkı risk altına giriyor. Bursa’da yaşadığımız hadise. Bir kıvılcımla olan, bilinçsizce yakılan soba, zehirlenmelere davetiye çıkardı. Ardından bir aile yok oldu. Bunlar bizim bildiklerimiz. Bir de bizim haberimizin olmayan hadiseler var” diye konuştu.

“Yanıcı ve parlayıcı maddeler ile soba yakılmamalı!”

“Düzgün kurulmayan sobalar yangın ve zehirleme riskini artırıyor” diyen Müdür Başgün; “Sobalı bacaların yılda 2 sefer, kaloriferli bacaların ise yılda 1 sefer temizlenmesi gerekiyor.  Soba kurulurken düzgün kurulmalı. Düzgün kurulmayan sobalar yangın ve zehirleme riskini artırıyor. Biz ücret karşılığı hizmet veriyoruz. Başkanımız o konuda bize talimat verdi. Her zaman vatandaşın güvenliği açısından yardımcı olacağız. Anahtarla kapı açma hizmetimiz var. İçerde tüp yanıyor veya çocuk var. Biz ona paran var mı yok mu? Demiyoruz. Gidip o hizmeti veriyoruz. Vatandaşın orada mağduriyetini gideririz. Bu konuda başkanımızın bize kesin talimatı var. Her zaman vatandaşımızın yanında olacağız. Yanıcı ve parlayıcı maddeler ile çoğu zaman soba yakılıyor. Tiner ve benzin kullanılıyor. Bu çok tehlikelidir. Kesinlikle bu maddelerle soba yakılmamalıdır. Bundan dolayı da bir sürü hadise yaşanmış” diyerek vatandaşları uyardı.

Bunu bilmeyen Elazığlıyım demesin! Bunu bilmeyen Elazığlıyım demesin!

“Kombilerin bakımı yapılmalı”

Isıtıcı yorganlara karşı olduklarını ifade eden Müdür Başgün; “Neticede ısıtıcı yorganların içerisinden elektrik tesisatı geçiyor. Elektrik tesisatında en küçük deformede yangına davetiye çıkarır. Binalarda kullanılan sigortaların otomatik olması son derece önemlidir. Tesisatımızı arada bir elektrik mühendislerine kontrol ettirmek gerek. Kış geldi ve herkes doğalgazını yakacak. Mutlaka yakmadan önce kombilerin elden geçirmek ve uzmana göstermek zorundalar. Doğalgazın bir özelliği var. Renksiz, kokusuz ve zehirli, havadan 2 kat hafiftir. O yüzden doğalgaz kaçağı olduğu zaman emniyet tedbiri olması açısından doğalgazın içerisine çürük sarımsak kokusu katılmıştır. Evlerde zaman zaman kaçak olduğu zaman kokuyu hissederiz. Hissettiğimiz anda ilk yapmamız gereken hiçbir şeye dokunmamak. Kapıları ve pencereyi açıyoruz, dışarı çıkıyoruz. Vanadan doğalgazı kesiyoruz. 187’i arıyoruz ve ekipleri çağırıyoruz. Gerekli tedbirler ve kontroller yapıldıktan sonra tekrar gazımızı açıyoruz. Bu tür şeyler son derece önemli. Vatandaşımızın bu konuda biraz daha bilinçli ve duyarlı olması lazım” şeklinde konuştu.

Editör: Şeyma Kurşun