Elazığ’da Aralık ayının ilk haftasında semt pazarında fiyatlar ne durumda? Elazığ’da Aralık ayının ilk haftasında semt pazarında fiyatlar ne durumda?

Geçmiş nesillerimize baktığımız zaman sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının nedenlerinden biri de günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan bakır kaplar.

Çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı

Elazığ kapalı çarşıda kalaycılık yapan Mustafa Gök bakır kapların faydalarından bahsetti. Hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olmasından dolayı son zamanlarda vatandaşların yavaş yavaş bakıra yöneldiğini söyleyen kalaycı ustası Gök “bakır kaplarda yapılan yemekler çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı oluyor. Bakır, ısıyı hem iyi ilettiğinden hem de ısıyı eşit muhafaza ettiğinden dolayı yaptığınız her yemeğin tadı teflon ve alüminyum kaplara göre çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. Bakır kaplar da yapılan yemek içindeki zararlı toksinleri atarak sağlıklı oluyor. Tüm yemekleri bakırda pişirip servis edebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Bakraçta yoğurt mayalamak sağlığımız için oldukça faydalı

Bakır Bakraçlarda yapılan yoğurtların daha sağlıklı olduğunu söyleyen Kalaycı ustası Mustafa Gök “Ben ablalara sesleniyorum bakır bakraç var ya eski yoğurt bakraçları o bakır bakraçta mayalanan yoğurt diz kapaklarına çok iyi geliyor dizlere enerji veriyor. Büyümeyi sağlıyor, Cildi güzelleştiriyor, Troidlerin sağlıklı çalışmasını sağlıyor, Bağışıklığı artırıyor, Kolesterol seviyesini düşürüyor. Şimdi ki kadınlar bakır bakraçları dolapta yer olmuyor diye istemiyor. Eskiden kadınlar bakır kaplarda yoğurt yapardı selelerin dibine koyarlardı. Üzerine de kara çörek otu atardı ki nazar değmesin diye. Taş gibi yoğurt olurdu ters çevirsen dökülmezdi. Dolayısıyla bakraç yoğurt mayalamak ve yemek sağlığımız için oldukça faydalı.” şeklinde konuştu.