14 Mayıs Pazar günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da seçmenler sandıkların yolunu tuttu. Bilindiği üzere 13. Cumhurbaşkanlığının bir kazananı olmadı ve 13. Cumhurbaşkanının netleşmesi adına 28 Mayıs Pazar günü bir kez daha seçmenler sandığın yolunu tutacak. 28. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinin ise kesin olmayan sonuçları paylaşıldı ve Elazığ’da AK Parti’den 3 milletvekili, CHP’den 1 milletvekili ve MHP’den de 1 milletvekili TBMM yolcusu oldu. Fırat gazetesi olarak bizler de Elazığ’daki seçmenlerden her iki seçime ilişkin görüşlerini aldık. Görüşlerini aldığımız seçmenlerin bir kısmı özellikle 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin bir sonuca vardırılmamasına tepki gösterdi. Bir kısmı ise seçimlerin 2. tura kalmasına kızgın. Diğer bir kısmı da özellikle TBMM’de birçok siyasi partinin temsil hakkı elde etmesinin önemli ve güzel olduğunu vurguladı. Seçmenler, esasında bütün siyasilere; ‘Kendinize çeki düzen verin!’ mesajını verdi.

Özel Haber: Kübra TÜRKAN/ Ahmet Mert TALAY             

Siyasal kampanyalar yürütülüp durdu. Uzun bir süre her birimizin gündemi de haliyle 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşen seçimler oldu. Nihayetinde oy verme işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi ve sandıklar açılıp oylar sayılmaya başlandı.  28. Dönem Milletvekili Seçimlerinin; kesin olmayan sonuçları kamuoyuna yansıtıldı yansıtılmasına ama 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde hiçbir aday %50+1 oy bandına kavuşamadığı için 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşmesine karar verildi. Peki her iki seçimin ardından Elazığ’daki seçmenlerin seçimlere ilişkin yorumları ne şekilde oldu? İşte Elazığ’daki seçmenlerin; seçimlere yönelik yorumları da haberimizin detayında…

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin karara bağlanamamasını; rezalet olarak gördüm”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir karara bağlanamamış olmamasına tepkili olan Ali Tarık Yeniz; “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu tek cümle ile rezalet olarak gördüm. Milletvekilliği seçimlerini Elazığ özelinden değerlendirecek olursam bence çok iyi oldu. Lakin bu kadar kalabalık kitlelerin bu kadar farklı düşünmesi şaşırtıcı. Bir de bazı insanların sinir uçlarına dokunacak fikirlerinin olmasını da hiç hayra alamet olarak gömüyorum” şeklinde yorumladı.

“MHP’li bir vekilin TBMM’de olmasından hoşnutum”

Hem 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 2. tura kalmasını hem de TBMM’den Elazığ’a gönderilen milletvekilleri özelinde bir değerlendirme yapan Mustafa Deniz; “Hayırlısı böyleymiş demek ki. 2 hafta sonra sonucun pekte değişeceğini düşünmüyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi önde bitireceğine inanıyorum. Elazığ’ın da TBMM’de güzel temsil edileceğini öngörüyorum. Özellikle MHP’nin gerçekten hem şehrimize hem de TBMM’ye yakıştığını belirtmek istiyorum” diyerek MHP’li bir vekilin TBMM’de olmasından da hoşnut olduğunu kaydetti.

“Mecliste istediğim ve desteklediğim ismi göreceğim”

Nurcan Hatun; “Ben zaten ikinci tura kalacağını tahmin etmiştim, çünkü tek bir tarafı asla takip etmedim, savunduğum bir tek düşünce oldu. Ancak hiçbir zaman taraf olmadım. Elazığ’ın sorunlarına Semih Işıkver’ in çözüm olacağını düşündüm zaten ailem milliyetçi. Vatan ve bayrak sevdası bana ailemin öğrettiği bir kavramdı. Gerisi de benim için teferruattı. Yine Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacağını düşünüyorum. Bakalım artık hayırlısı olsun” ifadelerini kullanarak TBMM’de istediği ve desteklediği ismi göreceği için mutlu olduğunu aktardı.

“Elazığ’da seçimlerin ardından bahar havası var”

Muhammed Ensar Eymen; “Allah’ın izniyle Recep Tayyip Erdoğan ikinci turda alacak. Güvenimiz tam desteğimiz tam. Biz inanıyoruz her şey daha güzel olacak. Elazığ’da öyle bir bahar havası var ki Semih Işıkver seçildi diye. Sayın Semih Işıkver Elazığ rüzgârını arkasına aldı gibi. Almaya devam ederse böyle Elazığlı vatandaşlar için her şeyin en güzelini yapacağına inanıyorum” diyerek görüşlerini paylaştı.

“Elazığ’ın kazandığını düşünüyorum”

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlanmadığı için o konuda görüş bildirmeyen sadece 28.  Dönem Milletvekili Seçimlerine ilişkin görüş beyan eden Özgür Talay; “Ben Elazığ’ın kazandığını düşünüyorum. Halkın tercine saygı duyuyorum. Vatan, millet, memleket için hayırlı olur inşallah” ifadelerini kullandı.

“İkinci turda Edoğan’ın %53 ile seçileceğini düşünüyorum”

Gürhan Gürler; “Cumhur İttifakı adayı alır diye düşünüyorum. Millet İttifakı seçmenlerinin bir kısmının oy kullanmaya gitmeyeceklerini düşünüyorum. Şayet doğru düşünüyorsam yüzde 53 ile bu is biter. Küçük partiler istedikleri milletvekilini aldılar. Oy kullanmaya gideceklerini düşünmüyorum. Sol seçmenin bir kısminin ümidi kırıldığı için oy kullanmaya gitmezler. Seküler Milliyetçi düşünenler de artık devlet babaya sığınmak zorunda olmaları gerektiğini anlamışlardır. Onlar da ya sandığa gitmezler ya da sandığa gittiklerinde özüne dönmeleri gerektiğinin bilincine varmışlardır. Ben ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’ın %53 oy ile seçimi kazanacağını düşünüyorum” diyerek milletvekili seçimlerine yönelik bir değerlendirmede bulunmadı. 

“Seçimin ikinci tura kalması doğru okunmalı! Seçmen, siyasilere mesajlar verdi”

Elif Yılmaz; “Ben ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’ın alacağını düşünüyorum. Çünkü Sinan Oğan’ın ikinci turda Cumhur İttifakı’na destek vereceğini düşünüyorum” dedi. Seçimlerin ikinci tura kalmasının bir takım mesajlar içerdiğini aktaran Mehdi Aydın ise “Birine senden bu ülkeye fayda gelmez, öbürüne ayağını denk al, mesajı verildi. Tabi anlayana. Elazığ için en güzeli oldu bence Elazığ TBMM’de güçlü temsil edilebilecek” ifadelerini kullandı.

“Seçmenler, bütün siyasilere; ‘kendinize çeki düzen verin!’ mesajını verdi”

Gerek Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin kıyasıya geçmesi gerekse TBMM’nin çatısı altına çok sayıda siyasi partinin gitmesinin neticesinde bütün siyasilerin kendilerine çeki düzen vermesi gerektiğinin mesajını alması gerektiğini vurgulayan Abdurrahman Öz; “İyi oldu bence millet olarak. Bütün siyasilerin kendilerine çeki düzen verilmesi mesajı verilmiş oldu. Elazığ adına da çok sevindim 8 yıl sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nden milletvekili çıkarttı. Elazığ zaten farklı kesimlerin yaşadığı bir şehirdi. Bu farklılığa rağmen MHP’nin Elazığ ‘dan milletvekili çıkarması bence büyük başarıydı” diyerek TBMM’nin çatısı altında birçok siyasi partinin temsil hakkı elde ettiğine değindi.