Bahçeşehir Koleji 10. sınıf öğrencisi olan Miraç Melih Topuz 2018 yılında Satranç hayatına ilk antrenörü Oğuzhan Deniz ile başlayıp Çaturanga Spor Kulübünde devam ederek fide master ve grand master antrenörlerden eğitim alarak 57 resmi turnuvada  ve 11 bin 600 özel müsabakada mücadele etti. 22-29 Ocak 2022 tarihinde ise Antalya da düzenlenen Küçükler ve Yıldızlar Satranç Türkiye Şampiyonasında Türkiye şampiyonu olarak Ulusal Milli Takım kampına katıldı.

5-17 Eylül 2022 tarihleri  arasında Romanya’ da düzenlenen Dünya Yaş Grupları Satranç Turnuvasında 19.uncu 5-15 Kasım 2022 Antalya ‘ da düzenlenen Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonasında Avrupa 11.incisi oldu.

Milli sporcu Miraç Melih Topuz 11-22 Mayıs tarihlerinde Bulgaristan’da  katıldığı Okullar arası Avrupa Satranç Şampiyonasında üstün başarı göstererek Avrupa ikincisi oldu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Romanya’da düzenlenen Avrupa Satranç Şampiyonasında sporcumuz Miraç Melih Topuz üstün başarı göstererek Avrupa ikincisi oldu. Gençlik ve Spor Ailesinin her zaman arkasında olduğumuz desteklediğimiz Miraç Melih Topuz bizleri gururlandırdı. Her zaman sporcularımızın başarısı bizim başarımız; sporcularımızın mutluluğu bizim mutluluğumuz oldu. Sporcumuz Miraç Melih’i ve Çaturanga Satranç Kulübü Antrenörlerimizi tebrik ederiz” denildi.