Fırat Üniversitesi’nde ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü El İşi Sergisi’ açıldı Fırat Üniversitesi’nde ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü El İşi Sergisi’ açıldı

Özel Haber: Şah İsmail GEZİCİ

İş insanlarına otomotiv sektöründeki gidişatı sorduk. Bu bağlamda www.elazigfirat.com’a özel açıklamalar yapan iş insanları;  sektörünün çıkmazda olduğunu söyleyerek; "Gidişat hiç iyi gözükmüyor böyle giderse daha çok kapanan iş yerleri olacaktır” dedi. 

“Banka faizleri insanları mahvetti”

Türkiye’de bazı guruplar dışındaki sektörlerin hep geri gittiğini belirten İş İnsanı Halis Yıldız; “Türkiye’de belli guruplar var onlar ileri giderken geriye kalanlar hep geri gidiyor. Kapanan iş yerleri var. Banka faizleri insanları mahvetti. Bugün bankadan 1 milyonluk kredi alsanız elli bin faiz ödersiniz, bu da iş adamını yıkar” dedi.

“Araba fiyatlarında bir düşme yok ama bir durgunluk var”

Araba fiyatlarının düşeceği konusunda ki beklentilerin boşa çıktığını söyleyen İş İnsanı Yıldız; “Araba fiyatlarında bir düşme yok ama bir durgunluk var. Bu da faizlerin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Merdiven altı dediğimiz piyasalar ne yazık ki vardı. Piyasada bunlar biraz temizlendi, galericiler için bu durum iyi oldu. Bunlar aradan çıkınca esnaf para kazanır. Türkiye’de lokomotif olan bana göre biri inşaat sektörü bir diğeri ise otomotiv sektörüdür. Otomobil sektöründe satılan bir arabadan bir araba parası, ÖTV ve KDV alınıyor bunu ne diye bıraksın ülke...” ifadelerine yer verdi.

“Yılbaşından sonra otomotiv bayağı canlanır”

Fiyatların düşeceği konusunda yapılan açıklamaların olduğunu vurgulayan İş İnsanı Yıldız; “Bu konuda nasıl olurda araba fiyatları artar diyorsunuz? Yılbaşından sonra otomotiv bayağı canlanır. Şu anda 1 milyon olan bir araba 1,5 milyon olur. Bu konuda iddialıyım! Fiyatlar artacak.  İkinci el içinde sıfır araçta da bazı guruplar var yurtdışından destekli parayı getirdiler belirli bir yıl aralığında olan araçların satışı gerçekleştirilip kazanımlar sağlandı. Şu anda durum olduğundan çok daha farklı bir hal almış durumda” dedi.

“Ekonomi, çıkmaza doğru gidiyor!”

İş İnsanı Yıldız Ekonominin gidişatından memnun olmadığını ve böyle gitmesi halinde batacaklarını ifade ederek; “Ben ekonominin gidişatından hiç ümitli değilim böyle giderse batacağız, batmamız yakın. Ekonomi, çıkmaza doğru gidiyor! Bakın kendimden örnek vereyim; Kapımda yirmi sıfır araba vardı sayalım bugün ise 5 araba var. Bu batma değil de nedir?  Batmayıp ileri gitseydik benim yirmi arabam kırk araba olmuş olurdu. Paramız müthiş derecede değer kaybediyor. Bir milyon lira oldu, yüz bin lira. Yüz bin lira oldu, on lira. Paramız sürekli değer kaybediyor” ifadelerini aktardı.

“Artık arabalar geliyor ve satışı desteklemek için de kampanyalar yapılıyor”

Son iki aydır araç yoğunluğunun kalmadığını artık kimsenin sırada beklemediğini söyleyen Hyundai Kubilay, Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kubilay; “Artık talep yoğunluğunun kalmadı. Şu anda güncel durumu değerlendirecek olursak, bir ara çok talep olan yoğunluklar artık bitti. Eskisi gibi değil. Arabalarımızın birçoğu ithal yurt dışından geliyor. Arabalar artık gelmeye başladı. Son iki aydır yoğunluk eskisi gibi olmadığı için talepte ona göre azalmaya başladı. Bunlarla birlikte firmalar artık kampanyalar yapmaya başladılar. Sıfır faizli krediler çıkıyor. Son iki aydır bunlar yoğun bir şekilde devam ediyor. Yine bazı guruplarda sıralar yazabiliyoruz ama genel anlamda araçlar geliyor eskisi gibi değil. Son bir, bir buçuk yılda çok büyük sıkıntılar vardı. Çip krizi de bayağı bunda etkendi. Yani şu anda değerlendirecek olursak arabalarda eskisi gibi sıra yazılmıyor. Sıra bekleme yok, dayatma yok. Artık arabalar geliyor ve satışı desteklemek için de kampanyalar yapılıyor. Yılsonuna doğru devam edeceği görünüyor” dedi.

“Kur artıkça arabalarda artacaktır”

İkinci ellerde durgunluk yaşandığına dikkat çeken İş İnsanı Kubilay; “İkinci elde şu an inanılmaz bir durgunluk var diyebiliriz. Sıfır araçlara göre ikinci elde fiyatlar çok daha geri geliyor. Sıfırda da bir durgunluk var ama ikinci el son iki aydır çok sıkıntılı. Çünkü insanlar daha önce bu arabaları çok yüksek fiyatlara aldılar. Şimdi araba Fiyatları bayağı bir geri geliyor öyle diyebiliriz. Fiyatlar düşer mi? Zaten düşüyor İkinci elde her gün biraz daha geri gelebilir sıfırda çok geri gelebileceğine ben bireysel olarak ihtimal vermiyorum. Çünkü bizim araçlar kurla alakalı bir olay ithal olduğu için kur artıkça arabalarda artacaktır. Ama yıl sonuna doğru ben çok büyük bir artış beklemiyorum. Yıl sonundan sonra artacağı planlanıyor. Sizin elinizde bir ikinci el varsa ve arabayı yükseltmek istiyorsanız sizin elinizde ki arabayı satmanız lazım. Şimdi siz arabayı zamanında 1 milyona almışsınız şu anda yedi yüz bin yapıyor. İşte bu şekilde çok bekleyen insan var. Ama arabasını düşük zararla verip te çıkmak isteyen çok sayıda insan da var” şeklinde konuştu.

“Globalde bir sıkıntı yaşanıyor”

Sözlerine devam eden İş İnsanı Kubilay; “Yaşanan ekonomik kriz yalnız Türkiye’de yok. Globalde bir sıkıntı yaşanıyor. Ekonomiyi şu andaki durumuna göre değerlendirecek olursak, bizim birçok çalışanımız var. İstanbul, Almanya ve Elazığ’da şirketlerimiz var. Ekonomi aslında dünyada globalde olan bir sıkıntı, Sadece bunu Türkiye ile değerlendirmemek lazım çünkü ben işim gereği ayda bir defa Almanya, Hollanda Belçika’ya gidiyorum bu sıkıntılar bizde olduğu kadar onlarda da var. Gerçi basına çok yansımıyor ama globalde bir sıkıntı var ekonomiyle alakalı. Geçecek diye ümit ediyoruz. Çokta karamsar olmamak lazım, ben geçeceğine inanıyorum.  Sıkıntıların geçeceğine inanıyoruz inanmak zorundayız, çok büyük yatırımlarımız var, insan çalıştırıyoruz sürekli araştırıyoruz insana yatırım yapıyoruz, şehrimize yatırım yapıyoruz. Çok karamsar olmamak lazım ben her zaman bunu söylüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.