Elazığlı emeklilere sorduk 2024 yılı ‘Emekliler Yılı’ mı?

Sosyal ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'dan emekliler için müjdeli haber geldi. Emekli maaş zammını yüzde 49,25’e yükseltirken emekli ikramiyeleri içinde bu yıl özel artış yapılacağını duyurdu.

Elazığlı emeklilere sorduk 2024 yılı ‘Emekliler Yılı’ mı?
Elazığlı emeklilere sorduk 2024 yılı ‘Emekliler Yılı’ mı?
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Yeni yıldan bu yana emeklilerin yüzleri bir hayli güldü mü diyelim yoksa umdukları miktarı alamadılar mı diyelim? Milyonlarca emekliyi sevindiren 2 formül masaya yatırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan emeklilerin yüzlerini güldürecek bir haberle gelmişti. Emekli maaşlarına yüzde 49,25’ zam yaptıran Işıkhan şimdide bir konuyla daha gündeme geldi. Peki, masaya yatırılan konu neydi? Son dönemlerde gündeme gelen emekli ikramiyeleri ile ilgili de özel bir artış olacağı açıklanmıştı. Peki, Elazığlı emekliler bu habere dair neler söyledi maaşlarındaki artış gerçekten yüzlerini güldürdü mü?

Yeni yılla beraberinde gelen emekliye yüzde 37,57’lik zam oranında artış gerçekleşerek yüzde 49,25 oldu. Böylece SSK, BAĞ-KUR emekli zammı, memur emeklisi ile eşitlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Şimşek bu yıl ki bayram ikramiyelerini arttırma konusunda çalışmalar başladı. Bu müjdeli haberi bakın Elazığlı vatandaşlar nasıl değerlendirdi…

“Şu an ki emekli maaşı ile geçineni tebrik ederim”

Şu an ki maaş durumundan yakınan emekli Çetin Sertkaya “Şu durumda emekli maaşım olmasa geçinemem. Şu durumda geçinmek zor. Şu an ki maaşla geçineni tebrik ederim. Gelip söylüyorlar ya 3-5 bin TL mi versek diye söyleyenler için gelip bu adama sormak istiyorum. Gelsin ben o adamlara 20 bin vereyim kendisi geçinebiliyor mu? Biz de geçinelim yani. En son maaş 7 bin 500 TL idi. 25 yıl BAĞ-KUR yatırdım. 25 yılda vergimi yatırdım. 4 yıl da yaşı bekledim. EYT’li olmak için. Bana verdiği maaş 7 bin 500. Şimdi 10 bin TL oldu. Sözde emekliler yılı denildi. Ne emekliler yılı. Verecekleri ikramiye de var. 5 bin lira ya da 10 bin lira ikramiye de verseler ne olacak? Bu gün ki faturaları ve diğer giderleri hesaplasınlar bakalım. Ben 4 kişilik bir aileyim. Günlük bir tane simit bile yese o aileye yetmez. Bunun giderleri, yakıtları, faturaları imkânı yok geçinmeye. Eğer bu parayla bu parayla geçinebiliyorlarsa 10 bin TL’yi komple bağışlayacağım. Ve emekli maaşında da kök maaş diye tutturdular. Bir emekli eskiden 8 tane altın alıyorlardı. Bugün ki cumhuriyet altını hesaplayın ne kadar ediyor. Bence emekli maaşı şu anda asgari ücretin üstü olmalıdır. Eskiden emekli maaşı asgari ücretin çok da üstündeydi. Yazık ki bu halka çok yazık. Sözde emeklileri iyileştirecekler” ifadelerini kullandı.

“Hayat pahalılığı olduğu için maaş yetmiyor”

Hayat pahalılığını dile getiren bir diğer emekli vatandaş Mehmet Öztürk; “Ben şeker ve KOAH hastasıyım. Maaş yetmiyor. Geçim çok zor. Bir teneke yağ olmuş ne kadar. Yalnız bana değil. Kimseye yetmiyor. 5 kilo şeker olmuş 300 TL, 1 kilo et olmuş 500 TL. Alınca da bayrama kadar yiyoruz. Eskiden ucuz da ucuzdu. Kurban keserdik kilolarca et alırdık. Şimdi alamıyoruz. Bir pantolon alayım dedim. Bir pantolon 400 TL olmuş. Ben şimdi nasıl alayım? Benim raporları ilaçlarımda var devlet karşılıyor ilaçlarımı Allah razı olsun. Ama hayat pahalılığı olduğu için maaş yetmiyor. En azında şu maaşları 15 bin yapmaları lazım” dedi.

“Eğer yan geliri yoksa mümkün değil geçinilmeye”

Emekli maaşlarının asgari ücretten fazla olmasına değinen emekli Şevki Savur; “En az emekli maaşlarımız 25 bin TL olması gerekli. 25 bin olmayan maaşlar evi geçindirmiyor. Şimdi bir ev kirası ortalama 8-10 bin TL. Sadece 2 nüfuslu bir aile için 2 ekmek 500 TL’den fazla. Bu ailenin giderleri var, çocukları var eğitim masrafları var. Bugün bir emekliye 10 bin TL veriyor. Oda bir evi geçindirmiyor. Eğer yan geliri yoksa mümkün değil ki geçinebilsin. Eskiden tavuk alıyorduk şimdi eti zaten unuttuk tavuğu da unuttu artık. Bir etin kilosu 400- 500 TL. Acaba bu millet senede 1 defa alabiliyor mu? Bu sene bir de ‘emeklilerin Yılı’ dediler. Evet, emekliler yılı oldu ama mağduriyet emekliler yılı oldu” dedi.

“Milletin cebine bir şey girmeden hepsi eridi gitti”

Ocak zamlarından sonra emekliye yapılan yüzde 49,25’lik zamma değinen diğer bir emekli İsmet Görel; “Şu anda verdiği maaşla bir emeklinin geçim yapması mümkün değil. Şu an 10 bin TL değil, 20 bin TL de olsa geçinmek mümkün değil. Çünkü her şey başını aldı gitti. Ama bu zamanlar dolasıyla boş yani. Şu 10 bin TL ile yüzde 49 zam yaptı bunlar boş yani. Milletin cebine bir şey girmeden hepsi eridi gitti. Zaten yaptığı maaş 10 bin TL bundan millet faydalanmadı ki. Şu durumda yapılacak bir şey yok. Allah yardımcımız olsun. Büyük şehirlere baktığımız da bir bodrum kat ev 20 bin TL. Verdikleri maaş 10 bin TL. Neye yetecek bu maaş? Aradaki farka bakın. Bence de şu emeklilerin maaşlarını asgari ücretle eşitlemeli. Yine en son bayram emeklisine zam vereceğiz dediler. 10 bin TL de verse dahi dar gelirli aileler var. Şu an en az bir kurban 15 bin TL. Vereceği ikramiye de 2 defa verecek. Onu da neye harcayacağını bilmeden uçup gidecek. Allah yardım etsin olmayana” dedi.

“İnsanları yaşamaya değil mağdur eden, açlığa sefalete sürükleyen bir artış oldu”

Elazığ Emekliler Derneği Başkanı Vedat Gür ise günümüz şartlarına değinerek; “Tabi ki de günümüz şartlarında açıklanan rakamları hiçbir zaman gerçekleri yansıtan rakamlar olmadığını düşünüyoruz. Ve Bu konuda da TÜET’in açıklamalarından dolayı TÜET yetkilerini de kınıyoruz. Oysa günümüz şartlarında enflasyon en az bazda aldığın bazda bile yüzde %64 ya da %150 civarlarında. Yapılan bu ocak zamları ile birlikte bazı kesimde ki artışlar bazı arkadaşlarımıza yaradı. İşçi emeklilerimizde de bu yüksek maaşları alan var. Ama genelimizde 16 milyon emeklilerin yüzde% 60 10 bin TL‘nin altında maaş alıyorlar. Kiraların 10 bin TL olduğu dönemlerde, maaşı 7500 olan maaşı 10 bin oldu. Bu durum insanları yaşamaya değil mağdur eden, açlığa sefalete sürükleyen bir artış oldu. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘emekliler Yılı’ ilan etmesinden sonra bizim de beklentilerimiz çok büyük” dedi.

“Devletimizden en büyük beklentimiz dul, yetim yâda SSK-BAĞKUR emeklilerin fazla alması”

Başkan Gür; “Biz her zaman şunu diyoruz. Devler bir babadır. Baba evlatları arasında bir ayrım yapmaz. 2024 yılını da ‘emekliler Yılı’ ilan ettiklerine göre bizler bu anlamda devletimizden en büyük beklentimiz özellikle 12 bin TL’nin altında maaş alan dul, yetim yâda SSK-BAĞKUR emeklilerin fazla almasının beklentideyiz. Biz asgari ücreti baz alıyoruz ama ben yönetim kurulu başkanı olarak asgari ücreti kullanmayacağım. Dar gelirli olarak hakkımızı aramak hâsıl oldu. Eskiden orta tabaka vardı. Artık o kalktı. Yoksul ve zengin var. Yoksul ise bugün dul, yetim, asgari ücretlerimiz bir derece, SSK-BAĞKUR emeklilerimiz oldu. Benim vicdanım sızlıyor. Bu insanlar ev kirası veriyor, evlilik çağında çocukları var. Bu insanların evlerine et götürme imkanları kalmadı. Devletimiz de muhakkak emeklilerimizi sevindirecek haberler vereceklerine inanıyorum” dedi.

“İntibak yasasının hayata geçirilmesini bekliyoruz”

İntibak yasasına değinen Gür; “Özellikle de bu intibak yasasının hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu yasa çıkmadığı sürece maaş artışlarındaki oranlar hiçbir zaman kapanmaz. Bu yasasının şöyle bir ayrıcalığı var. Bu maaşların arasında ki eşitsizliği düzeltmek amacındadır. Bu 7 bin 10 bin maaş alan insanlarımız adına konuşuyorum. Bu insanların hayatlarını devam ettirmeleri için devletimizin şefkatli ellerini uzatmalarını bekliyoruz. Yani tabii ki de ben ve benden önceki yönetimde ki arkadaşlarımızın bahsettiği konu ikramiye konusudur. 2018 de 1000 TL ikramiye verildiği zaman devletimiz her zaman bir babadır dedik. Devletimize teşekkürlerimizi sunduk. Ama o gün ki dönemlerde bile etin kilosu 25 TL idi bugün ise 500TL. 2018 de o ikramiye aldığımda 6 tane altın geliyordu. Bugün ise 1 gram altın geliyor. Belki de gelmiyor bile. Ben bu insanların adına konuşuyorum bu ikramiyelerin ise dar gelirli vatandaşlarımızın için 10 bin TL olması gerekli. Gerisi devletimizin takdiri” dedi.

“Güzel haberler verilecek”

Son katıldıkları toplantıda çalışma yapıldığı söyleyen Başkan Gür; “Biz geçen ki Ankara başkanlar toplantısında çalışma bakanımız Vedat Işıkhan Bey’in de genel merkezin ziyaretini sırasında emekliler yılı olması sebebiyle alt tabandaki maaşların düzeltilmesi yönünde çalışmaları var. Güzel haberler verilecek. Yani bizler sizlerin aracılığı ile seslerimizi gerekli yerlere mesaj ile bildireceğiz”

Emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

Ramazan Bayramı 10 Nisan Çarşamba günü. Dolayısıyla bayram ikramiyesi ödemeleri 1-7 Nisan arasında ödenecek. Kurban Bayramı ise 16-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu nedenle ödemeler bayramdan önceki 10-15 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Yani Meclis düzenlemesinin de Mart ayında tamamlanıp yasanın Resmi Gazete ‘de yayımlanması gerekiyor.

İlk ikramiye Nisan ayında ödeneceği için söz konusu artış ile ilgili yasal düzenlemenin Mart ayı içinde TBMM'ye gelmesi bekleniyor. İkramiye artışının Mart ayında Meclis'e gelip yasalaşmasının ardından Nisan ayında Ramazan Bayramı öncesi ödenmesi öngörülüyor. Buna göre emekliler için ödeme takvimi de muhtemel şu şekilde oluşacak:

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine fark yatacak.

İlk Ramazan Bayramı ikramiyesi ödenecek

10-12 Nisan: Ramazan Bayramı

1-9 Nisan: İkramiye ödeme haftası

Haziran'da 2. Emekli ikramiyesi

16-19 Haziran: Kurban Bayramı

10-15 Haziran: İkramiye ödeme haftası

Emekli maaşları Temmuz zammı ile değişecek

1-5 Temmuz: Memur emeklilerine maaş ay içinde zam farkı

3 Temmuz: Zamlar açıklanacak

15 Temmuz: Memurlara zamlı maaş

17- 25 Temmuz: SSK emeklilerine zamlı maaş

25-28 Temmuz: BAĞ-KUR emeklilerine zamlı maaş.

Peki, EYT'liler ve yeni başvuranlar ikramiye alabilecek mi?

İkramiyeler tüm emeklilere ve vefat eden emeklilerin dul yetim maaşı alan yakınlarına ödeniyor. Maaşın kaç lira olduğuna bakılmadan dul ve yetimlere hisse oranında diğer emeklilere de eşit şekilde ödeme yapılıyor. İkramiye tarihlerinden önce emeklilik başvurusu yapan EYT'liler ya da emekli olmak isteyen sigortalılar da ikramiye ödemelerinden yararlanıyor. Mart 2024 tarihine kadar başvuran EYT'liler her iki ikramiyeyi alırken Mayıs 2024 sonuna kadar başvuran emekliler sadece Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecek.

Editör: İrem Ancil

09 Şub 2024 - 13:52 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Erol - Keşke emekliye zam vermiyelerdi .Bu millet ekmeğe muhtaç olaydı...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 13:52
01

EMEKLİ - Acil intibak emekli maaşı asgari ücrete eşitlenmelidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 13:52