Elazığlı ebeveynler bu haber size! Anlam yüklerken dikkat edin!

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sonlandı ve öğrenciler karnelerini aldı. Peki ebeveynler olarak çocuklarının karnelerine ne gibi anlam yüklüyor? Çocuklarının başarılarının tek sonucu olarak karnelerindeki notları görmek ne derece sağlıklı bir tutum? İşte bu ve merak edilen diğer sorulara Psikolog Meltem Kaya açıklık getirdi. Psikolog Kaya; “Çocukların karneleri başarılı ya da başarısız olsun, çocuklar koşulsuz sevildiklerini bilmeli!” dedi.

“Çocukların bir dönem boyunca dersleri hakkındaki değerlendirmeleri içeren karneler tek başına bir başarı ölçütü değildir” diyen Psikolog Meltem Kaya; “Elbette ki bu karneye hiç önem vermeyelim demek değildir. Önemli olan çocuklarda; ailem bana notlarım iyiyse değer verir düşüncesiyle yanlış bir algı oluşturmamak, bu süreçte çocuğu duygusal olarak yıpratacak söylem ve yaptırımlardan kaçınmaktır” dedi.

“Çocuğun karnesini incelerken, çocuğa güven duygusu verin!”

Çocuğun karnesi incelenirken çocuğa güven duygusu vermenin önemli olduğundan da bahseden Psikolog Meltem Kaya; “Karneyi çocukla birlikte incelemek, öncelikle daha başarılı görülen dersler üzerinde konuşup, onun çabasını takdir etmek, bu derse olan ilgisini dinlemek çocuğa güven duygusu verecektir. Daha sonra başarısız görülen dersler üzerinde konuşup, bunun sebepleri, çocuğun ders hakkında düşünceleri dinlenildikten sonra, bunları düzeltmek için ne yapılabilir? Ebeveyn olarak destek olabileceğimiz noktalar neler olabilir? Konuları ile ilgili konuşulabilir” ifadelerini kullandı.

“Çocuğunuzu verdiği mücadele için takdir edin!”

“Çocukların notlarından ziyade dönem boyunca verdiği emek ve çabaları takdir edilmelidir” diyen Psikolog Kaya; “Bu, çocuğun hayatı boyunca kendisine yol gösterici olacak bir mesajı almasını sağlayacaktır. Her zaman, her şeyin istediği şekilde sonuçlanamayabileceğini, o iş için vereceği mücadele ve emeğin daha değerli olduğunu öğrenecektir. Bu nedenle çocuklarımıza süreç odaklı olduğumuzun mesajını vermek ve sadece karnedeki notlar değil, bir dönem boyunca göstermiş oldukları çaba ve gayretin bizim için daha önemli olduğunu anlamasını sağlamak önemlidir. Çocukların dönem boyunca gösterdikleri çabayı da olumlu geri bildirimlerle, takdir cümleleriyle ifade etmek verilecek maddi hediyelerden daha kıymetlidir” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarınızı asla arkadaşlarıyla kıyaslamayın!”

Çocukların asla arkadaşları ile kıyaslanmaması gerektiğini de kaydeden Psikolog Kaya; “Çok önemli bir nokta da tabi ki arkadaşlarıyla kıyaslamamak. Bu herkesin bildiği ama uygulama da hâlâ eksik kalınan taraf belki de. Bu çocukların başarısını arttırmayacağı gibi kendilerine duydukları güveni de zedeleyecektir. Çocuklarımızın hangi noktalarda desteğe ihtiyacı olduğunu fark etmek, tüm dönem boyunca onlarla ilgilenip sorunlarını dinlemek ve destek olmanın yanında, her çocuğun kendine özgü ilgi ve yeteneklerinin olduğunu da göz ardı etmemek gerekir” dedi.

“Çocukların karneleri başarılı ya da başarısız olsun, çocuklar koşulsuz sevildiklerini bilmeli!”

“Ailelerin tatil döneminde kaliteli vakit geçirmek adına çocuklarına ayıracakları vakitler çok önemlidir” diyen Psikolog Kaya; “Bu durumda çocuklar karneleri başarılı ya da başarısız olsun ailesinin kendisini desteklediğini ve koşulsuz sevdiklerini anlamış olacaklardır. Çocuklar düşünülenin aksine başarısızlıklarıyla cezalandırıldıklarında değil, her şeye rağmen ebeveynlerinin desteğini görmeye devam ettiklerinde kendilerinin de sorumlulukları olduğunun farkına varabilir ve daha motive bir şekilde ikinci döneme başlayabilirler. Ailece kitap okuma, sinemaya gitme, çocuklarımızın sevdiği aktiviteleri birlikte yapma gibi sadece onunla ilgilenildiğini hissedeceği zamanlar oluşturulmalıdır. Tüm bunlar çocuğumuzla iletişimimizi de arttıracaktır” dedi.

“Çocuklar tatili hak ettikleri algısını yaşamalı!”

Açıklamasını sürdüren Psikolog Kaya; “Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasıyla tatilde çocuklara test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevlerinin yerine öğrencilerin sportif, bilimsel veya sanatsal faaliyetlere yönlendirilmesi gerekliliği vurgulandı. Çocukların gelişimlerine uygun sportif aktivitelere ya da kurslara yönlendirilmeleri bir dönem boyunca yoğun bir tempoyla okula gitmelerinin ardından onların fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmelerini ve yeni döneme daha enerjik başlamalarını sağlayacaktır. Bu aktiviteler onların bu tatili hak ettiği ve kendilerini geliştirici aktivitelere katılarak, kendilerinin ders çalışmaktan ibaret olmadıkları fikirlerini de pekiştirmiş olacaktır” dedi.

“Tek olmadıkları hissini çocuklara vermek en kıymetlisi”

Tatilde çocukların belki farklı yeteneklerini de ortaya çıkarabileceklerini aktaran Psikolog Kaya; “Belki daha önce keşfedemedikleri bir yönlerinin farkına varacaklar ya da daha önce sevdiği ve yapmak isteyip okul saatleri ve ödevleri nedeniyle vakit ayıramadıkları ilgi duydukları bir aktivitede kendilerini geliştirmiş olacaklardır. Her zaman ve her konuda, çocukla işbirliği içinde ve onun da düşüncelerini ifade ederek dâhil edildiği süreçlerin çocuğu daha motive edici olduğu unutulmamalıdır. Hiçbir zaman ebeveynler olarak; desteğimizi onlardan esirgemeyeceğimizi ve her koşulda onları severek değer vereceğimizi hissetmeleri, hayatları boyunca karşılaştıkları zorluklarda tek olmadıklarını düşünmeleri en kıymetlisidir” diyerek açıklamasını noktaladı.

Editör: İrem Ancil

20 Oca 2024 - 14:51 - Eğitim

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.