Elazığ'da yemek için aldıkları ekmeğin içerisinden ip çıktı Elazığ'da yemek için aldıkları ekmeğin içerisinden ip çıktı

Buğday meydanında halen daha esnaflık yapmaya devam eden Zülfü Kayaoğlu, Elazığ Buğday Meydanı'nda yıllar içinde yaşanan değişimi, vatandaşların ilgisini ve işlerini nasıl sürdürdüklerini anlattı.

Buğday meydanının en eski esnafı olan Kayaoğlu mesleğe başladığı dönemi şu sözlerle anlattı; “1958’de esnaflığa başladım. Üç dört sene ara verdim sonra tam olarak 1967’den beri buğday meydanında esnafım.”

Elazığ’ın eski buğday meydanı burasıydı

Eskiden Buğday Meydanı'nın çok yoğun olduğunu dile getiren Kayaoğlu “Başladığımız yıllarda burada Elazığ’ın eski buğday meydanı burasıydı. Motorlarla geliyorlardı, eşeklerle geliyorlardı köylüler mallarını getiriyorlardı. Yavaş yavaş şehir genişledikçe bunlar kalktı. Buğday meydanı özelliğinden çıktı.” şeklinde konuştu.

Eskiden burada müşteri çoktu

Elazığ şehir olarak bu kadar büyümeden önce Buğday Meydanı'nın önemli bir yer olduğunu belirten Kayaoğlu “Evvelce bütün mahsuller buraya gelirdi. Arpası, buğdayı, mercimeği, nohudu hep buraya gelirdi. Şimdi etrafa dağılınca burası biraz kısıtlandı. Kamyonlar falan da girmeyince burada kendi kendimize buğday, gıda maddelerinden mercimek nohut bunları şimdi satıyoruz. Müşteri o zaman daha fazlaydı. Eskiden burada müşteri çoktu. Tunceli, Bingöl oraların kazaları hep buradan temin ederlerdi. Palu tarafının köyleri falan.” dedi.

Burada üç tane değirmen vardı

Eskiden Buğday Meydanı'nında üç tane değirmen olduğunu ve onların çok yoğun bir şekilde çalıştığını söyleyen Zülfü Kayaoğlu “Öyle köyden gelirlerdi ki buradan kamyonla buğdayını alırdı burada üç tane değirmen vardı orada unlarını buğdaylarını öğütürler ondan sonra çeker giderlerdi. Değirmen buğday meydanının içindeydi. Gece gündüz orası çalışırdı. Şimdi yok bir tane kaldı oda hiç çalışmıyor” ifadelerini kullandı.

Eskisi gibi müşteri fazla yok

Geçmiş ile günümüz esnaflarını kıyaslayan Kayaoğlu “Esnafların durumu o zamankiyle şimdiyi kıyaslarsan o zaman sarfiyat yoktu kar yoktu o ona bakıyordu ucuz veriyordu. Doğru dürüst buranın esnafı ekmekli olduktan sonra bir para sahibi olamadı. Ama şimdiki durum eskisine göre iyi para kazanıyorlar. Aldıkları mallardan para kazanıyorlar ama eskisi gibi müşteri fazla yok.” Dedi.

Burada 30, 35 tane hamal vardı

Eskiden Buğday meydanında sadece esnaf değil hamalların da yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Kayaoğlu “En aşağı burada 30, 35 tane hamal dediğimiz işçi vardı. Burada gece gündüz onlar boş kalmazdı. Gece bile çalışırlardı 4 tane kapısı vardı. O 4 kapıda kamyonlar sıra beklerdi ki mal boşalsın mal yüklensin o kadar ki iş fazlaydı. Buradakiler hep bir köylüydü Mığılı köyündendi. 40 dükkan var 40 dükkanda 4,5 tane Mığılı olmayan vardı ama hiç para sahibi olan olmadı.” İfadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

Bir Elazığ’ın yükünü sırtında taşıdı Bir Elazığ’ın yükünü sırtında taşıdı