Omuzunda bir ömrün yükünü de taşıyor olsa da geleneğinden ödün vermiyor. Mustafa Amca 80’ li yaşlarda; Başında 8 köşe şapkası, beyaz gömleği, yeleği, kuşağı, ceketi, şalvarı ve olmazsa olmazı olan yumurta topuk ayakkabısıyla ağır adımlarla yürürken, bir zamanlar tespih tutan elinde şimdilerde tespih yerine baston yaşıyor.

Nesli tükenmekte olan dağ keçileri sürü halinde Palu Kalesi’nde görüldü Nesli tükenmekte olan dağ keçileri sürü halinde Palu Kalesi’nde görüldü

Elazığ beyefendiliğinden hiçbir şey kaybetmemiş

Nasılsın Mustafa Amca diye sorduğumuzda, “Hiç iyi değilim” diye cevap verdi. Belli ki çok çökmüş yılların yorgunluğu var omuzlarında. Hayat yıpratmış; ama o Elazığ beyefendiliğinden hiçbir şey kaybetmemiş, kaybettiği sadece geçen yılları olmuştu.

Onlar artık son örnekler

Mustafa amca o mütevazi haliyle Elazığ’ın öz kıyafetleri olan 8 köşe şapka, şalvar, beyaz gömlek yelek kuşak, köstekli saati ayağında yumurta topuk ayakkabısıyla caddede gezinirken, eski bir Elazığ Beyefendisi profili sergiliyor.

Mustafa amcayı görenler hayranlıkla izliyor çünkü artık kalmadı, onlar artık son örnekler hem de illerini kültürlerini yaşatan o ilin son örnekleri.