ELAZIĞ’IN MAKÛS TÂLİHİ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ’IN MAKÛS TÂLİHİ?

Bu haber 21 Ağustos 2020 - 8:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gazetemiz Fırat’ın geçen hafta “manşet” olarak sunduğu en önemli haberlerden biri de tamamlanamayan ve yarıda kalan “Hazarbaba Macera Parkı ve Zipline Projesi”nin akıbetinin ne olacağını sorgulayan haberdi…
Genel Yayın Yönetmeni Songül DURSUN imzalı haber, “Elazığ’ın makûs tâlihi”ni anlatan özellikler taşıması bakımından incelenmesi gereken nitelikteydi!
“İlimize değer katacak projeye kim sâhip çıkacak?” Başlıklı manşet haber, “Türkiye’nin 2. Zipline ve Macera Parkı olacaktı ama…” şeklindeki üst spotuyla, Elazığ adına yine yarıda kalan, yine “sâhipsiz” olduğumuzu tescîl eden ve yine hayâl kırıklığı yaşandığını gösteren gerçek bir vakayı gündeme taşıması bakımından da “örnek” olacak ilginçlikteydi!..
***
Konuyu, 2018 Yılı başlarında tasarı olarak duyurulduğu ilk günden beri tâkip ettiğim ve de 30 Haziran 2018’de ihâlesi yapılan “Macera Parkı ve Zipline” tesisini, 2019 Ekim ayında henüz yapım aşamasındayken bir grup arkadaşımla birlikte gezip bilgi aldığım için, mevcut hâline değinmeden evvel yatırımın öncesi ve sonrası sürece bakalım…
Ne demek “zipline”, ne anlama geliyor?..
Zipline, yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat vasıtası ile emniyet kemeri giyerek, kendi ağırlığınızla ve yerçekimi yardımıyla kayma aktivitesi demek.
Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın özel çaba ve girişimiyle, Sivrice’nin turizm sektöründe aşama kaydedebilmesini sağlamak amacıyla Sivrice Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Fırat Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı kapsamında sağlanan mâli destek ile Sivrice İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen yatırımın kesinleştiği günlerde yapılan tanıtım maksatlı haberlerde büyük bir iyimserlik hâkimdi!
Haberleri okuyan, sosyal medyadan yoğun biçimde “Come to Elazığ” çağrılarını duyan ve izleyenler, büyük bir heyecânla bir ân için ilimizde en azından yerli turist patlaması yaşanacağını düşünmüşlerdi?
Biz, o dönemki “moda” akıma kapılmadığımız için olsa gerek, halkın ismini yeni duyduğu bir zipline tesisinin hizmete girmesiyle, Elazığ’da ve özellikle Sivrice ölçeğinde turizmde böyle bir patlama yaşanacağı beklentisine de girmedik.
Zirâ; Kamuoyuna duyurulduğu 2018 Yılı’nda henüz tasarı hâlindeyken düşüncemizi belirttiğimiz ve sâdece “adrenalin tutkunları”nın yararlanacağı bir yatırımdan ziyâde, her yaştan insanlarımızla halkın tamamının yararlanabileceği ve Hazarbaba Kayak Merkezi’ne çıkışta kullanılacak bir “teleferik tesisinin”, bölgeye ziyâretçi çekiminde; Ordu Boztepe, Antalya Tünektepe ve Tahtalı, Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Bursa Uludağ vs gibi Türkiye’de birçok ilde hizmet veren çok daha câzip bir yatırım olacağını ifâde etmiştik…
***
Sonra bahsettiğim gibi 2019 Ekim ayında yapım sürecindeyken bir grup arkadaşımla birlikte Sivrice Gezimiz çerçevesinde görüp incelediğimiz “Hazarbaba Macera Parkı ve Zipline Projesi”, en azından öncelik konusunda arz talep dengesine uygun bir zamanlamayla da yapılmıyordu?
Öncelikle bu yöreye mevsim farketmeksizin ziyâretçi ulaşımını sağlamak, ardından konaklama ihtiyaçlarını karşılamak, sonra da türlü aktiviteler içeren projeleri gerçekleştirmek gerekirdi!
Gezimiz esnasında Hazarbaba Dağı’na çıkarken, Akpınar Mesire alanının üst bölümündeki tepede gözümüze çarpan küçük bir şantiye ile inşâsı süren yatırımı yakından görmek amacıyla inişte yolumuzu doğuya çevirmiş ve söz konusu sahayı inceleme fırsatını bulmuştuk.
Karadenizli olan üstlenici firmanın inşaat yetkilileri ve çalışanlarıyla kısa süreli sohbetimiz esnasında macera parkında Türkiye’nin en uzun zipline hattını yaptıklarını, ayrıca bir dev salıncak ile Hazarbaba Kayak Merkezi’nde bulunan valilik konutu benzeri bir konutla birlikte ziyâretçilerin konaklayacağı birkaç müstâkil konutun yanı sıra, günübirlik ziyâretçilerin de yararlanabileceği bir kafeteryanın yapımının devam ettiğini yerinde görüp öğrenmiştik…
***
Zipline tesisi daha o günden, yanında kurulacak dev salıncak ve macera parkının değişik aktiviteler barındıracak bölümlerinden bağımsız olarak işletilmesi güç bir tesis olarak görünüyordu?..
Çünkü; Hazarbaba Kayak Merkezi’nin hemen altındaki bir noktadan zipline sistemiyle karşı tepede ve daha aşağıdaki bir konumda bulunan macera parkına çelik halatlar aracılığıyla emniyet kemeri giyerek ve kayarak inecek olan maceraperestler, parkurun uzunluğu nedeniyle teleferik sistemindeki gibi çift yönlü olarak halatlar vasıtasıyla üst tarafa çıkamayacak, ancak yapımı tamamlanmış yoldan toplu taşıma araçlarıyla yukarıdaki başlangıç noktasına taşınabileceklerdi!
Oysa, hemen belirtelim ki her yaştan insanların kabinlerde taşındığı teleferik sistemi, sâdece adrenalin tutkunlarının tercih ettiği farklı bir kayma aktivitesi olan zipline tesisiyle kıyaslanmayacak ölçüde rağbet görecek ve yaz -kış ayrımı yapılmaksızın Sivrice, vatandaşların akınına uğrayabilecekti…
***
Neticede “açıldı, açılacak, açılıyor” haberleriyle gündeme getirilen “Hazarbaba Macera Parkı ve Zipline” tesisleri, zipline parkurundan yapılan kayışlar dolayısıyla sembolik bir açılışı saymazsanız; Vali Çetin Oktay KALDIRIM’ın Sakarya’ya atanmasıyla birlikte akamete uğradı?
Gelelim tesisin bugünkü mevcut durumuna?..
“İlimize değer katacak projeye kim sâhip çıkacak?” manşetinin ayrıntılarına bakalım şimdi…
“Projeye bir ân evvel el atılması bekleniyor” deniliyor?
Zirâ; yatırım boşa gitmiş misâli âtıl vâziyette duruyor şu ânda!
“Hazarbaba Macera Parkı ve Zipline Projesi’nin son hâli içler acısı ve şimdilerde görenleri hayâl kırıklığına uğratıyor” ifâdesiyle devam eden haber, manşeti tamamlayan macera parkının tam sayfa fotoğrafı üzerine vatandaşların “milyonlarca lira harcanan, ancak akıbeti belirsizliğini koruyan tesise sâhip çıkılması gerektiğini ve tesisin hizmete açılmasını sabırsızlıkla beklediklerini” dile getiren spot hâlinde yerleştirilmiş çağrılarıyla sunulmuş okurlara…
***
Şimdi sıkı durun…
Buraya kadar anlattıklarımızdan daha garip olan husus ise yapımı yarıda kalan, tamamlanamamış “Hazarbaba Macera Parkı ve Zipline Projesi”nin, Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait web sitesinde faaliyetteymiş gibi gösterilmesi!..
Web sitesinde; Macera parkında bulunan Zipline hattının uzunluğu ve yüksekliği, dev salıncağın boyutları, macera parkındaki ağaçların üzerinde kurulu olan eğlence parkurları ve piknik için Hazar Gölü manzaralı çok sayıda çardak olduğuna dâir bilgiler de yer alıyor?
***
Bir benzer gariplik de Fırat Kalkınma Ajansı aracılığıyla bölgeyi dolaşan “gezgingo.com” sitesinin, aslında yapımı yarıda kalan, “Hazarbaba Macera Parkı ve Zipline Projesi”ni tam kapasiteyle hizmetteymiş gibi ayrıntılı şekilde sunduğu tanıtımda yapılmış!
Hazarbaba Macera Parkı’nı övgüyle takdim eden ve haftanın her günü, saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyârete açık olduğunu bildiren “gezgingo.com”, öylesine ayrıntılı tanıtmış ki; işletmecisi, teknik personeli, hatta bir bekçisi dahi bulunmayan tesise giriş ücretinin Zipline-Dev Salıncak için 40 TL olduğu bilgisi bile yer alıyor tanıtımda?
***
Şimdi sadede gelirsek şâyet…
Ne demiştik daha önce; Sâhip olduğumuz doğal zenginlikler; Allah’ın bizlere bir lütfû, tarihî ve kültürel varlıklarımız ise atalarımızın mîrasıdır!..
Elazığ genelinde tamamen “bâkir” durumdaki doğal zenginliklerimiz ile tarihî ve kültürel varlıklarımızla gerçekten imrenilecek bir konumdayız ama, konu bu eşsiz serveti sâhiplenmeye ve tanıtıp da pazarlamaya gelince, ne yazık ki “insan eli” ile olumlu katkılar sağlayamıyoruz bu hazineye?
Vatandaş dert yanmakta, şikâyetçi olmakta ve yetkililere çağrıda bulunmakta haklı değil mi şimdi?
Ne derseniz deyin, Elazığ olarak makûs tâlihimizi bir türlü yenemiyoruz işte!

H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkunvehbicoskun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hasan Turğut Ağustos 22, 2020 / 13:31 Cevapla

Sizlere iyi çalışmalar diliyorum ben milli atlet Hasan Turğut yaklaşık 45 gündür macera parkında yüksek irtifa kampı yapmaktayım macera parkına bakan özel idare personeli Hasan Tonyalı hariç başka kimse bu 45 günlük süreç içerisinde bir çivi dahi macera parkına çakmadı bu süreç içerisinde piknik yapan vatandaşların çöplerini bile gönülü olarak milli sporcular olarak ben ve arkadaşlarım temizledi sevgiler selamlar.

Mehmet Şükrü Baş Ağustos 25, 2020 / 10:45 Cevapla

VEHBİ BEY Kardeşim. Elazığ halkı seçmesini ve seçilmesini bilmedikten sonra maküs talihi sürekli devam edecektir. Size bir soru ELAZIĞ’IN KAÇ MİLLETVEKİLİ VAR?….VE BU MİLLET VEKİLLERİ NE İŞ YAPAR….BEN BUNLARIN KONUŞMALARINI DUYDUĞUMDA BİZİM PAPO BACININ SÖZLERİNİN DAHA AĞIRLIK TA OLDUĞUNA İNANIYORUM.BİZ KENDİ TALİHİMİZİ SEÇMESİNİ BİLMEDİĞİMİZ VEKİLLER SAYASİNDE KENDİMİZ TAYİN EDİYORUZ……SÜRÜNMEYE DEVAM…….SAYGIYLA SEVGİLİ KARDEŞİM.