14 yaşından itibaren lastikçilik yapan Elazığ’ın Feyzi Babası lastikçiliğin kendisi için hayat kavramı olduğunu ve işini hakkıyla yaptığı için mesleğine daha çok bağlandığını söyleyerek geçen hayatından bahsetti...

“Bir pantolonum ve bir gömleğim vardı”

Ağarmış saçları ile yol kenarından bulunan kulübesinde bir hayat geçiren Lastikçi Feyzi Baba; “14 yaşındaydım babam vefat etti. Tek başımıza kaldık ben aileme baktım. Lastikçilik yapmaya başladım. Ustamın yaptıklarını inceledim sürekli ve bir hafta boyunca inceledim. Bir hafta inceledikten sonra işi yapmaya başladım. Haftalığım 15 liraydı. Bir pantolonum ve bir gömleğim vardı. Kalıbı yakıp lastikleri yapmaya başlayınca işimi gören ustam yanıma gelince inanamadı nasıl olurda bir haftada lastik yapabilirsin dedi. Allah ustamdan razı olsun. Askerlik dönemime kadar ustamın yanında çalıştım bana ekmek verdi. Gece demedim gündüz demedim çalıştım. Bu yaşımda dahi hala işimi büyük sevgi ile yapıyorum. Askerden geldikten sonra ise Adana ve Gaziantep’te çalıştım. Her ne iş olursa olsun işim de yaparım. Tecrübelerimle işimde usta oldum. Ben çalıştım Allah’ta verdi. Feyzi Baba ismi kolay olmadı ben mesleğime aşkla başladım. Allah bizi ekmeğimizle baş başa bıraktı. Haram yemem yalan söylemem” dedi.

Elazığ’da köylerin hasarlı yapılardan temizlenmesi neden zaman alıyor? Elazığ’da köylerin hasarlı yapılardan temizlenmesi neden zaman alıyor?

“Gece gündüz demeden çalıştım”

“Benim parayla işim olmaz. Dükkanımı mesleğimi terk edemem” diyen Lastikçi Feyzi Baba; “Her zaman herkese kapım açık. Kimsenin hakkına girmeden işimi yaparım. Yol güzergâhından geçen herkes mutlaka bana uğramıştır. Kazandığım her şeyin nedeni emeğimi sağlam yerine getiriyorum. Ben mesleğimi bırakıp gidemem ailem İzmir’de yaşıyor. Benim parayla işim olmaz. Dükkanımı mesleğimi terk edemem. Misafirlerim gelsin otursunlar. Dostlarım benim için değerlidirler. Ailem beni yanına çağırıyor fakat ben işimi bırakamam. Gece gündüz demeden çalıştım hayatın en büyük zorluklarını yaşadım. Sabah ezanı okunmadan ben lastiklerimin başına geçerdim” ifadelerini aktardı.