Elazığ’ın Ağın ilçesi Kaşpınar Köyü’nde ikamet eden 49 yaşındaki Şükran Doydu Çimen, köylülerin önerisi ve desteğiyle 2004 yılında gerçekleştirilen Mahalli Yerel Seçimlerde muhtarlığa aday oldu. 20 yıldır tek aday olarak seçime giren Çimen, görevini sürdürüyor. Yaptığı çalışmalar ve getirdiği hizmet ile köy sakinlerinin gönlünde adeta taht kuran Çimen’in 5 dönem boyunca karşısına hiç rakip çıkmadı. 60 nüfuslu köyde 20 yıldır muhtar olan Çimen, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde de yeniden aday olacağını söyledi.

“Köylü istedi aday oldum, 20 yıldır muhtarım”

Köylülerin istediği üzerine 2004 yılında muhtar adayı olduğunu ve 20 yıldır köyüne hizmet ettiğini belirten Şükran Doydu Çimen; “29 Mart 2004 yılında köyüme muhtar seçildim. 4 dönemdir devam ediyorum. Muhtar olmaya karar vermem şöyle oldu; köy evinde oturuyorduk. Ankara’da bir tane köylümüz vardı. Ağın’a gelmişlerdi. Köylüler; ‘sen bu kadar aktifsin köyümüze hizmet edebilirsin muhtar ol dediler.’ Köylüler seni muhtar yapalım dediler bende onlara güvenerekten muhtar adayı oldum ve seçildim.  20 yıldır köyüme hizmet ediyorum” dedi.

22 Şubat’ta Elazığ’da hava durumu nasıl olacak? 22 Şubat’ta Elazığ’da hava durumu nasıl olacak?

“Hem erkeklerden hem de kadınlardan destek gördüm”

Hem erkeklerden hem de kadınlardan destek gördüğünü ifade eden Çimen; “Kadından muhtar olur mu? Gibi hiçbir tepki almadım. Aksine hem erkeklerden hem de kadınlardan destek aldım. Sen yaparsın diye bana destek oldular. Köylü bana güveniyor. Karşıma aday çıkmasını istemiyorlar. O yüzden benden çok memnunlar. Ben de köyümü çok seviyorum. İyi anlaşıyoruz. Köy sakinleri ile diyaloğumuz da çok iyi. Bir karar aldığımız zaman birlikte toplanıp karar veriyoruz. O şekilde onların da destekleriyle her şeyi yapıyorum” diye konuştu.

“İlçemizde kadına çok değer veriliyor”

Ağın ilçesinde kadına çok değer verildiğinin altını çizen Çimen; “Kadınlar her şeyin üstesinden gelebilir. Kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Herkese tavsiye ediyorum. Muhtarlık sorumluluk isteyen bir iş, bir köyü ve mahalleyi yönetiyorsun. Herkesle diyaloğumuz var. Kadın her şeyin üstesinden gelir. Bana Ağın çevresinden kadınsın bu işi yapamazsın diyen hiç olmadı. Burada okuma oranı çok yüksek olduğu için kadına çok değer veriliyor. O yüzden hiçbir tepki görmedim. Sadece ilk muhtar seçildiğimde babam sen yapamazsın edemezsin demişti ama kendisi de bir şeyler başardığımı görünce bana güvenmeye başladı. Bana her zaman destek oluyor" şeklinde konuştu.

“Bugüne kadar karşıma hiç kimse çıkmadı”

Bugüne kadar karşısına hiç kimsenin çıkmadığını anımsatan Çimen; “Elazığ’da 2004 yılında tek kadın muhtar bendim. Daha sonra sayımız arttı.  Ağın ilçemizde 2 kadın muhtarız şimdi. Bugüne kadar karşıma hiç kimse çıkmadı. Sen varken aday olmayız dediler. Köyümüzün çoğunluğu orta yaşlı olduğu için senin gibi koşturamayız, bir şey yapamayız diyerek sadece beni aday gösteriyorlar. En büyük destekçilerim köylülerim” ifadelerini kullandı.

Çimen, köye kazandırdı çalışmaları sıraladı

Köye kazandırdığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Çimen; “Köyümüzün alt yapısı eskiydi onu yeniledim. Sondaj çalışmasında boru hatları aspest boruydu, buda sağlığa zararlı olduğu için onları plastik borulara çevirdim. Daha sonra 2016 yılında köyümüze parke taşı döşettim. Köyümüzün bütün yolları parke taşlarıyla döşeli. Köyümüze bu hizmetleri kazandırırken İl Özel İdaresinde bir önceliğimiz oluyor. İl Özel İdarede hangi müdüre gitsem beni geri çevirmiyor, bizlere yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Eksiklerimizi ertesi günün programına alır ve yapılırdı. Kadın olduğumuz için önceliğimiz oluyor” dedi.

“Tekrar adayım ve tek adayım”

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerde tekrar aday olduğunu belirten Çimen; “Tekrar adayım ve tek adayım. Köyümüz 27 haneli. Köyümüz kışın boşalır yazın ise dolar. Bir kadın olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılında bizlere seçme ve seçilme hakkı ve veren başka Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Biz kadınlar istersek her şeyi yaparız ve her şeyin üstesinden geliriz. Kadın olmak bir ayrıcalıktır. Kadınlarımızın girdiği her ortamda bir başarı söz konusu olur. Kadın elinin değdiği her şey güzelleşir” diye konuştu.

“Kadınlarımıza örnek oluyoruz”

“Girdiğim ortamda güzel tepkilerle karşılaşıyorum” diyen Çimen; “Özellikle kadınlarımıza örnek olduğumuzu düşünüyorum. Bizi gören kadınlar acaba bende yapabilir miyim? Diye soranlar çok oluyor. Hatta Ağın ilçemizde kadın muhtar bir tek bendim. Başka bir köyden bir tane kadın arkadaşımızda muhtar oldu. Bana çok özendiğini söylüyordu. Köyün muhtarı kadın, bizde mi olsak diyorlardı. Benden de destek alarak o şekilde muhtar oldu. İlçenin ilk kadın muhtarıyım. Buradan da tüm kadınlarımıza sesleniyorum. Hayallerinizin peşinden gidin” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: İrem Ancil